Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim (żołnierzowi powołanemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. emerytura przysługuje po ukończeniu 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim), z wyjątkiem żołnierza, który ma ustalone prawo do emerytury ZUS-owskiej, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby wojskowej w Wojsku Polskim i okresów równorzędnych z tą służbą. Przy czym do okresów służby wojskowej, od których uzależnione jest nabycie prawa do emerytury, zalicza się okres urlopu wychowawczego w wymiarze łącznym nie większym niż 3 lata.
Zgodnie z art. 40a. ust. 1. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin: Osoba uprawniona do zaopatrzenia emerytalnego jest obowiązana zawiadomić wojskowy organ emerytalny o podjęciu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu oraz o każdorazowej zmianie wysokości tego przychodu i innych okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo zmniejszenie ich wysokości. Obowiązek powiadamiania wojskowy organ emerytalny spoczywa odpowiednio także na pracodawcy i zleceniodawcy. Także urząd skarbowy jest obowiązany zawiadomić wojskowy organ emerytalny o podjęciu przez emeryta lub rencistę działalności pozarolniczej.
Czym jest zatem owa działalność podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, która ma wpływ na ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń emerytalnych albo zmniejszenie ich wysokości?
Otóż za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności (liczą się także przychody z tytułu działalności wykonywanej za granicą).
Dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność przychodem jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.
zobacz także:
Do przychodów mających wpływ na prawo do emerytury nie wlicza się honorariów z tytułu działalności twórczej i artystycznej.
Pobrane zasiłki to także przychód
Do puli przychodów, które mają wpływ na ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń emerytalnych albo zmniejszenie ich wysokości, wlicza się także kwoty pobranych zasiłków:
- chorobowego,
- macierzyńskiego i opiekuńczego
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy,
- kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego,
- zasiłku wyrównawczego
- dodatku wyrównawczego.
Prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zmniejszeniu o 25 proc. jej wysokości w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130 proc. tej kwoty, świadczenie emerytalne zostanie mu zmniejszone o taką kwotę, o jaką przekroczył określony limit, jednak nie więcej niż o 25 proc. emerytury.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zygmunt z Turbanu(2018-05-15 19:17) Zgłoś naruszenie 220
Żołnierz z pełną wysługa (28 lat służby) odchodząc na emeryturę może dorabiać bez ograniczeń. To jest odpowiedź na pytanie w tytule artykułu. jakoś nie odnalazłem tego w tym tekście.
Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedzemeryt(2019-02-07 10:34) Zgłoś naruszenie 10
28 lat i 8 i pół miesiąca dokładnie
Mix i max(2018-06-24 14:09) Zgłoś naruszenie 00
Co zresztą dyskryminuje odchodzących wcześniej na tę emeryturę, bo jak nazwać generała lub pułkownika którzy odchodzą ze służby i łapią się na intratne stanowiska bez munduru, gdzie mogą zarobić bez przeszkód ,,drugą emeryturę" lub często sporo więcej, nie tracąc grosza z wypracowanej emerytury. Równocześnie, Państwo zabierze żołnierzowi odchodzącemu na wczesniejszą emeryturę (dajmy np. po 25 latach) część jego wypracowanej emerytury za to, że ma możliwość dorobić do emerytury nieco ponad 2000 zł gdzie Pan Pułkownik czy Gienerał, na zaznaczam, pełnej emeryturze, może kosić i 10 000 zł bez przeszkód i zabrania grosza przez Państwo? Ot taka jasność sytuacji i też sprawiedliwość środowiskowa Dużemu zawsze będzie mało, a małemu zawsze za wiele.
Żołnierz(2018-05-15 20:30) Zgłoś naruszenie 40
28 lat i 6 miesięcy.
Patriota(2018-04-08 19:45) Zgłoś naruszenie 205
Żołnierze obecnie nabywają prawo do emerytury po 25 latach służby i osiągnięciu 55 roku życia. Aby emeryturę otrzymać muszą być spełnione oba warunki jednocześnie. To tak celem wyjaśnienia. Proszę dokładnie czytać akty prawne.
Pokaż odpowiedzi (3)OdpowiedzKris(2018-04-09 07:26) Zgłoś naruszenie 51
Emerytura przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia posiada ukończone 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim. Te warunki muszą być spełnione łącznie. Dlatego w praktyce oznacza to, że musi on pełnić służbę przez co najmniej 36 lat, aby nabyć uprawnienia emerytalne.
Antek(2018-04-09 07:11) Zgłoś naruszenie 210
Zwykły polak facet musi przepracować 25 lat i uzyskać wiek 65 lat, nierówność społeczna w memeryturach , widac jak na dłoni, PRL nadal obowiązuje w siłach przymusu .
Antek(2018-04-09 07:09) Zgłoś naruszenie 210
Kiedy skończy się czas PRL w wojsku, dlaczego ci młodzi ludzie odchodzą na emerytury, demokracja w tym względzie jest łamana.Ja ma 63 lata 43 lata pracy i nie mam ani pracy ani zasiłku, nie mam nic. Dleczego nie mogę skorzystac z emerytury, renty czy zasiłku przedemerytalnego. Kiedy ten PRL dla wybranych się skończy.
Karla(2018-04-09 08:32) Zgłoś naruszenie 175
Ludu pracujący miast i wsi ! Bałwanieniem do kwadratu jest opowiadanie o rzekomych "przywilejach emerytalnych". Funkcjonariusze służb podległych MSW oraz żołnierze WP, a także niektórzy pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości mają odrębny zaopatrzeniowy system emerytalny finansowany z budżetu państwa. Już w 1999r. próbowano wprowadzić w/wym. do powszechnego systemu emerytalnego, ale okazało się, że jest to za drogie dla budżetu państwa. Najprościej rzecz ujmując trzeba było przeznaczyć środki z budżetu państwa na tzw. ubruttowienie uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy. Dlatego szybko wycofano się z tego rozwiązania.
Odpowiedzpol(2018-04-09 08:44) Zgłoś naruszenie 143
Znowu kiełbasa wyborcza. Nastawiają biedaków przeciwko mundurowych by zbierać poparcie polityczne. Mundurowi to taka grupa społeczna , na którą można pluć i obrażać ,Ale i tak nikt ich nie ruszy , bo to grupa siłowa Polski . A biedaki się podniecają , bo ja mam biedę A oni żyją na
Odpowiedzkomuszy spadek(2018-04-09 05:20) Zgłoś naruszenie 1248
Przywileje rodem z PRL-u. Nie wiadomo czemu dalej utrzymywane.
Pokaż odpowiedzi (4)OdpowiedzKwjc(2018-06-22 07:19) Zgłoś naruszenie 01
Jakie przywileje - zobacz co mają górnicy, energetycy - darmowy prąd, węgiel itp.
Żołnierz(2018-05-15 20:30) Zgłoś naruszenie 50
Było się uczyć!
żołnierz(2018-04-11 10:14) Zgłoś naruszenie 30
Żołnierze powołani po 31.12.2012 prawo do świadczenia otrzymują dopiero po spełnieniu dwóch kryteriów... Pierwszym kryterium jest słuzba minimum 25 lat (a więc ci żołnierze jeżeli będą służyć 24 lata nie otrzymają emerytury...) Drugim kryterium jest wiek 55 lat... Zatem, jeżeli wstępując do służby w wieku 19 lat, żołnierz przesłuży 25 lat (będzie miał wówczas 44 lata), wówczas przysługuje mu emerytura w wysokości 60 % uposażenia,, jednak.... zostanie ona wypłacana dopiero po ukończeniu 55 roku życia, więc jeżeli żołnierz zrezygnuje ze służby lub "służba" zrezygnuje z żołnierza, wówczas będzie musiał jeszcze poczekać 11 lat zanim pobierze pierwsze świadczenie emerytalne. Podsumowując - w artykule nie napisano bzdur, jednak sprawy nie przedstawiono wyczerpująco. Jednak, jeżeli ktoś zazdrości, mam rozwiązanie - proponuję wstąpić w szeregi ludzi w mundurach :)
emeryt wojskowy(2018-04-09 06:21) Zgłoś naruszenie 143
Jak wymrą ci co poszli na "układ z państwem polskim", to wtedy ustalajcie sobie nowe reguły. Wszelkie zmiany dotyczą ludzi którzy zaczynają współpracę z państwem polskim. Tak, że odczep sie "Pan" od emerytów mundurowych.
Grzes(2018-04-09 07:07) Zgłoś naruszenie 1042
Kiedy wiek emerytalny zacznie obowiązywać wzystkich polaków wtakim samym stopniu, przecierz służba wojskowa to nie praca w kopalni na dole, tylko 8 godzin pracy na ziemi, tak jak wszyscy polacy w kraju. Dlaczego pozostawiono przepisy emerytalne rodem z PRL i komuny, gdzie atarat władzy pilnował by Rosja nie straciła władzy w Polsce. Czas ten się skończył jest demokracja , to powinno także zadziałac w swerze emerytur. Czyli demokracji w emeryturach nie w Posce.
Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedzfifkimiki(2018-08-31 10:05) Zgłoś naruszenie 00
naucz się pisać po Polsku
woj(2018-08-29 08:57) Zgłoś naruszenie 20
Grześ,jest demokracja,a gdzie? Żołnierz pracuje 8 godzin?,kto ci kolego takiego kitu nawciskał? Weź się może za uprawę ogródka,bo o wojsku pojęcia nie masz.🤓
Onufry(2018-04-09 07:37) Zgłoś naruszenie 121
Opowiadanie o demokracji to największa bzdura świata nowożytnego. Żadne z istniejących państw nie jest demokratyczne. Obecne systemy polityczne to republiki parlamentarne, gdzie mniejszość ( parlament ) podejmuje decyzje zwykle wbrew woli większości obywateli, niemal zawsze na szkodę obywatela. Jest to wręcz podręcznikowe zaprzeczenie demokracji. A to, że wyborca może sobie wrzucić kartkę do urny to jedynie farsa i dowcip ze zdobyczy cywilizacyjnych starożytnej Grecji. Bo poza tym faktem nie ma kompletnie żadnego wpływu na podejmowane przez wybrańców decyzje, czy też mechanizmów kontroli władzy. Demokracja byłaby wtedy, gdyby każda ważna dla społeczeństwa sprawa była podejmowana poprzez głosowanie w referendum.
Kamila(2018-04-09 07:33) Zgłoś naruszenie 171
Z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie potrafisz zrozumieć że służba to nie to samo co praca. Żołnierza obowiązuje zadaniowy czas zajęć służbowych z uwzględnieniem prawa do odpoczynku. Żołnierze bardzo chętnie przeszli by pod rygory kodeksu pracy. Dopiero wtedy okazało by się ile kosztuje ich służba w tzw. godzinach nadliczbowych.
Kos(2018-04-09 07:24) Zgłoś naruszenie 130
Ale dajesz popis nieuctwa ! Ustawą z dnia 11 grudnia 1923r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonariuszów państwowych i zawodowych wojskowych (art. 82) zawodowym wojskowym byłych państw zaborczych jeżeli byli obywatelami polskimi posiadającym co najmniej 25 lat rzeczywistej służby wojskowej, obliczonej według czasu kalendarzowego, przysługiwało zaopatrzenie emerytalne w wysokości 75% uposażenia należnego od podstawy wymiaru.
To dyskryminacja(2018-04-10 17:15) Zgłoś naruszenie 95
A dlaczego zasadnicza służba wojskowa nie liczy się do warunków szczególnych do emerytury? Zawodowym mundurowym wojsko się wlicza do warunków szczególnych.
OdpowiedzOlo(2018-04-09 10:21) Zgłoś naruszenie 72
Czy komuna czy nie każdy umie liczyć czyjeś pieniądze Ale zagrywki rodem z socjalizmu Ale nie dbać komuś uczciwie zarobić....podniesmy renty alkoholowe
Odpowiedzpi(2018-04-08 16:27) Zgłoś naruszenie 412
Nieprawda. Emarytura wojskowa nie podlega zawieszeniu. Max mogą zabrać 70 %.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzkoka(2018-04-22 09:02) Zgłoś naruszenie 20
Chyba 25%
Andrzej(2019-01-19 23:04) Zgłoś naruszenie 00
Wykasowaliście mój wpis, ok, zamieszczę go w innym miejscu, z odpowiednią adnotacją.
Odpowiedz