statystyki

Nowe obowiązki dla funduszy emerytalnych. PPE będą bezpieczniejsze

autor: Bożena Wiktorowska18.09.2018, 17:00
Zgodnie z dyrektywą pracownicze programy emerytalne stanowią cenny dodatek do systemów zabezpieczenia społecznego, ale nowe przepisy nie dotyczą ZUS.

Zgodnie z dyrektywą pracownicze programy emerytalne stanowią cenny dodatek do systemów zabezpieczenia społecznego, ale nowe przepisy nie dotyczą ZUS.źródło: ShutterStock

Fundusze emerytalne będą musiały m.in. publikować w internecie zasady polityki inwestycyjnej. Teraz nie było takiego obowiązku.

Do 13 stycznia 2019 r. Polska musi wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/2341 z 14 grudnia 2016 r. w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami (Dz.Urz. UE L 354 z 23 grudnia 2016 r.).

Od przyszłego roku pracownicze fundusze emerytalne będą tym samym zobowiązane do rozszerzenia obowiązków informacyjnych względem swoich członków. Zmiany spowodują też dodanie nowego rozdziału technicznego określającego zasady zarządzania funduszem. Dyrektywa nakłada też na nie obowiązek wprowadzenia m.in. zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego. Dodatkowo będą musiały pozyskać zgodę organu nadzoru (krajowego – w Polsce KNF – lub unijnego – Europejski Urząd Nadzoru nad Ubezpieczeniami i Pracowniczymi Programami Emerytalnymi EIOPA) na prowadzenie działalności transgranicznej czy zawarcia umowy outsourcingu w zakresie zarządzania powierzonymi aktywami.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • oskubany wierzyciel(2018-09-19 10:49) Zgłoś naruszenie 30

    Obiecanki cacanki a głupiemu radość.

    Odpowiedz
  • mark(2018-09-21 08:05) Zgłoś naruszenie 10

    Kiedy w końcu ten rząd zajmie się ludzmi z długim pracy 35/40 lat,którzy płacili składki ZUS,a nie smieszny KRUS.Dziś są w wieku 60+ .Pozostają bez pracy,zdrowia ,bez żadnego świadczenia.Musieli zakończyć dzialalnośc gospodarcza z powodu fatalnej sytuacji na rynku,a teraz zupełny śmietnik do 65 roku życia.W żadnym kraju tacy ludzie nie są zostawieni na śmietniku.Zapewne przed wyborami im sie tacy przypomną ,a po wyborach nastąpi zanik pamięci.Przerabialiśmy już to i już nie damy się nabrać i oszukać.Ostatnio taką chorobę miało PSL.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane