statystyki

PPK: Jak wygląda nowa forma oszczędzania na emeryturę

autor: Łukasz Kuczkowski30.06.2017, 07:00
Obowiązek prowadzenia PPK ma spoczywać na podmiotach zatrudniających, a więc nie tylko na pracodawcach, ale i m.in. na zleceniodawcach.

Obowiązek prowadzenia PPK ma spoczywać na podmiotach zatrudniających, a więc nie tylko na pracodawcach, ale i m.in. na zleceniodawcach.źródło: ShutterStock

PPK to pracowniczy plan kapitałowy – nowy obowiązkowy system gromadzenia oszczędności emerytalnych obciążający pracodawców i pracowników. W praktyce PPK mają zastąpić mało popularne, ale całkowicie dobrowolne pracownicze programy emerytalne (PPE). Podobnie jak i one PPK mają być grupową formą gromadzenia oszczędności związaną z zakładem pracy, ale w odróżnieniu od nich ich rola w ramach III filaru emerytalnego ma być dużo większa (a to m.in. dzięki ich obligatoryjności).

PPK zostały zaproponowane w ramach nowej wizji rozwoju Polski Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju – Program Budowy Kapitału przyjętej przez Radę Ministrów w połowie lutego 2017 r. Prace nad konkretnymi rozwiązaniami legislacyjnymi w tym zakresie trwają już od kilku miesięcy. Mówi się, że lada dzień możemy spodziewać się upublicznienia projektu ustawy. Nie sposób jednak obecnie wyrokować o konkretnej dacie wejścia w życie nowych przepisów. Nieoficjalny projekt ustawy, do którego dotarł DGP, zakłada, że zaczną one obowiązywać 1 stycznia 2018 r., choć mówi się też o 1 lipca 2018 r. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w trakcie wywiadu dla radia Wnet 23 czerwca potwierdził, że nowe regulacje mają zostać uchwalone do końca 2017 r. – Chcemy, aby cała akcja legislacyjna [dotycząca likwidacji OFE i wprowadzenia PPK – red.] została zakończona w tym roku – stwierdził.

Kto będzie zobowiązany tworzyć PPK?

Wygląda na to, że wszyscy pracodawcy. Pierwotnie zakładano, że PPK będą tworzyły jedynie przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 19 pracowników. Mikrofirmom zatrudniającym mniej niż 19 pracowników miała być natomiast pozostawiona opcja wyboru pomiędzy PPK a indywidualnym planem kapitałowym (IPK). Z nieoficjalnego projektu ustawy wynika jednak, że obowiązek utworzenia PPK będzie spoczywał na wszystkich pracodawcach, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Przy czym w pierwszej kolejności zobowiązane do prowadzenia PPK mają być największe podmioty (zatrudniające powyżej 250 pracowników). Co pół roku tym obowiązkiem mają być obejmowani kolejni pracodawcy. Prowadzenie PPK ma spoczywać na tzw. podmiotach zatrudniających. W praktyce oznacza to objęcie tym wymogiem nie tylko pracodawców w rozumieniu prawa pracy, lecz również m.in. zleceniodawców.

Kto będzie uczestnikiem nowego systemu?

Pracownicy poniżej 55. roku życia zostaną automatycznie zapisani do PPK z prawem do rezygnacji wymagającym cyklicznego odnawiania. Z kolei do PPK nie będą mogli przystąpić pracownicy, którzy ukończyli 70 lat. Osoby pomiędzy 55. a 70. rokiem życia będą mogły przystąpić do niego całkowicie dobrowolnie. Powyższe warunki najprawdopodobniej będą również dotyczyły osób na umowach cywilnoprawnych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • darek(2017-11-09 08:14) Zgłoś naruszenie 60

  nastepny k..podatek czyli realna płaca sie obnizy!:(,dajcie w końcu ludziom zarobić tak jak na zachodzie a człowiek sam bedzie odkładał bo będzie miał z czego!!,p..y kraj

  Odpowiedz
 • Mural(2017-07-01 09:57) Zgłoś naruszenie 60

  Z kolei do PPK nie będą mogli przystąpić pracownicy, którzy ukończyli 70 lat. Osoby pomiędzy 55. a 70. rokiem życia będą mogły przystąpić do niego całkowicie dobrowolnie.///Uff, a ile zarobiliśmy w OFE przez wiele lat??? Ludzie 60+ powinni być z tego PPK zwolnieni!Koszty zjedzą zyski, które będą śmieszne.

  Odpowiedz
 • ROBERT(2018-02-17 21:43) Zgłoś naruszenie 10

  Gdzie się wypisać z plany złidzieji następne OFE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane