statystyki

Emerytury kobiet z rocznika 1953 pozostawione bez ustawy

autor: Paulina Szewioła27.11.2019, 08:38; Aktualizacja: 27.11.2019, 08:39
O pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej dotyczącej emerytur kobiet z rocznika 1953 tak, aby dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, apeluje rzecznik praw obywatelskich.

O pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej dotyczącej emerytur kobiet z rocznika 1953 tak, aby dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, apeluje rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

O pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej dotyczącej emerytur kobiet z rocznika 1953 tak, aby dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, apeluje rzecznik praw obywatelskich.

Chodzi o orzeczenie z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16), w którym TK uznał, że ustawodawca naruszył konstytucję, wprowadzając z zaskoczenia nieznaną wcześniej zasadę obniżenia emerytury powszechnej o kwoty uprzednio pobranych wcześniejszych świadczeń. Do 2012 r. przejście na wcześniejszą emeryturę nie powodowało bowiem obniżenia pełnej kwoty świadczenia w momencie, gdy ubezpieczony osiągnął powszechny wiek emerytalny. 1 stycznia 2013 r. wszedł jednak w życie art. 25 ust. 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.) w nowym brzmieniu. Zgodnie z nim podstawa wymiaru emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego została pomniejszona o kwotę wcześniej wypłaconych świadczeń (tzw. wcześniejszych emerytur), co automatycznie przełożyło się na jej niższą wysokość. Wprowadzona wtedy zmiana dotknęła właśnie kobiety z rocznika 1953. To one w 2013 r. osiągały 60 lat i zyskiwały prawo do przeliczenia wcześniejszej emerytury na powszechną.

Wydawać się mogło, że wyrok trybunału otworzył poszkodowanym drogę do korzystnego przeliczenia emerytur. Orzeczenie powinno być podstawą do wznowienia postępowania i zmiany decyzji ZUS. Jednak ponieważ analiza problemu zajęła trybunałowi kilka lat, minął czas na występowanie do ZUS z wnioskami o zmianę decyzji. Zgodnie bowiem z art. 146 kodeksu postępowania administracyjnego uchylenie decyzji nie może nastąpić, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło pięć lat.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • kolobolo(2019-11-27 09:50) Zgłoś naruszenie 171

    A co tu dostosowywać ? Stosować wyrok TK bez dyskusji. Za to wprowadzić ustawę dla innych roczników obu poszkodowanych teraz i w przyszłości.

    Odpowiedz
  • Maria(2019-11-27 17:17) Zgłoś naruszenie 80

    Wyrok TK dotyczył tylko kobiet z rocznika 1953 i jest respektowany przez ZUS - czekałam na ten wyrok 5 lat, ale było warto - wyrok jest sprawiedliwy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • OLA(2019-11-27 17:33) Zgłoś naruszenie 63

    TO KIEDY SEJM MA ZAMIAR PRZEGŁOSOWAĆ TĄ USTAWE /DOT;POWYŻEJ 5 LAT/ WSZYSTKO JEST WAZNEJSZE .NIŻ POKRZYWDZONE KOBIETY , OBECNEJ KADENCJI POSŁOWIE NIE MAJĄ SERCA DLA BIEDNYCH OSÓB , BĘDZIEMY POTRZEBNI JAK BĘDĄ WYBORY.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • korka(2019-11-28 15:39) Zgłoś naruszenie 65

    powinni wszystko zanulować i ponownie przeliczyć na dzień dzisiejszy ale prawdę mówiąc co nam daje te nasze pisanie przecież oni tj.włodarze nie czytają .

    Odpowiedz
  • Myśleć przed szkodą...(2019-11-29 12:49) Zgłoś naruszenie 62

    ...2013 r - czyj rząd OKRADŁ?! RYŻA MAFIA TYLKO KRADŁA , CO POpadło! Lewica w 2003r. rząd Millera z Hausnerem i Chłoń-Domińczak z PSl - ci dopiero ludziom zabierali, co się tylko dało! Św. przedemerytalne, zabrali, fundusz alimentacyjny zlikwidowali i co najgorsze dla emerytów i rencistów (!) SLD/PSL Miller/Hausner/Chł.-Dominczak PSL - ZLIKWIDOWALI CAŁKOWICIE COROCZNE WALORYZACJE RENT I EMERYTUR!!! Nie wszyscy mamy sklerozę i proszę to sobie sprawdzić, kto nie wierzy. Dopiero Kaczyński i pierwszy rząd PiS w 2005 r. to wszystko przywrócił!!! TAKA JEST PRAWDA, A KTO NA PiS PLUJE, TO...OBY SOBIE ZNÓW POTEM W RAZIE CZEGO...NIE MUSIAŁ PLUĆ W BRODĘ. ...

    Odpowiedz
  • 59+ i nic z ZUS(2019-11-27 18:49) Zgłoś naruszenie 62

    Tylko dlaczego robić mamy aż o 21 lat dłużej , do wieku 65 lat , na 44 letnich emerytów górników i mundurowych????

    Odpowiedz
  • To uprawnienia nabyte!!!!!(2019-11-27 18:51) Zgłoś naruszenie 63

    Dlaczego zlikwidowano emerytury pomostowe dla Polaków w wieku 60 lat , oraz dlaczego zlikwidowano emerytury stażowe????

    Odpowiedz
  • emeryt po przepracowaniu 49 lat(2019-11-27 20:20) Zgłoś naruszenie 58

    Popieram Kobiety z rocznika 1953. Ten rząd to banda złodzieii i oszustów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MONIKA(2019-11-28 15:12) Zgłoś naruszenie 56

    Pytanie ;kiedy zostanie zrealizowany wyrok T.K z dn.6.03.2019 przez Sejm ,poniewąż drugą kadencję lezy w zamrażarce u Premiera Morawieckiego .

    Odpowiedz
  • Olga(2019-11-28 15:19) Zgłoś naruszenie 46

    Kiedy rocznik 1953 odzyska pieniądze za niesłusznie pobrane pieniądze przez ZUS i kiedy Sejm się tym zajmie.

    Odpowiedz
  • marzena(2019-11-27 17:02) Zgłoś naruszenie 42

    Za rządu PO_PSL została w roku 2013 wprowadzona została krzywdząca ustawa dla kobiet z rocznika 1953 czy obecny rząd pomoże skrzywdzonym kobietą /powyzej 5 lat / ,Sprawa była przekazana pierwsza do Sejmu ,lecz inne sprawy są ważnejsze a emeryci nie mają na lekarstwa i na opłaty ,

    Odpowiedz
  • Halina(2019-11-27 17:54) Zgłoś naruszenie 42

    Jest wyrok T.K ,z 6,03 2019 czy SEJM nie może przegłosować zebysmy otrzymali takie emerytury na jakie zapracowalismu a nie od 2013 otrzymujemy pomnejszone., To skandal,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rocznik 1953 okradziony(2019-11-29 05:03) Zgłoś naruszenie 48

    Czy pan morawiecki zwroci nam zabrane pieniadze rocznik 1953

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Iga(2019-11-28 07:36) Zgłoś naruszenie 36

    Część pań dalej z rocników 1949-1952 nie może uzyskać przeliczeń, choć w petycjach mówiło się też rownież o nich.

    Odpowiedz
  • karolcia(2019-11-28 10:55) Zgłoś naruszenie 23

    Średnio w tymi emeryturami trochę jest, jeszcze do niedawna sama się zastanawiałam co mam zrobić. Ale dobrze, że wpadli na pomysł wprowadzenia tych pracowniczych planów kapitałowych jak w innych krajach. Zawsze to będzie szansa dla takich ludzi jak ja

    Odpowiedz
  • oszukali mnie(2019-11-27 09:47) Zgłoś naruszenie 213

    obecnie przeszłam na emeryturę i mam tylko 52 procent i nie mnie oszukano, ponieważ jak zaczynałam pracę to był inny wskaźnik przeliczeń emerytur i powinien być aż do przejścia na emeryturę a nie, że mi zmienili

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • aldi(2020-06-24 12:08) Zgłoś naruszenie 10

    Zus powinien wyliczyc nam wyrownanie od momentu zlozenia wniosku o przeliczenie,a co z pozostalymi czynnikami bo w 2015 weszly przepisy o urlopach wychowawczych ze wskaznikiem 1,3% zamiast 0,7%, studia j.w. Ja skladalam wnioski o przeliczenie,ale zawsze emerytura byla nizsza niz ta poprzednia. Bedzie klopot ,bo my sobie sami tego nie sprawdzimy.

    Odpowiedz
  • ala(2019-12-06 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    wstyd i hańba że tak nas trakyują Morawiecki czeka ze nas wcześnej wykończy

    Odpowiedz
  • mesa(2019-12-05 07:03) Zgłoś naruszenie 01

    Proszę napiszcie to dlaczego tym paniom co teraz występują o przeliczenie emer. nie odejmują wartości pobranej emer.wcześniejszej . a nam w 2013 odjęli i nadal odejmują . to jak to jest nam odjęli i nadal odejmują a tym co teraz przeliczają nie i dlatego maja tak wysokie podwyżki . PROSZĘ O ODPOWIEDZ BO NIE MOGĘ TEGO ZROZUMIEĆ

    Odpowiedz
  • emerytka 1953(2020-05-06 06:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ja też tego nie rozumię dlaczego jedna połowa kobiet z rocznika 1953 ma przeliczenie, a o drugiej zapomniano Może ktoś to wytłumaczy dlaczego????

    Odpowiedz