statystyki

Problemy z subwencją oświatową: Jak sprawiedliwie ją podzielić?

autor: Grzegorz Pochopień20.11.2019, 09:10; Aktualizacja: 20.11.2019, 09:14
Dopiero mając upieczony prawidłowy tort, można dyskutować o jego sprawiedliwym podziale. W dyskusji o dystrybucji subwencji najczęściej przewijają się trzy postulaty.

Dopiero mając upieczony prawidłowy tort, można dyskutować o jego sprawiedliwym podziale. W dyskusji o dystrybucji subwencji najczęściej przewijają się trzy postulaty.źródło: ShutterStock

To, jakiej wielkości są jego kawałki, zależy od tego, czy zostało upieczone odpowiednio duże ciasto (wypiekiem tortu jest określanie łącznej wysokości subwencji oświatowej na dany rok). Przyczyną niezadowolenia większości samorządów jest poczucie, że tort jest za mały. Tymczasem z formalnego punktu widzenia nie da się nawet określić, czy jest on za duży czy za mały, gdyż subwencja nie jest dochodem, który gwarantuje pokrycie konkretnych wydatków. To jest pierwsza rzecz, którą należy zmienić.

Należy określić precyzyjne i znane wszystkim zasady naliczania łącznej wysokości subwencji oświatowej. Najlepiej, aby odnosiły się one do konkretnych wydatków ponoszonych na oświatę w samorządach. Najbardziej wdzięczne wydają się te, które są dość precyzyjnie opisane w prawie oświatowym. Myślę tutaj o wynagrodzeniach nauczycieli oraz dotacji dla niesamorządowych jednostek oświatowych. Są to wydatki w dużej mierze niezależne od decyzji konkretnego samorządu i opisane w ustawach lub rozporządzeniach. Brakuje tak naprawdę niewielu standardów, aby można było je obiektywnie wskazać. Tymi brakującymi standardami są minimalna kalkulacyjna wielkość oddziału klasowego oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane