statystyki

Co zrobić, gdy PPE nie zdąży zastąpić PPK

autor: Łukasz Kuczkowski11.10.2018, 20:00
Projekt ustawy o PPK nie wyklucza przy tym jednoczesnego prowadzenia PPE i PPK przez przedsiębiorców.

Projekt ustawy o PPK nie wyklucza przy tym jednoczesnego prowadzenia PPE i PPK przez przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

W Sejmie zakończyły się właśnie prace nad ustawą o pracowniczych planach kapitałowych. PPK mają być dodatkową formą zabezpieczenia na emeryturę, finansowaną głównie przez pracodawców i pracowników, oraz – w pewnym zakresie – również przez państwo.

Istotną kwestią jest stosunek przyszłych PPK do istniejących od 14 lat na polskim rynku i pełniących podobną rolę pracowniczych programów emerytalnych. Ten stosunek się zmieniał w trakcie prac nad ustawą od neutralnego po wręcz wrogi. Wszystko wskazuje jednak na to, że firmy, które będą chciały korzystać z PPE i nie będą zainteresowane tworzeniem PPK, będą miały taką możliwość przynajmniej do objęcia ich ustawą o PPK. W danej firmie może to być 1 lipca 2019 r. (dla zatrudniających co najmniej 250 osób), 1 stycznia 2020 r. (dla zatrudniających co najmniej 50 osób), 1 lipca 2020 r. (dla zatrudniających co najmniej 20 osób) i wreszcie 1 stycznia 2021 r. (dla pozostałych).

Projekt ustawy o PPK nie wyklucza przy tym jednoczesnego prowadzenia PPE i PPK przez przedsiębiorców. Do tej pory większość komentatorów wskazywała na wzajemne wykluczanie się PPE i PPK. Głównie ze względu na wysokie koszty prowadzenia jednocześnie obu programów po stronie pracodawcy, jak również ze względu na zamęt komunikacyjny po stronie pracowników mogący powstać w związku z tak rozbudowaną ofertą zabezpieczenia emerytalnego na przyszłość. W końcu siła tkwi w prostych rozwiązaniach.

Zastanówmy się jednak nad sytuacją, w której PPE miał zastąpić PPK, ale ze względu na napięte terminy nie udało się tego dokonać. To klasyczny przypadek firm, które będą chciały założyć PPE jako alternatywę dla PPK, ale ten pierwszy nie zostanie uruchomiony przed datą wskazaną w ustawie o PPK (np. 1 lipca 2019 r.), np. ze względu na niezarejestrowanie programu przez Komisję Nadzoru Finansowego przed tym terminem czy nieosiągnięcie minimalnego poziomu partycypacji w PPE (tj. 25 proc. zatrudnionych). W konsekwencji uruchomienie PPE po tej dacie nie będzie już zwalniać pracodawcy z obowiązku utworzenia PPK. Firma stanie zatem przed koniecznością prowadzenia dwóch programów jednocześnie. Jaki ma wybór?


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • gosc(2018-10-11 22:27) Zgłoś naruszenie 64

  nie dajcie sie wrobić bo wam i tak zarąbią te pieniądze jak nam z OFE. emeryci mający co najmniej 35 lat pracy wyjdźmy na ulicę i walczmy o swoje godne życie, bo szydłowa chce od stycznia wprowadzić emeryturę dla matek które urodziły co najmniej 4 dzieci bez pracy kosztem emerytów, którzy przepracowali kupę lat. DO WALKI O GODNE ŻYCIE ZA SWOJĄ WIELOLETNIĄ PRACĘ BO I TAK NAS ZAGŁODZĄ.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-10-14 11:52) Zgłoś naruszenie 31

  PPK to podatek. Podobnie jak każdy inny program "oszczędzania rękami państwa". Zasada jest prosta: co państwo wzięło w ręce, to jest zabrane.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-10-12 22:23) Zgłoś naruszenie 11

  To wtedy , POlecam PPR , a jak komu Mao , to PZPR .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane