statystyki

Polska emerytura także dla Turków

autor: Joanna Śliwińska02.08.2018, 11:19; Aktualizacja: 02.08.2018, 11:26
Turcja

Stosowanie postanowień umowy nie jest uzależnione od posiadania przez daną osobę polskiego lub tureckiego obywatelstwa, ale od podlegania polskiemu lub tureckiemu prawu ubezpieczeń społecznychźródło: ShutterStock

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy z 17 października 2017 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Turcji o zabezpieczeniu społecznym. Ułatwi ona korzystanie z praw pracującym poza ojczyzną.

To kolejna po zawartych m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą umowa koordynująca systemy zabezpieczeń społecznych, która obejmuje nie tylko ubezpieczenia społeczne, lecz także np. zasiłki dla bezrobotnych. Relacje systemów krajów Unii Europejskiej regulują przepisy unijne, jednak w przypadku krajów spoza Wspólnoty niezbędne jest zawieranie odrębnych umów z każdym z nich. Jak podkreśla strona rządowa, zawieranie takich umów jest współcześnie standardem w stosunkach międzynarodowych. Umożliwia to realizację prawa do zabezpieczenia społecznego osobom, które w trakcie swojej aktywności zawodowej mieszkały lub były zatrudnione poza swoim krajem macierzystym. Brak takiej umowy powoduje, że osoba pracująca w innym kraju może być zobowiązana do opłacania składek także np. w kraju pochodzenia, ponadto musi nabywać staż pracy uprawniający do nabycia emerytury odrębnie w każdym kraju itd. Po zawarciu umowy nabywanie uprawnień jest znacznie uproszczone.

Temu celowi służy także umowa z Turcją, której dotyczy ustawa ratyfikacyjna. Umowa ta została oparta na podstawowych zasadach dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego:

 • równego traktowania,
 • zachowania praw nabytych (eksportu/transferu świadczeń),
 • sumowania okresów ubezpieczenia.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • B. wyborca PIS(2018-08-02 16:17) Zgłoś naruszenie 273

  Emerytury dla wszystkich......nawet dla Turków. Byle nic nie dać 57+ z ZUS. Dlatego zniesiono emerytury pomostowe dla Polaków w wieku 60 lat. Zniesiono emerytury po przepracowaniu 40 lat w tym kraju , bez względu na wiek.

  Odpowiedz
 • 66(2018-08-02 20:46) Zgłoś naruszenie 272

  ukraincy juz maja zaklepane emerytury finansowane z polskiego budzetu

  Odpowiedz
 • nędza(2018-08-03 12:16) Zgłoś naruszenie 263

  A Polacy w wieku 60+,ze stażem pracy 40+ płaconymi składkami na śmietnik,bez żadnego świadczenia do 65 roku życia .Tak wygląda prawo i sprawiedliwość w tym kraju.Ci ludzie ostatnie lata prowadzili działalność gospodarczą z gardła wyciągali na składki zus by nie popaść w łapy komornika ,maja wypracowany kapitał i co teraz .5 lat nędzy ,może do MOPS po kg.cukru,czy mąki .Wolą zdechnąć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane