statystyki

Nie trzeba likwidować PPE, żeby wprowadzić PPK

autor: Adrian Prusik08.02.2018, 10:54; Aktualizacja: 08.02.2018, 11:23
PPK oraz PPE wcale nie są względem siebie konkurencyjne. Wręcz przeciwnie, obydwie te instytucje mogą znakomicie funkcjonować obok siebie, z pożytkiem dla interesów zarówno pracodawców, jak i pracowników.

PPK oraz PPE wcale nie są względem siebie konkurencyjne. Wręcz przeciwnie, obydwie te instytucje mogą znakomicie funkcjonować obok siebie, z pożytkiem dla interesów zarówno pracodawców, jak i pracowników.źródło: ShutterStock

Przepisy planowanej ustawy o pracowniczych planach kapitałowych powinny zostać dostosowane do obecnie istniejących instytucji III filaru emerytalnego. Tymczasem zapowiadane w doniesieniach medialnych „wygaszenie” PPE po wejściu w życie systemu PPK nie leży w interesie ani pracodawców, ani tym bardziej pracowników.

PRACOWNICZE PROGRAMY EMERYTALNE DZIŚ

Przypomnijmy: obecnie istniejące pracownicze programy emerytalne to jedna z trzech instytucji III filaru i na razie jedyna posiadająca grupowy charakter. PPE są dobrowolnie zakładane przez pracodawców oraz skierowane do pracowników, którzy mogą, ale nie muszą w nich uczestniczyć. PPE może być prowadzone w czterech formach, przy czym najpowszechniejsze są:

- wnoszenie wpłat do funduszu inwestycyjnego oraz

- forma ubezpieczeniowa łącząca funkcję ubezpieczeniową i inwestycyjną.

Pracodawca zobowiązuje się wobec uczestniczących do wnoszenia na ich rzecz składki podstawowej (maksymalnie 7 proc. wynagrodzenia). Jeżeli umowa zakładowa to przewiduje, to pracownicy mogą także samodzielnie deklarować składkę dodatkową. Oszczędzanie w ramach PPE – tak jak w innych instytucjach III filara – jest obwarowane możliwością skorzystania z gromadzonych środków po osiągnięciu określonego wieku. W przypadku PPE jest to wiek 60 lat (art. 42 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych; t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1449; dalej: uPPE). Limitowane są także przypadki wcześniejszej wypłaty, która jednakże nie korzysta z ulg dotyczących świadczeń publiczno-prawnych. Przepisy bowiem przewidują zwolnienie składki podstawowej PPE z oskładkowania ZUS (art. 24 ust. 5 uPPE) oraz z podatku od zysków kapitałowych. Są to jednak ulgi przewidziane dla wypłaty środków w warunkach przewidzianych ustawą. W przypadku zwrotu środków PPE (przy likwidacji PPE oraz niedokonaniu tzw. wypłaty transferowej lub wypłaty) dokonuje się potrącenia składek ZUS oraz nalicza podatek Belki (art. 30a ust. 1 pkt. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200).


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • 57+ i zupełnie nic z ZUS(2018-02-08 17:23) Zgłoś naruszenie 53

    Nie trzeba likwidować uprzywilejowanych wczesnych emerytur 43 letnich górników i mundurowych , żeby reszta Polaków robiła na nich średnio aż o 22 lata dłużej do wieku 65 lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane