Emerytury będą głodowe. System emerytalny zmierza do załamania

autor: Marek Chądzyński15.05.2019, 07:30; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:39
Do 2060 r. grupa osób w wieku emerytalnym podwoi się

Do 2060 r. grupa osób w wieku emerytalnym podwoi sięźródło: ShutterStock

Za 40 lat dwie trzecie wszystkich emerytur będą stanowiły świadczenia minimalne lub niższe. To cena, jaką zapłacimy za obniżony wiek emerytalny i niepodnoszenie wydatków na świadczenia – ostrzega Instytut Badań Strukturalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • expert emeryt(2019-05-15 08:58) Zgłoś naruszenie 349

    Znowu te pseudoeksperckie brednie o bankructwie ZUS i niskich emeryturach z drugiej strony, Przeciez to BEŁKOT i SPRZECZNOSĆ !!! Finanse ZUS są coraz lepsze, wymierają emeryci z poprzedniego systemu z dośc wysokimi emeryturami. Z drugiej strony wchodzą do niego młodsi z niższymi o 1/3. Wzrost składki emerytalnej jest w ostatnich latach po 6-7% a waloryzacja emerytur 1-3%. A wiec experci BREDNIE piszą. Zlikwidować emerytury minimalne i posłać leni i cwaniaków do opieki społecznej a nie do ZUS. Z kolei pracujacy i płacący 20% z wymagrodzenia przez 45 lat będą mieli na 15 lat (45:15=3) ok. 60% wynagrodzenia (3x20%) w postaci emerytury. Więc żadnego głodu nie zaznają.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ruski troll(2019-05-15 09:33) Zgłoś naruszenie 345

    Za 40 lat będzie inny świat, inna waluta, inna siła nabywca i struktura wydatkòw i w ogòle inna cywilizacja niż obecnie. Tzw. Eksperci niech nie traktujà nas jak młotkòw. Czy 40 lat temu miało sens oszczędzanie na emeryturę? A historia ciągle przyspiesza

    Odpowiedz
  • Marek(2019-05-15 09:37) Zgłoś naruszenie 292

    Kto ma siły ten pracuje. Zdecydowana zwiększość uprawnionych do przejścia na emerytuŕę pracuje, więc co znów mącicie. Nie wszyscy mają zdrowie, by pracować dłużej i należy to uszanować.

    Odpowiedz
  • Papcio(2019-05-15 10:01) Zgłoś naruszenie 558

    Tyraj szaraczku na tych wszystkich uprzywilejowanych 40 letnich emerytów...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nina(2019-05-15 10:02) Zgłoś naruszenie 165

    ale ja już pracuję po 15 czy 16 godzin na dobę przecież to logiczne że nie ma siły bym dożyła do emerytury tak ciężko pracując obecnie pomimo dnia wolnego nie jestem w stanie odpocząć wy z tym całym obecnym systemem wiecznym straszeniem i szczuciem jednej grupy zawodowej na drugą to jesteście chorzy na łby i to ciężko

    Odpowiedz
  • 60+(2019-05-15 10:08) Zgłoś naruszenie 284

    A gdzie obiecane emerytury po 40 latach składkowych latach pracy. Pracuję 44 rok i zostało mi jeszcze 3 lata. Nie mam zdrowia ani siły. Kapita początkowy w Zusie mam duży i co z tego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • polski robol do śmierci(2019-05-15 10:16) Zgłoś naruszenie 306

    Od 30 lat tylko nas straszą a sami jak n.p.Tusk w wieku 63 lat będą pobierać emerytury w kwocie 75% obecnego wynagrodzenia.Skandal?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • konrad(2019-05-15 10:25) Zgłoś naruszenie 6210

    pracuje już 40 lat i zachęca się mnie żebym jeszcze dłużej pracował aby milicjant po 15 latach pracy mógł w dalszym ciągu mieć parokrotnie wyższą emeryturę od mojej.... Sorry-dziękuje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kolo(2019-05-15 10:45) Zgłoś naruszenie 284

    Proponuję cofnąć się do roku 1910 i spróbować przewidzieć, co będzie DO ROKU 1950. Rewolucja październikowa, komunizm, stalinizm, dwie wojny światowe, odzyskanie i ponowne utracenie niepodległości Polski, powstanie wielkopolskie, 3 powstania śląskie, walki z bandami UPA..... Dalej wyliczać expertom, czy nadal będą wróżyć z fusów za ciężkie pieniądze?

    Odpowiedz
  • Zgadzam sie...(2019-05-15 10:45) Zgłoś naruszenie 293

    Zgadzam sie z przedmowcami na forum, ze od wielu lat, od wprowadzenia systemu opartego na skladce zdefiniowanej uprawiany jest mobbing czyli uporczywe nekanie i zastraszanie ludzi niskimi emeryturami za 40 lat. Za 40 lat za 20% owczesnej krajowej placy na pewno sie kupi co najmniej 2 razy wiecej niz obecnie. To znaczy, ze obecny emeryt " gwarantowany minimalny osiagnie co najmniej taki poziom jak obecnie sredni emeryt z emerytura 1,8 tys. zl netto. Lepiej pisac o systemie emerytalnym tu i teraz.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy (2019-05-15 11:20) Zgłoś naruszenie 333

    Artykuł na zamówienie Liberałów...Ogłosili” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalo w trakcie gry ,tak się nie godzi,tylko dla nowo-wstępujących " ,ale co zrobili z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy bez ferii,wakacji nie licząc nadgodzin w tym praca w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych i pracy w szkodliwych. ...Tusk stwierdził tez ,że jak "będą się sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 18 00 RMS --a później obniżył Im jeszcze zasiłki POgrzebowe o 2000zl..Kopacz jako lekarz powinna wówczas wiedzieć ,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469

    Odpowiedz
  • ZBULWERSOWANY(2019-05-15 11:24) Zgłoś naruszenie 464

    Kazdy specjalista straszy niskimi emeryturami i twierdzi że jedynym lekarstwem na to jest zwiększanie wieku emerytalnego i odkladanie pieniędzy dodatkowo na filary pracownicze ale nikt nie mówi o konieczności przeprowadzenia prawdziwej reformy emerytalnej tzn zlikwidowania wcześniejszych emerytur grup uprzywilejowanych(służby mundurowe, górnicy,nauczyciele,posłowie itd.) I NIECH NIKT NIE MÓWI ŻE ONI MAJĄ EMERYTURY Z INNEGO SYSTEMU EMERYTALNEGO, PRZECIEŻ SA TO PIENIADZE NAS WSZYSTKICH Z BUDZETU PAŃSTWA.KAZDY BOI SIE POWIEDZIEĆ PRAWDĘ O TYCH NIEPRAWIDŁOWOŚCIACH NIEZGODNYCH Z KONSTYTUCJĄ KTÓRA MÓWI ŻE KAZDY OBYWATEL MA RÓWNE PRAWA.

    Odpowiedz
  • Tu i teraz(2019-05-15 11:30) Zgłoś naruszenie 95

    W polski systemie emerytalnym powaznym problemem pod wzgledem dochodu jest sprawa samotnych emerytow, w tym glownie samotnych emerytek, nie mowiac o emerytkach wdowach, ktore systematycznie, zgodnie z prawem, sie okrada na 15% swiadczenia po mezu, mimo ze kobietom odebrano wypracowana emeryture w mysl powiedzenia : Ile odlozysz tyle nie dostaniesz. ---- Polskie samotne emerytki sa biedne. ------- Wedlug metodologii OECD i przyjetych odpowiednich zalozeniach / sredni dochod 2,5 tys. zl na mieszkanca, srednia rodzina 2+1DS i przelicznikach ekwiwalentnych :1 i 0,5/ grupy dochodowe samotnych emerytow ksztaltuja sie nastepujaco: ----- 1/ biedni /poor/ 0 - 1875 zl /netto/; 2/ z niskim dochodem 1875 - 2810 zl; 3/ ze srednim dochodem 2810 - 7500 zl; 4/ z wysokim dochodem powyzej 7500 zl. ------- Nalezy przypuszcza, ze zgodnie z powyzszymi wyliczeniami do grupy biednych nalezy b. wysoki odsetek samotnych emerytek, ale indywidualnie kazdy z samotnych emerytow/emerytek moze sie okreslic czy jest biedny czy bogaty zgodnie z metodologia OECD.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Lidia(2019-05-15 11:45) Zgłoś naruszenie 03

    to dlaczego otrzymałam wypowiedzenie pracy ze względu na nabyte uprawnienia emerytalne !!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • śmieć(2019-05-15 11:57) Zgłoś naruszenie 431

    Emerytury będą niskie szczególnie dla osób, które pracowały w latach 1990 - 2014 na umowach śmieciowych, np. na zlecenie na dwie umowy 1- na 200 zł i ta oskładkowana również składką emerytalno -rentową 2- na 1000 zł i od niej pracodawca nie płacił składek na ubezpieczenie społeczne, bo.....NIE MUSIAŁ - PAŃSTWO W SWOIM NIEKORZYSTNYM DLA ZWYKŁYCH LUDZI PRAWIE NA TO POZWALAŁO. I co z tego, że ktoś pracował od 1989 roku nieprzerwanie do teraz, skoro okazało się, że za 24 lata pracy (1991-2014) tak niskie składki wpływały do ZUS, że ten okres nie liczy się mu jako lata do emerytury - żeby ją dostać chociaż minimalną. A o tym dowiedział się w 2015 roku. Takich osób jest bardzo dużo i co, to są lenie i nieroby i nie należy im się nawet minimalna emerytura ? Przecież cały czas ciężko pracowali ponad 40 godzin tygodniowo, często bez urlopu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • IQ(2019-05-15 12:22) Zgłoś naruszenie 154

    Wybaczcie, ale żabka się gotuje. Nie chcecie "widziec" , iż wszystko powoli zmierza do "zasiłku gwarantowanego". Jeszcze nie dziś, ale za dekad.ę , dwie robotyzacja wymusi ten stan. Prace proste umysłowe i fizyczne zajmą drukarki 3D, 4D, boty, i roboty przemysłowe. Ten czas minie szybciej niż myslicie. NWO i po ptokach, nie bęzie żadnych emerytur, bo nie będzie (trzeba aż tylu) pracowników

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • RT(2019-05-15 14:48) Zgłoś naruszenie 91

    Emerytury powinny byc waloryzowane wedlug wskaznika wzrostu wynagrodzen. Te zasade nalezy jak najszybciej wprowadzic i to im szybciej tym lepiej. ------- Juz teraz widac, ze rzad nie nadaza z waloryzacja gwarantowanej emerytury minimalnej aby ja utrzymac na poziomie 20% sredniej placy krajowe oraz na stalym poziomie w relacji do progu ubostwa i wykluczenia spolecznego.

    Odpowiedz
  • beton(2019-05-15 15:03) Zgłoś naruszenie 83

    Emerytury będą niższe , ale dla rządzącej szajki to niższe nie mogą być. Co to to nie !!!

    Odpowiedz
  • cd(2019-05-15 16:56) Zgłoś naruszenie 111

    Znieśli ogranicznik 30-krotności, więc niektórym szykuje się całkiem niezła emeryturka. No ale to nie dotyczy plebsu i pospólstwa.

    Odpowiedz
  • Wszystkim pisowcom(2019-05-15 17:36) Zgłoś naruszenie 022

    ... po 1000 zł !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz