Milczanowski: Ludziom, którzy tworzyli UOP, mówiłem, że nowa Polska zawiera z nimi umowę. Ci, którzy zostali, przystali na nowe zasady

autor: Paulina Nowosielska11.06.2019, 07:04; Aktualizacja: 11.06.2019, 10:40
Andrzej Milczanowski

Andrzej Milczanowskiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Cezary Aszkielowicz AG

- Ludziom, którzy tworzyli UOP, mówiłem, że nowa Polska zawiera z nimi umowę. Ci, którzy zostali, przystali na nowe zasady - mówi Andrzej Milczanowski, były szef Urzędu Ochrony Państwa.

W listopadzie 1990 r. William Webster, dyrektor CIA, przyjechał do Warszawy. W obecności premiera Mazowieckiego dziękował polskim służbom za operację „Samum”. W zamian obiecywał pomoc w oddłużeniu kraju.

Razem z gen. Gromosławem Czempińskim i gen. Henrykiem Jasikiem z Zarządu Wywiadu UOP byliśmy świadkami tej rozmowy. Dostaliśmy medale od dyrektora CIA. Na moim są słowa: „W dowód szczerej wdzięczności za twoją pomoc, październik 1990”. Potem był wspólny wyjazd do Krakowa i obiad u Wierzynka.

Podpisując zgodę na zorganizowanie operacji, miał pan wątpliwości?

Zastanawiałem się krótko. Później, podczas 25. rocznicy przeprowadzenia akcji – wspomniał o tym pewien emerytowany oficer wywiadu amerykańskiego. Wtedy w Iraku było blisko 5 tys. naszych obywateli. Pracowali w elektrowniach, przy budowie dróg, mostów. Wojna wywołana przez Saddama Husajna zaskoczyła ich. Gdyby pomoc polskiego wywiadu amerykańskim oficerom wyszła na jaw, mogliby zostać użyci jako żywe tarcze. Ale wiedziałem też, że Jasik i Czempiński to fachowcy, nasz wywiad ma spore możliwości operacyjne, a rezydenci w Bagdadzie mają względną swobodę poruszania się. No i było jeszcze coś. Wtedy, we wrześniu i październiku 1990 r. polski wywiad miał kiepskie notowania w kraju. Atakowany przez polityków i media potrzebował sukcesu.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • A wystarczyło(2019-06-11 10:24) Zgłoś naruszenie 200

  ... nie tykać tych, którzy po 1990 roku podjęli służbę w UOP, Policji i innych służbach państwowych.

  Odpowiedz
 • Braun(2019-06-12 22:00) Zgłoś naruszenie 70

  Gdyby ustawa objęła wyłącznie resortowych emerytów sprzed 1990 r. to nie byłoby propagandowego sukcesu, bo u nich emerytury były kiepskie, większość miała je w przedziale 1500-2000 na ręke!

  Odpowiedz
 • Miro(2019-06-13 16:41) Zgłoś naruszenie 26

  a co mnie interesuje Irak ? ja się pytam dlaczego komunistyczne zbrodnie SB nie zostały osądzone !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane