Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wyraziła w środę przekonanie, że Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy odrzuci poprawkę Senatu i emeryci oraz renciści w kwietniu dostaną 13. świadczenie.

"Sejm, to znaczy posłowie (…) Zjednoczonej Prawicy odrzucą tę poprawkę (Senatu – PAP) i oczywiście emeryci i renciści – tak jak zapowiadaliśmy - otrzymają trzynastą emeryturę, czyli dodatkowe świadczenie" – zapowiedziała Maląg w radiowej Jedynce. Dodała, że świadczenie będzie "wypłacane rok w rok, w kwietniu". "Już niebawem przed świętami to świadczenie będzie uruchamiane" - oznajmiła.

W ubiegłym tygodniu Senat wniósł do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent poprawki, które m.in. zakładały wykreślenie zapisów wskazujących, że "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. We wtorek komisja polityki społecznej i rodziny zaopiniowała negatywnie senackie poprawki.

Zgodnie z ustawą, "trzynastki" będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem finansowania "trzynastek" mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa.