Polska emerytura także dla Turków

autor: Joanna Śliwińska02.08.2018, 11:19; Aktualizacja: 02.08.2018, 11:26
Turcja

Stosowanie postanowień umowy nie jest uzależnione od posiadania przez daną osobę polskiego lub tureckiego obywatelstwa, ale od podlegania polskiemu lub tureckiemu prawu ubezpieczeń społecznychźródło: ShutterStock

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy z 17 października 2017 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Turcji o zabezpieczeniu społecznym. Ułatwi ona korzystanie z praw pracującym poza ojczyzną.

To kolejna po zawartych m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą umowa koordynująca systemy zabezpieczeń społecznych, która obejmuje nie tylko ubezpieczenia społeczne, lecz także np. zasiłki dla bezrobotnych. Relacje systemów krajów Unii Europejskiej regulują przepisy unijne, jednak w przypadku krajów spoza Wspólnoty niezbędne jest zawieranie odrębnych umów z każdym z nich. Jak podkreśla strona rządowa, zawieranie takich umów jest współcześnie standardem w stosunkach międzynarodowych. Umożliwia to realizację prawa do zabezpieczenia społecznego osobom, które w trakcie swojej aktywności zawodowej mieszkały lub były zatrudnione poza swoim krajem macierzystym. Brak takiej umowy powoduje, że osoba pracująca w innym kraju może być zobowiązana do opłacania składek także np. w kraju pochodzenia, ponadto musi nabywać staż pracy uprawniający do nabycia emerytury odrębnie w każdym kraju itd. Po zawarciu umowy nabywanie uprawnień jest znacznie uproszczone.

Temu celowi służy także umowa z Turcją, której dotyczy ustawa ratyfikacyjna. Umowa ta została oparta na podstawowych zasadach dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego:

 • równego traktowania,
 • zachowania praw nabytych (eksportu/transferu świadczeń),
 • sumowania okresów ubezpieczenia.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • nędza(2018-08-03 12:16) Zgłoś naruszenie 283

  A Polacy w wieku 60+,ze stażem pracy 40+ płaconymi składkami na śmietnik,bez żadnego świadczenia do 65 roku życia .Tak wygląda prawo i sprawiedliwość w tym kraju.Ci ludzie ostatnie lata prowadzili działalność gospodarczą z gardła wyciągali na składki zus by nie popaść w łapy komornika ,maja wypracowany kapitał i co teraz .5 lat nędzy ,może do MOPS po kg.cukru,czy mąki .Wolą zdechnąć.

  Odpowiedz
 • 66(2018-08-02 20:46) Zgłoś naruszenie 292

  ukraincy juz maja zaklepane emerytury finansowane z polskiego budzetu

  Odpowiedz
 • B. wyborca PIS(2018-08-02 16:17) Zgłoś naruszenie 303

  Emerytury dla wszystkich......nawet dla Turków. Byle nic nie dać 57+ z ZUS. Dlatego zniesiono emerytury pomostowe dla Polaków w wieku 60 lat. Zniesiono emerytury po przepracowaniu 40 lat w tym kraju , bez względu na wiek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane