statystyki

Za mało dentystów, by objąć opieką szkoły

autor: Agata Szczepańska11.09.2019, 19:00
dentysta dzieci

Samorząd lekarski zwraca też uwagę na inne wątpliwości, np. obawy co do zachowania zasady równego dostępu do świadczeń – bo jeśli uczniowie szkół, które zdołają zawrzeć porozumienie z placówką stomatologiczną, będą uprawnieni do świadczeń udzielanych poza kolejnością, uczniowie szkół nieposiadających takiego porozumienia nie będą mieli takiego prawa.źródło: ShutterStock

Niespełna 7 tys. umów stomatologicznych zawartych z NFZ wobec 34 tys. szkół – taka dysproporcja pomiędzy liczbą świadczeniodawców a liczbą placówek edukacyjnych nie daje szans, by ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078) rozwiązała problemy opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Tak przynajmniej uważa Naczelna Rada Lekarska.

Choć ustawa wchodzi w życie już jutro (12 września), wiele szkół nadal nie wie, jak rozwiązana będzie u nich kwestia opieki stomatologicznej. W tym tygodniu w większości placówek organizowane są pierwsze w tym roku szkolnym zebrania. Rodzice otrzymują na nich do podpisu zgody na objęcie dzieci opieką profilaktyczną, ale dyrekcja na razie nie informuje, przez kogo będzie ona sprawowana. Tak się zdarza nawet w największych miastach.

Potwierdzają to sygnały, jakie DGP otrzymuje od samorządów: wiele z nich jest dopiero na etapie poszukiwania chętnych do zawarcia porozumienia o objęcie uczniów opieką stomatologiczną. Często z mizernym skutkiem. – Gmina Miejska Bolesławiec wraz z dyrektorami podjęła rozmowy ze stomatologami w mieście. Na spotkanie stawił się jeden przedstawiciel ze środowiska, informując, że nie jest zainteresowany współpracą. Pozostali skontaktowali się telefonicznie, tłumacząc, że objęcie opieką stomatologiczną uczniów wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia czekają na zwiększone kontrakty NFZ. W tym zakresie nie udało się znaleźć chętnego do współpracy lekarza stomatologa. Prace trwają – deklaruje Beata Sulska z tamtejszego ratusza.

W wielu gminach jest podobnie – porozumień nie ma, dyrektorzy szkół robią rozeznanie. Niektóre samorządy czekają z rozpoczęciem poszukiwań do wejścia w życie ustawy. Tak jest np. we Włoszczowie. Wygląda na to, że niewiele się w tej kwestii zmieniło od dwóch tygodni, kiedy to DGP sprawdzał, jak wyglądają przygotowania do wdrożenia ustawy („Leczenie zębów w szkołach pod znakiem zapytania”, DGP nr 166/2019).


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane