W obecnej formie OFE nie mają racji bytu [Debata DGP]

autor: Anna Ochremiak16.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.10.2019, 09:42
Małgorzata Rusewicz: Nie uciekniemy od dyskusji o wieku emerytalnym. Powinniśmy do niej wrócić i się zastanowić, co w tej kwestii zrobić

Małgorzata Rusewicz: Nie uciekniemy od dyskusji o wieku emerytalnym. Powinniśmy do niej wrócić i się zastanowić, co w tej kwestii zrobićźródło: ShutterStock

Autorzy zmian dotyczących otwartych funduszy emerytalnych liczą, że staną się one kolejnym wehikułem umożliwiającym oszczędności na starość. Krytycy przekonują, że skorzysta na tym głównie budżet. Debata „Co po OFE?” odbyła się w redakcji DGP.

Dlaczego o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) mówimy tylko w kontekście bieżących potrzeb budżetowych? Tak było za PO-PSL, tak jest i teraz, biorąc pod uwagę konstrukcję ustawy budżetowej na 2020 r.

Andrzej Rzońca: Między tym, co wydarzyło za czasów koalicji PO-PSL i co oceniałem negatywnie, a tym, co dziś jest planowane, istnieje co najmniej sześć różnic. Wtedy obligacje skarbowe zastąpiono zobowiązaniem co do wypłaty przyszłych emerytur – dług jawny, który podlega limitom konstytucyjnym i limitom ustawy o finansach publicznych, zastąpiono długiem niejawnym. Druga różnica: tamtą operację przeprowadzono, gdy wydawało się, że za chwilę w gospodarkę światową uderzy trzecia fala kryzysu. Teraz przeprowadza się ją po tłustych latach, kiedy nadzwyczajne dochody uzyskane przez budżet z tytułu szybkiego wzrostu gospodarczego zostały przejedzone. Trzecia różnica: teraz przejmowana ma być gotówka i akcje przedsiębiorstw i w tej części, w której aktywa OFE zostaną przejęte przez ZUS, będzie to miało duży wpływ na własność przedsiębiorstw. Fundusze posiadają akcje krajowych firm o wartości 114 mld zł, czyli o porównywalnej wartości do udziałów posiadanych w tej chwili przez Skarb Państwa. Czwartą różnicą jest wpływ na kapitał emerytalny. Przy tamtej operacji kapitał ten się nie zmienił. W przypadku tej, żeby przyszły emeryt zachował swój kapitał emerytalny, będzie musiał przekazać całość swoich aktywów do ZUS, bo w przeciwnym przypadku zostanie on obciążony 15-proc. podatkiem. Piąta różnica: wpływ na przyszły wzrost kapitału. Jeżeli poszerzymy zakres własności państwowej w gospodarce, to będzie miało to negatywny wpływ na jej wzrost. Tu mamy zaplanowaną operację, w wyniku której zakres własności państwowej w sektorze przedsiębiorstw się poszerzy. Wreszcie różnica szósta. W 2017 r. przewodniczący PO uznał tamtą operację za błąd i zaproponował, by każdy, kto wyrazi taką wolę, mógł zastąpić swoje subkonto obligacjami zamiennymi na akcje spółek Skarbu Państwa. Tymczasem obecna władza z tamtej operacji wyciągnęła zupełnie przeciwny wniosek: że trzeba OFE dorżnąć.

Paweł Borys: Uważam, że w sprawach emerytalnych, tak jak np. energetyki, gdzie decyzje podejmuje się na dekady, warto starać się wypracowywać konsensus ponad podziałami politycznymi. Jeżeli nie ma zaufania do systemu emerytalnego, to podważona jest jego podstawowa funkcja. Wówczas poziom oszczędności jest niski, ludzie uciekają przed płaceniem składek i to ma określone negatywne skutki dla bezpieczeństwa finansowego Polaków.

Nie mogę się zgodzić, że dyskusja na temat OFE wynika z bieżącej sytuacji bud żetowej. Sam miałem okazję trzy lata temu wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Marcinem Zielenieckim prezentować Program Budowy Kapitału. To wówczas zostało zaproponowane stworzenie PPK i zmiany w OFE. Powodem nie był budżet, ale chodziło o wzrost oszczędności oraz wzmocnienie i uporządkowanie systemu emerytalnego.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane