Jeden organ rentowy dla funkcjonariuszy

autor: Bożena Wiktorowska07.05.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.05.2018, 09:18
pieniądze

Ubiegający się o rentę inwalidzką muszą przedstawić poświadczenie potwierdzające istnienie inwalidztwa związanego ze służbą.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej oraz ochrony państwa będą mogli ubiegać się o renty i emerytury w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA. Tym samym będą korzystać z tych samych rozwiązań co policjanci i strażacy.

Taką możliwość wprowadza projekt rozporządzenia ministra MSWiA w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin. Zgodnie z tym dokumentem wszyscy funkcjonariusze nabywający prawo do renty lub emerytury będą musieli złożyć wniosek o świadczenie właśnie do ZER MSWiA. Dodatkowo takie osoby będą zobowiązane do złożenia informacji o sposobie pobierania świadczenia.

Zakład emerytalno-rentowy będzie przyjmować nie tylko papierowe wnioski, ale także elektroniczne podpisane kwalifikowanym e-podpisem albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Przy czym funkcjonariusze mają możliwość złożenia wniosku o świadczenie w kadrach swojej formacji. I to zarówno w miejscu ostatniego pełnienia służby, jak i miejscu zamieszkania. W ciągu siedmiu dni, licząc od terminu jego złożenia, kadry będą musiały przesłać go do ZER MSWiA. Funkcjonariusze korzystający z tego rozwiązania mogą – wyłącznie na własne żądanie – otrzymać pisemne potwierdzenie złożenia wniosku.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane