Kto ma prawo do renty rodzinnej?

autor: Hubert Rabiega18.03.2019, 15:00; Aktualizacja: 18.03.2019, 17:39
Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.źródło: ShutterStock

Renta rodzinna po zmarłym członku rodziny podlega podziałowi na równe części między uprawnionych. Do grona osób, które mogą pobierać takie świadczenie,  zalicza się: dzieci, małżonka oraz rodziców - jednak dopiero po spełnieniu szeregu warunków. Jeśli wdowa (wdowiec) ma już prawo do emerytury, wówczas musi wybrać: albo własną emeryturę albo rentę po zmarłym mężu (żonie).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • emerytka(2019-03-19 00:55) Zgłoś naruszenie 30

  wdowe i wdowcy powinni dostawac swoja wlasna wypracowana emeryture i np 25 procent lub 30 procent renty rodzinnej tak jak w innych panstwach,my tez chcemy normalnie zyc.

  Odpowiedz
 • Gość(2019-03-20 09:20) Zgłoś naruszenie 00

  Mam pytanie. Co w przypadku gdy rentę rodzinną pobiera dziecko zmarłego, które jest osobą niepełnosprawną, całkowicie niezdolną do pracy. Bo pisze "bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia." czyli jeśli wtym okresie stały się niezdolne do pracy? dobrze rozumiem? Jeśli dobrze rozumiem to co w przypadku gdy osoba niepełnosprawna pobierająca rentę rodzinną wyjdzie za mąż/ożeni się, czy dalej może pobierać rente rodzinną czy traci do neij uprawnienia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane