statystyki

Nie trzeba likwidować PPE, żeby wprowadzić PPK

autor: Adrian Prusik08.02.2018, 10:54; Aktualizacja: 08.02.2018, 11:23
PPK oraz PPE wcale nie są względem siebie konkurencyjne. Wręcz przeciwnie, obydwie te instytucje mogą znakomicie funkcjonować obok siebie, z pożytkiem dla interesów zarówno pracodawców, jak i pracowników.

PPK oraz PPE wcale nie są względem siebie konkurencyjne. Wręcz przeciwnie, obydwie te instytucje mogą znakomicie funkcjonować obok siebie, z pożytkiem dla interesów zarówno pracodawców, jak i pracowników.źródło: ShutterStock

Przepisy planowanej ustawy o pracowniczych planach kapitałowych powinny zostać dostosowane do obecnie istniejących instytucji III filaru emerytalnego. Tymczasem zapowiadane w doniesieniach medialnych „wygaszenie” PPE po wejściu w życie systemu PPK nie leży w interesie ani pracodawców, ani tym bardziej pracowników.

PRACOWNICZE PROGRAMY EMERYTALNE DZIŚ

Przypomnijmy: obecnie istniejące pracownicze programy emerytalne to jedna z trzech instytucji III filaru i na razie jedyna posiadająca grupowy charakter. PPE są dobrowolnie zakładane przez pracodawców oraz skierowane do pracowników, którzy mogą, ale nie muszą w nich uczestniczyć. PPE może być prowadzone w czterech formach, przy czym najpowszechniejsze są:

- wnoszenie wpłat do funduszu inwestycyjnego oraz

- forma ubezpieczeniowa łącząca funkcję ubezpieczeniową i inwestycyjną.

Pracodawca zobowiązuje się wobec uczestniczących do wnoszenia na ich rzecz składki podstawowej (maksymalnie 7 proc. wynagrodzenia). Jeżeli umowa zakładowa to przewiduje, to pracownicy mogą także samodzielnie deklarować składkę dodatkową. Oszczędzanie w ramach PPE – tak jak w innych instytucjach III filara – jest obwarowane możliwością skorzystania z gromadzonych środków po osiągnięciu określonego wieku. W przypadku PPE jest to wiek 60 lat (art. 42 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych; t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1449; dalej: uPPE). Limitowane są także przypadki wcześniejszej wypłaty, która jednakże nie korzysta z ulg dotyczących świadczeń publiczno-prawnych. Przepisy bowiem przewidują zwolnienie składki podstawowej PPE z oskładkowania ZUS (art. 24 ust. 5 uPPE) oraz z podatku od zysków kapitałowych. Są to jednak ulgi przewidziane dla wypłaty środków w warunkach przewidzianych ustawą. W przypadku zwrotu środków PPE (przy likwidacji PPE oraz niedokonaniu tzw. wypłaty transferowej lub wypłaty) dokonuje się potrącenia składek ZUS oraz nalicza podatek Belki (art. 30a ust. 1 pkt. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200).


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • 57+ i zupełnie nic z ZUS(2018-02-08 17:23) Zgłoś naruszenie 53

    Nie trzeba likwidować uprzywilejowanych wczesnych emerytur 43 letnich górników i mundurowych , żeby reszta Polaków robiła na nich średnio aż o 22 lata dłużej do wieku 65 lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane