statystyki

Sędzia Przyłębska oceni ustawę dezubekizacyjną

autor: Bożena Wiktorowska21.03.2018, 07:42; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:54
Jeden z najpoważniejszych zarzutów dotyczy naruszenia zasady prawidłowej legislacji poprzez niezgodność uzasadnienia projektu ustawy z jej uchwalonym brzmieniem.

Jeden z najpoważniejszych zarzutów dotyczy naruszenia zasady prawidłowej legislacji poprzez niezgodność uzasadnienia projektu ustawy z jej uchwalonym brzmieniem.źródło: ShutterStock

W Trybunale Konstytucyjnym jest już pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące zgodności z ustawą zasadniczą ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji... (Dz.U. z 2016 r., poz. 2270).

SO prowadzi sprawę o sygn. akt XIII 1 U 326/18. Dokumentowi została już nadana sygnatura (P 4/18), przewodniczącą składu orzekającego będzie prezes Trybunału Julia Przyłębska. W pięcioosobowym składzie znalazł się sędzia Justyn Piskorski, który będzie sprawozdawcą, oraz sędziowie: Leon Kieres, Stanisław Rymar i Jarosław Wyrembak. Treść pytania prawnego nie została jeszcze opublikowana, także termin rozprawy nie został wyznaczony.

– Mamy jednak informację, że zgodnie z kolejką wpływu pytanie może być rozpatrzone w 2020 r. A to oznacza, że na co najmniej dwa lata zostanie zawieszone wydawanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie wyroków dotyczących obniżki rent i emerytur byłych funkcjonariuszy – zauważa Zdzisław Czarnecki, prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

Data graniczna

Eksperci nie mają wątpliwości, że TK będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Sprawa obniżania świadczeń emerytalnych byłych esbeków była już raz rozpatrywana przez Trybunał (wyrok z 20 stycznia 2010 r., sygn. akt K 6/09). Wówczas sędziowie uznali, że przyjęty w 2009 r. obniżony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa do 1990 roku z 2,6 proc. do 0,7 proc. jest zgodny z Konstytucją. Wyszli jednak z założenia, że wcześniejsze uprawnienia emerytalne zostały nabyte niesłusznie z punktu widzenia aktualnej oceny działalności tych instytucji, co miało służyć usunięciu niesprawiedliwości społecznej. W ocenie sądu pytającego emerytury nabyte od 1 sierpnia 1990 r. w żadnym razie nie mogą być traktowane jako nabyte w sposób niesłuszny czy niesprawiedliwy. Ani w czasie, gdy pozytywnie zweryfikowani funkcjonariusze podejmowali służbę dla wolnej Polski, ani w żadnym okresie aż do 2016 r. organy państwa zawierające z nimi umowę nie sygnalizowały, że mogą być oni – w zakresie uprawnień nabywanych od 1990 r. – traktowani gorzej od funkcjonariuszy nowo przyjętych. Co więcej, sędziowie w pytaniu prawnym zwracają uwagę, że zaskarżona ustawa nie tylko po raz drugi obniża świadczenia tej samej grupie, ale także odbiera emerytury wypracowane przez osoby, które z narażeniem życia pełniły służbę po 1990 r.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • JAN(2018-03-21 10:02) Zgłoś naruszenie 363

  A co z tymi osobami, które nie miały wyjścia i dla nich jedynym ratunkiem było zgłosić się do armii Berlinga bo generała Andersa nie było już na terenach ZSRR. Byli to ludzie młodzi i jaki oni mieli wpływ na to co się w ogóle wtedy działo. Walczyli o wolna Polskę i doszli aż do Berlina. To nie oni podejmowali decyzje polityczne o podziale Europy, tylko USA, Anglia I ZSRR-Stalin. Fajnie się teraz komuś mądruje, jak nie ma wojny, zagrożenia i siedzi się w ciepłym pomieszczeniu na fotelu. Ludzie ci po wojnie odbudowywali Polskę ze zniszczeń wojennych za miskę zupy. A co mieli zrobić wg mądrali np. Cenckiewicza. Mieli iść do lasu i napadać z bronią w ręku np. na bezbronnych kierowników sklepów GS. Wojna się przecież skończyła i nie mieli oni żadnej szansy aby coś zmienić w tamtym czasie.

  Odpowiedz
 • Ob.(2018-03-21 13:12) Zgłoś naruszenie 231

  Co by tu zrobić, aby ustawa była zgodna z konstytucją ? Ponad dwa lata czekania przez opieszałość TK, ale " zabawa trwa".

  Odpowiedz
 • realista(2018-03-21 18:24) Zgłoś naruszenie 211

  W tej sprawie, decyzje nie podejmuje TK ale drób zagrodowy.

  Odpowiedz
 • stan47.emeryt(2018-03-21 18:03) Zgłoś naruszenie 212

  Dostanie wytyczne z Nowogrodzkiej i na tym się skończy ta ocena.

  Odpowiedz
 • ciekawy(2018-03-21 17:55) Zgłoś naruszenie 162

  Orzekną, że ustawa jest zgodna z Konstytucją i co im zrobicie ?

  Odpowiedz
 • Prawda(2018-04-21 00:08) Zgłoś naruszenie 60

  Jaki będzie wyrok TK w tej sprawie wiadomo, zostanie napisany przecież na Nowogrodzkiej ...

  Odpowiedz
 • Jaś Fasolka(2018-07-22 21:46) Zgłoś naruszenie 50

  Bezprawie i żenada?

  Odpowiedz
 • Adamo(2019-05-24 20:39) Zgłoś naruszenie 40

  Jakie państwo takie ustawy.

  Odpowiedz
 • a Hahary żyją i gorzołe ćpają-Inspektor Pracy(2018-03-21 18:13) Zgłoś naruszenie 212

  Donald Tusk ogłosił:” Policji i wojsku (także byłym SBkom), nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 50 a potem do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 .........Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny (prawo do emerytury za prace niebezpieczne w wieku 60 lat ) wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis 2 lata co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy ........... Rezydent Komorowski --gdy poczuł ,że już jest prawie przegranym z Panem Prezydentem Duda w drugiej turze wyborów. "Bronisław Komorowski nagle zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane