statystyki

Emerytury kobiet z rocznika 1953 pozostawione bez ustawy

autor: Paulina Szewioła27.11.2019, 08:38; Aktualizacja: 27.11.2019, 08:39
O pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej dotyczącej emerytur kobiet z rocznika 1953 tak, aby dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, apeluje rzecznik praw obywatelskich.

O pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej dotyczącej emerytur kobiet z rocznika 1953 tak, aby dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, apeluje rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

O pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej dotyczącej emerytur kobiet z rocznika 1953 tak, aby dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, apeluje rzecznik praw obywatelskich.

Chodzi o orzeczenie z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16), w którym TK uznał, że ustawodawca naruszył konstytucję, wprowadzając z zaskoczenia nieznaną wcześniej zasadę obniżenia emerytury powszechnej o kwoty uprzednio pobranych wcześniejszych świadczeń. Do 2012 r. przejście na wcześniejszą emeryturę nie powodowało bowiem obniżenia pełnej kwoty świadczenia w momencie, gdy ubezpieczony osiągnął powszechny wiek emerytalny. 1 stycznia 2013 r. wszedł jednak w życie art. 25 ust. 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.) w nowym brzmieniu. Zgodnie z nim podstawa wymiaru emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego została pomniejszona o kwotę wcześniej wypłaconych świadczeń (tzw. wcześniejszych emerytur), co automatycznie przełożyło się na jej niższą wysokość. Wprowadzona wtedy zmiana dotknęła właśnie kobiety z rocznika 1953. To one w 2013 r. osiągały 60 lat i zyskiwały prawo do przeliczenia wcześniejszej emerytury na powszechną.

Wydawać się mogło, że wyrok trybunału otworzył poszkodowanym drogę do korzystnego przeliczenia emerytur. Orzeczenie powinno być podstawą do wznowienia postępowania i zmiany decyzji ZUS. Jednak ponieważ analiza problemu zajęła trybunałowi kilka lat, minął czas na występowanie do ZUS z wnioskami o zmianę decyzji. Zgodnie bowiem z art. 146 kodeksu postępowania administracyjnego uchylenie decyzji nie może nastąpić, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło pięć lat.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • kolobolo(2019-11-27 09:50) Zgłoś naruszenie 161

    A co tu dostosowywać ? Stosować wyrok TK bez dyskusji. Za to wprowadzić ustawę dla innych roczników obu poszkodowanych teraz i w przyszłości.

    Odpowiedz
  • Maria(2019-11-27 17:17) Zgłoś naruszenie 70

    Wyrok TK dotyczył tylko kobiet z rocznika 1953 i jest respektowany przez ZUS - czekałam na ten wyrok 5 lat, ale było warto - wyrok jest sprawiedliwy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Myśleć przed szkodą...(2019-11-29 12:49) Zgłoś naruszenie 61

    ...2013 r - czyj rząd OKRADŁ?! RYŻA MAFIA TYLKO KRADŁA , CO POpadło! Lewica w 2003r. rząd Millera z Hausnerem i Chłoń-Domińczak z PSl - ci dopiero ludziom zabierali, co się tylko dało! Św. przedemerytalne, zabrali, fundusz alimentacyjny zlikwidowali i co najgorsze dla emerytów i rencistów (!) SLD/PSL Miller/Hausner/Chł.-Dominczak PSL - ZLIKWIDOWALI CAŁKOWICIE COROCZNE WALORYZACJE RENT I EMERYTUR!!! Nie wszyscy mamy sklerozę i proszę to sobie sprawdzić, kto nie wierzy. Dopiero Kaczyński i pierwszy rząd PiS w 2005 r. to wszystko przywrócił!!! TAKA JEST PRAWDA, A KTO NA PiS PLUJE, TO...OBY SOBIE ZNÓW POTEM W RAZIE CZEGO...NIE MUSIAŁ PLUĆ W BRODĘ. ...

    Odpowiedz
  • To uprawnienia nabyte!!!!!(2019-11-27 18:51) Zgłoś naruszenie 63

    Dlaczego zlikwidowano emerytury pomostowe dla Polaków w wieku 60 lat , oraz dlaczego zlikwidowano emerytury stażowe????

    Odpowiedz
  • 59+ i nic z ZUS(2019-11-27 18:49) Zgłoś naruszenie 62

    Tylko dlaczego robić mamy aż o 21 lat dłużej , do wieku 65 lat , na 44 letnich emerytów górników i mundurowych????

    Odpowiedz
  • MONIKA(2019-11-28 15:12) Zgłoś naruszenie 56

    Pytanie ;kiedy zostanie zrealizowany wyrok T.K z dn.6.03.2019 przez Sejm ,poniewąż drugą kadencję lezy w zamrażarce u Premiera Morawieckiego .

    Odpowiedz
  • emeryt po przepracowaniu 49 lat(2019-11-27 20:20) Zgłoś naruszenie 57

    Popieram Kobiety z rocznika 1953. Ten rząd to banda złodzieii i oszustów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • OLA(2019-11-27 17:33) Zgłoś naruszenie 52

    TO KIEDY SEJM MA ZAMIAR PRZEGŁOSOWAĆ TĄ USTAWE /DOT;POWYŻEJ 5 LAT/ WSZYSTKO JEST WAZNEJSZE .NIŻ POKRZYWDZONE KOBIETY , OBECNEJ KADENCJI POSŁOWIE NIE MAJĄ SERCA DLA BIEDNYCH OSÓB , BĘDZIEMY POTRZEBNI JAK BĘDĄ WYBORY.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • korka(2019-11-28 15:39) Zgłoś naruszenie 54

    powinni wszystko zanulować i ponownie przeliczyć na dzień dzisiejszy ale prawdę mówiąc co nam daje te nasze pisanie przecież oni tj.włodarze nie czytają .

    Odpowiedz
  • Halina(2019-11-27 17:54) Zgłoś naruszenie 42

    Jest wyrok T.K ,z 6,03 2019 czy SEJM nie może przegłosować zebysmy otrzymali takie emerytury na jakie zapracowalismu a nie od 2013 otrzymujemy pomnejszone., To skandal,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rocznik 1953 okradziony(2019-11-29 05:03) Zgłoś naruszenie 48

    Czy pan morawiecki zwroci nam zabrane pieniadze rocznik 1953

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • marzena(2019-11-27 17:02) Zgłoś naruszenie 42

    Za rządu PO_PSL została w roku 2013 wprowadzona została krzywdząca ustawa dla kobiet z rocznika 1953 czy obecny rząd pomoże skrzywdzonym kobietą /powyzej 5 lat / ,Sprawa była przekazana pierwsza do Sejmu ,lecz inne sprawy są ważnejsze a emeryci nie mają na lekarstwa i na opłaty ,

    Odpowiedz
  • Iga(2019-11-28 07:36) Zgłoś naruszenie 35

    Część pań dalej z rocników 1949-1952 nie może uzyskać przeliczeń, choć w petycjach mówiło się też rownież o nich.

    Odpowiedz
  • Olga(2019-11-28 15:19) Zgłoś naruszenie 36

    Kiedy rocznik 1953 odzyska pieniądze za niesłusznie pobrane pieniądze przez ZUS i kiedy Sejm się tym zajmie.

    Odpowiedz
  • oszukali mnie(2019-11-27 09:47) Zgłoś naruszenie 211

    obecnie przeszłam na emeryturę i mam tylko 52 procent i nie mnie oszukano, ponieważ jak zaczynałam pracę to był inny wskaźnik przeliczeń emerytur i powinien być aż do przejścia na emeryturę a nie, że mi zmienili

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz