Rocznik 1953 bez ustawy o emeryturze po emeryturze

autor: Bożena Wiktorowska30.09.2019, 09:00; Aktualizacja: 30.09.2019, 09:43
Wydawać się mogło, że wyrok TK otworzył poszkodowanym drogę do korzystnego przeliczenia emerytur.

Wydawać się mogło, że wyrok TK otworzył poszkodowanym drogę do korzystnego przeliczenia emerytur.źródło: ShutterStock

Coraz mniejsze są szanse, że Sejm w tej kadencji uchwali ustawę umożliwiającą przeliczenie niesłusznie zaniżonych świadczeń przyznawanych przez ZUS kobietom urodzonym w 1953 r. Senacki projekt ustawy dotyczący tzw. emerytur po emeryturach utknął bowiem w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • emerytka 1953(2020-05-06 06:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej nikt nie respektuje decyzji TK, władzą wykonawczą i ustawodawczą jest ZUS Czy w końcu kiedyś reszta kobiet z rocznika 1953r doczeka się przeliczenia emerytury na starych zasadach? Dlaczego jedna połowa kobiet z 1953 rocznika miała przeliczenie , a reszta kobiet jest pokrzywdzone i czekają A czy się w końcu doczekają ?

    Odpowiedz
  • Anna(2019-11-18 16:10) Zgłoś naruszenie 11

    Bo temu jednemu roczników ukradli że zgromadzonego kapitału początkowego inne roczniki miały prześliczny cały zgromadzony kapitał poczatkowy

    Odpowiedz
  • HELENA(2019-11-13 06:27) Zgłoś naruszenie 41

    Jest nadzieja że ustawa zostanie uchwalona wczoraj Pan Marek Borowski ogłosił że natychmiast ponownie składa ją w Senacie a tam jest ogromna lista osób za tą Ustawą . Nie może pozostać bez naprawy jej gdyż TK postanowił o jej niezgodności z Konstytucją. A przecież wybory prezydenckie tuż tuż !!!!! Logiczne że musi być uchwalona ponieważ PIS również jest za tą ustawą.

    Odpowiedz
  • xxl(2019-10-17 18:10) Zgłoś naruszenie 21

    Dlaczego wcześniejsza emerytka z roku 1953 ma odejmowane wszystkie wcześniejsze emerytury waloryzacje,a panie pierwszorazowe korzystają z korzystnej waloryzacji kapitału i składek i nie musza zwrcac pobranej waloryzacji przy dotychczasowej emeryturze wcześniejszej? Korzystają z waloryzacji podwójnej w stosunku do emerytek którym się odejmuje pobrane emerytury wraz z waloryzacją.

    Odpowiedz
  • emerytka 1953(2019-10-15 12:47) Zgłoś naruszenie 14

    Ludzie jak nie znacie sprawy emerytek z rocznika 1953 to nie piszcie głupot.

    Odpowiedz
  • Jola(2019-10-15 10:37) Zgłoś naruszenie 50

    Rusza sejm,pora by zająć się emerytkami 53....TK potwierdził ,że.nam sie nalezy...oszukano nas...wyganiano na wczesniejsze emerytury...a potem zamiast przeliczyć po 60 tce...tak jak się nam należało ..ech co tu pisać...trzeba czekać na sprawiedliwość...i nie myslę tu o tej jednej jedynej :)....tylko o skorygowaniu ..naszych wypracowanych świadczeń

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • klara(2019-10-06 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    firmy wiadomo że będą miały sporo pracy w związku z tym programem, ale co jak co będzie im się opłacało wprowadzenie tego ppk. Nie tylko ludzie na nim skorzystają

    Odpowiedz
  • Obserwatorka(2019-10-06 10:19) Zgłoś naruszenie 20

    Już w październiku 2016 roku / właśnie mija 3 lata / senat miał wprowadzić ustawę korzystna dla rocznika 1953 i innych.

    Odpowiedz
  • zawiedziona(2019-10-05 11:14) Zgłoś naruszenie 100

    opiekować miał se podobno tą ustawą senator Marek Borowski dlaczego została wykreślona z porządku obrad,czy nie ma żadnej osoby ktora by nas poparła i zadzwonila zeby druk 3720 byl poddany pod głosowanie,czy PIS nie liczy się z tą grupą ludzi ,czy nie zasługują na sprawiedliwość ,bo PO mialo widzimisie i wymyslilo zeby pogrążyc tych ludzi ,emerytka pracujaca pisze ze nie wiemy o chodzi ,dobrze ze ma zdrowie i moze jeszcze pracowac mnie z kapitalu potracili bardzo duzo i po uchwaleniu ustawy mialabym wyzsza emeryture,nie przeszlam na wczesniejsza emeryture w wieku 56 lat tak sobie nie mialam nikogo do opieki nad chora mama a obcy ludzie sa rozni

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emerytka pracująca(2019-10-04 19:45) Zgłoś naruszenie 94

    Kochane panie ale czy wy wiecie co wy piszecie ja jako emerytka rocznika1953 miałam kapitał początkowy po przejściu na emeryturę ZUS odjął mi 65000 zł a kapitalu i z reszty obliczyl emerytura a nadal pracuję i mam 1400 zł bo piszecie bzdury a nie wieci o co się rozchodzi rocznikowi 1953 aby nam zwrocili pieniadze co nam zabrali z kapitału początkowego ament

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kok(2019-10-03 14:54) Zgłoś naruszenie 253

    Nie głosujemy na tych co nam to zabrali PO PSL im podziękujcie......to przez nich są tak niskie emerytury za to trzeba dziękować Suchockiej która zlikwidowała rewaloryzację

    Odpowiedz
  • ewel(2019-10-02 19:40) Zgłoś naruszenie 233

    na tych którzy w 2013r nam zabrali

    Odpowiedz
  • Meggi(2019-10-01 23:48) Zgłoś naruszenie 151

    Przerażające jest to że kobiety z jednego rocznika są traktowane w różny sposób. Pytanie jak to możliwe, że panie które ogóle nie odwoływały się mają wyrównanie , a reszta musi walczyć. Według ZUS im nie przedawniło się nic, a reszcie już tak? Jak tak dalej pójdzie to chyba jedynym wyjściem z sytuacji będzie odwołanie się to instytucji europejskich. A najgorsze to chyba jest to, że nikt nie respektuje decyzji TK, władzą wykonawczą i ustawodawczą jest ZUS. Człowiek traci wiarę w jakiekolwiek poczucie sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • Nowa(2019-10-01 21:19) Zgłoś naruszenie 154

    Nie będziemy głosować

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • maja(2019-10-01 18:04) Zgłoś naruszenie 152

    napiszcie o co walczą panie z rocznika 1953 czy o to że przechodząc na emeryturę powszechną w 2013r zus odjął im wartość wcześniejszej emerytury?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ojdyromuchomoro(2019-10-01 08:07) Zgłoś naruszenie 92

    Jak to?. To jedna noc nie wystarczy?

    Odpowiedz
  • Obserwatorka(2019-09-30 23:48) Zgłoś naruszenie 100

    Dla przypomnienia ,to pierwsza petycja dotycząca rocznika 1953 datowana jest na 24.01.2014r. Później po nastaniu rządów PIS , a był to styczeń 2016r PIS obiecał zająć sie tą sprawą.W tamtym czasię zarówno Komisja Krajowa NSZZ ,OPZZ i eksperci wskazywali ,że najbardziej dotknięte zmianą były te osoby,które ukończyły wiek emerytalny przed wejściem przepisów zmieniajacych zmieniających zasady przeliczenia świadczeń czyli do końca 2012roku. W praktyce okazało się ,że ,to data wniosku, a nie osiągnięcie wieku decyduje o wysokości ostatecznej wypłaty. Wiele osób bezskutecznie próbowało walczyć z ZUS. Już wtedy rzcznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę w piśmie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej na naruszenie praw nabytych zarówno dla roczników 1949-1952 jak i na problem petycji rocznika 1953. Mija już 6 lat , a sprawy zaległe nie do końca są załatwione. Niektórzy piszą o dużych kosztach jak poczekamy jeszcze 2 lata ,to koszty się przecież nie zmniejszą ,a można ,to było załatwić już 5 -6 lat wcześniej. Bardzo dobrze,że mamy już coraz więcej świadomych swoich praw emerytek,które wytykaja błędy ustawodawcy,ale z drugiej strony źle ,to świadczy o naszych posłach, którzy bezmyślnie glosują za takimi sprzecznymi z Konstytucją ustawami.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gość(2019-09-30 23:34) Zgłoś naruszenie 112

    A co z czerwcowymi emeryturami ? Tutaj też nic sie nie dzieje , mimo,że wszyscy wiedzą,że przepis dot. tego miesiąca jest krzywdzący dla setek tysięcy emerytów. Róznica w wysokości emerytury sięga ok 10% w stosunku do emerytur z pozostałych jedenastu miesięcy. Żadna 13,14 emerytura nie wyrówna strat jakie ponoszą emeryci z tytułu niższych miesięcznych emerytur.Wszyscy przyznają ,że jest to kuriozalny przepis , ale nikt tego nie zmienił .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • księgowy(2019-09-30 16:42) Zgłoś naruszenie 376

    Sejm nigdy nie uchwali tej ustawy, bo dlaczego korzystne przeliczenie miałoby objąć tylko wcześniejsze emerytki rocznik 1953, a nie wszystkich wcześniejszych emerytów i emerytki z innych roczników, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę przed uchwaleniem tej nieszczęsnej ustawy w 2012 r, a to kosztowało by z 10 miliardów zł.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • xxx53(2019-09-30 15:47) Zgłoś naruszenie 2110

    pis ,zlodziej .dbaja o siebi .nierobom daja a oni sie ciesza ze sie nie oplaca w polsce pracowac bo i tak panstwo im dosypie par setak .po 42 latach pracy pis mnie oszukal bo staralam sie aby mojej trojce dzieci zapewnic normalne godne zycie. dzis mowie glosnoze pis okradl mnie jutro okradnie was .nieroby macie racje z korzystacie z takiej okazji bo uczciwa praca to dla was niepojete.pis takich potrzebuje.niepelna emerytka 53r.xxx

    Odpowiedz