statystyki

Nowa pracownicza forma oszczędzania na emeryturę już pewna

01.12.2018, 07:00
Pierwsze PPK zaczną funkcjonować w Polsce w ostatnim kwartale 2019 r.

Pierwsze PPK zaczną funkcjonować w Polsce w ostatnim kwartale 2019 r.źródło: ShutterStock

W 2019 r. będziemy mieć pracownicze plany kapitałowe. Wprawdzie zaczną one działać pod koniec przyszłego roku, ale już dziś warto poznać zalety i wady programu.

Rozpoczynamy cykl artykułów przygo towywanych we współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch, w ramach które go opiszemy założenie PPK krok po kro ku, prawa i obowiązki związane z pro wadzeniem takiego programu, zasady korzystania ze środków zgromadzonych w PPK oraz kwestie odpowiedzialności karnej.

PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe, powoli stają się faktem. W zeszłym tygodniu ustawa o pracowniczych planach kapitałowych została podpisana przez prezydenta, co zwieńczyło niemal dwuletni okres prac legislacyjnych.

Pierwsze PPK zaczną funkcjonować w Polsce w ostatnim kwartale 2019 r. Szczęśliwie w wersji ustawy o PPK przyjętej ostatecznie przez parlament zrezygnowano z rozwiązań budzących najpoważniejsze kontrowersje – m.in. z kary pozbawienia wolności jako sankcji za naruszenie obowiązków dotyczących PPK, ograniczono też część obowiązków administracyjnych oraz wydłużono termin na zakładanie PPE. Nie oznacza to oczywiście, że ustawa jest idealna – i to zarówno pod kątem samej techniki legislacyjnej (doprawdy trudno sobie wyobrazić bardziej skomplikowane określenie terminu niż to, na które zdecydował się ustawodawca w przepisach dotyczących daty zawarcia umowy o zarządzanie PPK), jak i niektórych założeń.

Istotne cechy

PPK są systemem: powszechnym, grupowym, obowiązkowym oraz związanym z zakładem pracy. Powszechnym – bo adresowanym do ponad 11 mln pracujących Polaków i prawie wszystkich przedsiębiorców. Grupowym – bo w sposób zorganizowany i systematyczny mają w nim oszczędzać wszystkie osoby aktywne zawodowo. Obowiązkowym, bo co do zasady PPK musi utworzyć każdy podmiot zatrudniający, chyba że obejmie go ustawowe zwolnienie z tego wymogu (są nieliczne). I wreszcie związanym z zakładem pracy – bo możliwość oszczędzania w PPK będzie wynikiem nawiązania relacji zawodowej w określonej formie.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (9)

 • Marion(2018-12-01 09:48) Zgłoś naruszenie 171

  Już drugi filar nas wycyckał -po co następne?ZUS winien dawać godną emeryturę!

  Odpowiedz
 • z(2018-12-01 09:09) Zgłoś naruszenie 150

  A sam sobie nie mogę oszczędzac tylko łaskę ktoś robi, że mi pozowli wpłacac na OFE 2 ?

  Odpowiedz
 • Ja(2018-12-02 00:33) Zgłoś naruszenie 20

  Nastepney bubel prawny

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • malkontent (dzisiaj 10:04) Zgłoś naruszenie 10

  a ja jestem dziwnie spokojna o PPK, myślę że to będzie program nie ruszenia bo skoro Polakowi dasz możliwość decydowania o swoich wpłatach, możliwość wypłacania tych pieniędzy na różne cele no to potraktuje te pieniądze jak swoje i już ikt mu ich nie odbierze, ludzie by ruszyli na sejm i żadne zasieki by ich nie powstrzymały

  Odpowiedz
 • Łukasz(2018-12-02 20:45) Zgłoś naruszenie 03

  Pewnie ze mozesz oszczedzac sam i po swojemu bo wlasnie tym rozni sie ppk od ofe ze tutaj nie ma przymusu udzialu w programie. Nie podoba sie to sie wypisujesz masz to okreslone w zalozeniach. Pytanie tylko czy sam rzeczywiscie bedziesz w stanie wyciagnac ze swojego rachunku tyle samo. Zwlaszcza ze panstwo doplaca Ci do ppk regularnie po 240 zł

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane