W jaki sposób ZUS przeliczy emeryturę zawieszoną z powodu kontynuacji pracy

autor: Jan Witkowski12.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 12.09.2019, 13:30
Podstawa obliczenia emerytury (suma składek i kapitału początkowego) ustalana jest na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.

Podstawa obliczenia emerytury (suma składek i kapitału początkowego) ustalana jest na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.źródło: ShutterStock

Urodziłam się w 1954 r. W 1999 r. przystąpiłam do otwartego funduszu emerytalnego. W lipcu 2015 r. złożyłam wniosek o przyznanie emerytury. Nie dostarczyłam jednak świadectwa z pracy. ZUS przyznał mi emeryturę i obliczył jej wysokość (częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad). Świadczenie zostało zawieszone w związku z kontynuowaniem zatrudnienia. Z końcem listopada tego roku zamierzam rozwiązać stosunek pracy. W jaki sposób ZUS obliczy mi teraz świadczenie? Czy zachowam prawo do mieszanego sposobu obliczenia jego wysokości, czy też emerytura zostanie wyliczona w całości ze składek i kapitału początkowego?

Zanim ZUS podejmie wypłatę emerytury w związku z ustaniem zatrudnienia, obliczy w sposób ostateczny jej wysokość według mieszanych zasad. Do obliczenia części emerytury ustalonej ze składek i kapitału początkowego uwzględni stan konta na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc podjęcia wypłaty świadczenia.

Przyznanie emerytury przysługującej po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego nie jest uzależnione od rozwiązania przez wnioskodawcę stosunku pracy. Spełnienie tego warunku jest jednak konieczne w celu podjęcia wypłaty świadczenia. Zgodnie z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) prawo do emerytury podlega zawieszeniu w przypadku nierozwiązania stosunku pracy, w którym wnioskodawca pozostawał bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia – bez względu na wysokość przychodu osiąganego przez emeryta z tego tytułu.

WAŻNE Podstawa obliczenia emerytury (suma składek i kapitału początkowego) ustalana jest na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.

W przypadku kontynuowania stosunku pracy ZUS przyznaje emeryturę i oblicza jej wysokość. Jeśli jednak jest to emerytura ustalana według nowych zasad. Obliczona wówczas wysokość świadczenia ma charakter zaliczkowy (wstępny). Zgodnie bowiem z art. 25 i 26 ustawy emerytalnej podstawa obliczenia emerytury (suma składek i kapitału początkowego) ustalana jest na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury. W przypadku gdy z góry wiadomo, że emerytura zostanie zawieszona w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy, nie można określić dnia podjęcia jej wypłaty, a co za tym idzie – brak jest również możliwości ostatecznego obliczenia jej wysokości. Może to nastąpić dopiero wraz z podjęciem wypłaty emerytury po ustaniu zatrudnienia.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane