Emerytury będą głodowe. System emerytalny zmierza do załamania

autor: Marek Chądzyński15.05.2019, 07:30; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:39
Do 2060 r. grupa osób w wieku emerytalnym podwoi się

Do 2060 r. grupa osób w wieku emerytalnym podwoi sięźródło: ShutterStock

Za 40 lat dwie trzecie wszystkich emerytur będą stanowiły świadczenia minimalne lub niższe. To cena, jaką zapłacimy za obniżony wiek emerytalny i niepodnoszenie wydatków na świadczenia – ostrzega Instytut Badań Strukturalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

  • Henryk(2020-04-26 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytury głodowe a ci, co są w rządzie i w sjenie gdzie jest 460 osób a nie licząc sołtysów i tych, co są rządzący w miastach i gminach też będą emerytury dla nich godowe. To powiem tylko jedno jak będę miał umrzeć z głodu lub cierpieć, że jestem chory i nie mam leczenia ani na leki. To ciekaw jestem jak mądry rząd wybrnie z tego kłopotu. Nie podtrawicie wybrnąć z korona wirusem to będzie jeszcze gorsze do przegryzienia dla rządu. Bo człowiek nie jest robakiem tylko osobą myślącą i jak mam umrzeć pod płotem bez dachu nad głową to, co za różnica czy zostaniesz zabity cz siedział w więzieniu. Jak zrobię to, co 65 letni człowiek zrobi to, co zrobił w MOPSE podpalił dwie kobiety, które nie przeżyły? I kto będzie chciał pracować w ZUS, NFZ w urzędach skarbowych czy biurach rządowych, bo nie będzie pewny czy dożyje dnia czy ktoś nie przyjdzie ich zlikwidować a na to będziecie bezradni. Niema zbrodni to niema winnego i czy przy każdych dziwach będzie stał ochroniarz to niech rząd pamięta, że teraz nie jesteście zapanować nad narodem a dopiero nad narodem głodnym i chorym, co zrobicie sobie strzelnice do ludzi a ci, co im dacie broń to będą mieli ojców i matki to zgadnijcie, do kogo będą strzelać. W policji czy w wojsku to są nasze dzieci niech taki rząd pamięta. A teraz Bondzie pazerni i niech wam bardziej będzie zależało na wyborach niż na narodzie to dopiero zobaczycie jak będzie finał a może rząd włoży kij w mrowisko i dopiero rozpęta prawdziwą epidemie. To niech Duda, Morawiecki i Kaczyński pamięta o tym.

    Odpowiedz
  • sort65(2019-08-07 21:43) Zgłoś naruszenie 10

    zrealizować 14 postulat sierpnia 80 o czym mowa ? poczytajcie kto go powiesił ? kto zawiesił z braku pieniędzy ? kto o nim nie wspomina jak są pieniądze ?kto zabrał szkodliwe chwytem poniżej pasa ? kto robi zadymę koło nie udanej pomostówki i stażu pracy .???

    Odpowiedz
  • zofia(2019-06-06 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    pracuję od 15 roku życia, byłam tylko na macieżyńskim 3,50m-c mimo że dziecko od urodzenia jest chore.trafiłam na lata restrukturyzacji w firmach i grożono zwolnieniami,aby mieć na leki dla dziecka pomogła mi w wychowaniu osoba z rodziny również chora ale na wcześniejszej emeryturze.Przeżyłam non stop szpitale i wszystko grodziłam urlopami,bez zwolnień.Teraz natomiast zalicza się urlopy wychowawcze ze wskażnikiem 1,30 a co z matkami takimi jak ja.

    Odpowiedz
  • funkcjusz(2019-05-31 16:22) Zgłoś naruszenie 10

    Jaki obniżony wiek emerytalny? Przywrócono jedynie poprzedni. Poza tym kto bronił kiedyś założyć mundur. Ale ludzie woleli żyć w spokoju i mieli gdzieś służbę a teraz by chcieli mieć tą emeryturę zapominając że oprócz niej otrzymuje się jeszcze zryty łep!

    Odpowiedz
  • Emerytka 1953r(2019-05-19 13:06) Zgłoś naruszenie 08

    Przypominam wszystkim emerytkom z rocznika 1953 bądących cały czas na emeryturze wcześniejszej, że po wyroku TK z 06.03.2019r mogą składać wnioski o emeryturę powszechną. Najlepiej w lipcu / po waloryzacji kapitału za 2018rok/. Nie jest ważne, czy panie pracowały ponad 30 miesięcy na emeryturze wcześniejszej czy nie pracowały.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2019-05-17 07:42) Zgłoś naruszenie 47

    Tu nie wiek emerytalny jest przyczyną tylko rozdawnictwo Pisu 13 emerytury , emerytury dla matek 4+które złamanego grosza nie wpłaciły do wspólnej kasy i też będą pobierać z czego mają im dać to trzeba obciąć osobą które sobie wypracowały i podzielić na nierobów i stad prognozy na niższe emerytury

    Odpowiedz
  • IB(2019-05-16 18:40) Zgłoś naruszenie 152

    "...Bezpłatne urlopy wychowawcze powinny skłaniać kobiety do powrotu do pracy – co w efekcie mogłoby się przekładać na większe wpływy ze składek do ZUS...." Chcielibyście. Takiego w..a jak Polska cała. Już dość wbijania zębów w ścianę przez rodziny i brania ich głodem. Matka przez kilka lat musi zająć się dzieckiem dla jego dobra a nie kilka miesięcy i do żłobka. Tyle lat to trwało, ludzie powyjeżdżali. Za granicą rodziły się dzieci. Dość!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • marc(2019-05-16 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    emerytury będą głodowe dla tych , którzy utrzymują ten s.......y system, dla tych co ten *********** system dalej forują , emerytury będą wprost znakomite i nie ma wielkiego znaczenia jaka banda rządzi , żadna nie chce tego zmienić w trosce o swoje szanse wyborcze , dla siebie te ****** podnoszą uposażenie , pchają się do brukselki po 2,2 mln zł na rok i ani im w głowie reorganizacja emerytur , itp.

    Odpowiedz
  • Sygnatariusz(2019-05-16 06:11) Zgłoś naruszenie 160

    Nasz System emerytalny obleczony jest takim kłamstwem, jak te ekspertyzy pseudoekspertów, które są próbą ogłupiania niewolników przymuszanych do płacenia wysokiego characzu na kasty politycznych żerowników . Ale co się dziwić, wszystkie rządzące bandy i kasty beneficjentów systemu, postarały się bardzo, aby oduraczyć naród w tej materii. Po pierwsze system jest REPARTYCYJNY to znaczy, że dzisiejsi pracujący płacą na dzisiejszych emerytów. To oznacza, że tyle pieniędzy ile wpływa do systemu (przynajmniej ze składki emerytalnej) powinno być podzielone na wszystkich emerytów. Pewno w normalnym systemie, byłaby to przyzwoita emerytura, płacona w zależności od przepracowanych lat, lecz nie w naszym kraju. NIKT NICZEGO NIE WYPRACOWUJE - to nie jest żaden system kapitałowy, to kłamstwo wciskane hołocie, aby ją okradać z większości wynagrodzenia i to tych co najmniej zarabiają, z drugiej strony świadcząc wysokie apanaże wybrańcom narodu, zwalniając ich z płacenia składek lub zwalniając ich z pełno-okresowego płacenia; Prezydent, Posłowie Senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, górnicy, krusowcy, wojsko policja, służby 2 i 3 literowe i bóg wie kto jeszcze, czyli jakies 8 milionów jest zwolnionych. Natomiast w imię „sprawiedliwości społecznej” próbowano podnieść wiek emerytalnym tym co płaca najwięcej, najdłużej i najmniej zarabiają. W systemie repartycyjnym nie ma miejsca dla żadnych uprzywilejowanych, czyli odchodzących na emerytury wcześniejsze czy płatconych jakoś specjalnie w imię innych zasad, bo taki system natychmiast staje się bezsensowny, niewydolny i deficytowy i trzeba go wspomagac z podatków, czyli płacą najsłabsi podwójnie. Istniejący absurd powoduje blokowanie potencjału gospodarczego, blokuje rynek pracy, powoduje wszelkie absurdalne szalbierstwa na umowach o pracę i blokuje wysokość płac i rozwój gospodarczy w stopniu absolutnie patologicznym i jest przyczyną kompromitujących świadczeń emerytalnych. Wszyscy rządzący w Polsce nie podejmują realnych zmian w systemie, bo natychmiast po dorwaniu się do koryta, aspirują do grupy beneficjentów postkomunistyczno-neoliberalnych kast, które wyrwały sobie bandyckie przywileje emerytalne degradując system emerytalny i finansowania służby zdrowia. Ciekaw jestem kiedy wybierzemy wreszcie rządzących przyzwoitych, którzy rozpędzą tę patologię (ZUS FUS, KRUS, ) na cztery wiatry wprowadzając jedną równą składkę dla wszystkich (1000zł), płaconą przez 40 lat, dając po tym okresie świadczenie emerytalne w wysokości 2,5 tys zł wolne od podatków. Ale kluczowa właśnie jest ta kwota wolną od podatków w wysokości 2,5 tys zł na miesiąc, która pozostawi w kieszeni emeryta nie smieszne 70 zł ale kilkaset zł, bo przecie w takim systemie pobieranie podatków od emerytur to szczyt absurdu obciążający płacących na emerytury podwójnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • na szabot z nimi(2019-05-15 22:09) Zgłoś naruszenie 015

    bo pedofilów kościelnych trzeba utrzymywać

    Odpowiedz
  • Ul(2019-05-15 18:23) Zgłoś naruszenie 420

    Ja to widzę tak.Nie place na ZUS bo i tak to nie ma sensu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wszystkim pisowcom(2019-05-15 17:36) Zgłoś naruszenie 022

    ... po 1000 zł !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cd(2019-05-15 16:56) Zgłoś naruszenie 111

    Znieśli ogranicznik 30-krotności, więc niektórym szykuje się całkiem niezła emeryturka. No ale to nie dotyczy plebsu i pospólstwa.

    Odpowiedz
  • beton(2019-05-15 15:03) Zgłoś naruszenie 83

    Emerytury będą niższe , ale dla rządzącej szajki to niższe nie mogą być. Co to to nie !!!

    Odpowiedz
  • RT(2019-05-15 14:48) Zgłoś naruszenie 91

    Emerytury powinny byc waloryzowane wedlug wskaznika wzrostu wynagrodzen. Te zasade nalezy jak najszybciej wprowadzic i to im szybciej tym lepiej. ------- Juz teraz widac, ze rzad nie nadaza z waloryzacja gwarantowanej emerytury minimalnej aby ja utrzymac na poziomie 20% sredniej placy krajowe oraz na stalym poziomie w relacji do progu ubostwa i wykluczenia spolecznego.

    Odpowiedz
  • IQ(2019-05-15 12:22) Zgłoś naruszenie 154

    Wybaczcie, ale żabka się gotuje. Nie chcecie "widziec" , iż wszystko powoli zmierza do "zasiłku gwarantowanego". Jeszcze nie dziś, ale za dekad.ę , dwie robotyzacja wymusi ten stan. Prace proste umysłowe i fizyczne zajmą drukarki 3D, 4D, boty, i roboty przemysłowe. Ten czas minie szybciej niż myslicie. NWO i po ptokach, nie bęzie żadnych emerytur, bo nie będzie (trzeba aż tylu) pracowników

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • śmieć(2019-05-15 11:57) Zgłoś naruszenie 431

    Emerytury będą niskie szczególnie dla osób, które pracowały w latach 1990 - 2014 na umowach śmieciowych, np. na zlecenie na dwie umowy 1- na 200 zł i ta oskładkowana również składką emerytalno -rentową 2- na 1000 zł i od niej pracodawca nie płacił składek na ubezpieczenie społeczne, bo.....NIE MUSIAŁ - PAŃSTWO W SWOIM NIEKORZYSTNYM DLA ZWYKŁYCH LUDZI PRAWIE NA TO POZWALAŁO. I co z tego, że ktoś pracował od 1989 roku nieprzerwanie do teraz, skoro okazało się, że za 24 lata pracy (1991-2014) tak niskie składki wpływały do ZUS, że ten okres nie liczy się mu jako lata do emerytury - żeby ją dostać chociaż minimalną. A o tym dowiedział się w 2015 roku. Takich osób jest bardzo dużo i co, to są lenie i nieroby i nie należy im się nawet minimalna emerytura ? Przecież cały czas ciężko pracowali ponad 40 godzin tygodniowo, często bez urlopu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lidia(2019-05-15 11:45) Zgłoś naruszenie 03

    to dlaczego otrzymałam wypowiedzenie pracy ze względu na nabyte uprawnienia emerytalne !!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tu i teraz(2019-05-15 11:30) Zgłoś naruszenie 95

    W polski systemie emerytalnym powaznym problemem pod wzgledem dochodu jest sprawa samotnych emerytow, w tym glownie samotnych emerytek, nie mowiac o emerytkach wdowach, ktore systematycznie, zgodnie z prawem, sie okrada na 15% swiadczenia po mezu, mimo ze kobietom odebrano wypracowana emeryture w mysl powiedzenia : Ile odlozysz tyle nie dostaniesz. ---- Polskie samotne emerytki sa biedne. ------- Wedlug metodologii OECD i przyjetych odpowiednich zalozeniach / sredni dochod 2,5 tys. zl na mieszkanca, srednia rodzina 2+1DS i przelicznikach ekwiwalentnych :1 i 0,5/ grupy dochodowe samotnych emerytow ksztaltuja sie nastepujaco: ----- 1/ biedni /poor/ 0 - 1875 zl /netto/; 2/ z niskim dochodem 1875 - 2810 zl; 3/ ze srednim dochodem 2810 - 7500 zl; 4/ z wysokim dochodem powyzej 7500 zl. ------- Nalezy przypuszcza, ze zgodnie z powyzszymi wyliczeniami do grupy biednych nalezy b. wysoki odsetek samotnych emerytek, ale indywidualnie kazdy z samotnych emerytow/emerytek moze sie okreslic czy jest biedny czy bogaty zgodnie z metodologia OECD.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ZBULWERSOWANY(2019-05-15 11:24) Zgłoś naruszenie 464

    Kazdy specjalista straszy niskimi emeryturami i twierdzi że jedynym lekarstwem na to jest zwiększanie wieku emerytalnego i odkladanie pieniędzy dodatkowo na filary pracownicze ale nikt nie mówi o konieczności przeprowadzenia prawdziwej reformy emerytalnej tzn zlikwidowania wcześniejszych emerytur grup uprzywilejowanych(służby mundurowe, górnicy,nauczyciele,posłowie itd.) I NIECH NIKT NIE MÓWI ŻE ONI MAJĄ EMERYTURY Z INNEGO SYSTEMU EMERYTALNEGO, PRZECIEŻ SA TO PIENIADZE NAS WSZYSTKICH Z BUDZETU PAŃSTWA.KAZDY BOI SIE POWIEDZIEĆ PRAWDĘ O TYCH NIEPRAWIDŁOWOŚCIACH NIEZGODNYCH Z KONSTYTUCJĄ KTÓRA MÓWI ŻE KAZDY OBYWATEL MA RÓWNE PRAWA.

    Odpowiedz