Esbecy szybko nie trafią na wokandy

autor: Bożena Wiktorowska17.01.2018, 07:07; Aktualizacja: 17.01.2018, 07:34
Byli funkcjonariusze mają prawo ubiegać się o przywrócenie wcześniejszego świadczenia.

Byli funkcjonariusze mają prawo ubiegać się o przywrócenie wcześniejszego świadczenia.źródło: ShutterStock

Tylko jedna piąta odwołań dotyczących obniżenia rent i emerytur byłym funkcjonariuszom SB trafiła do sądu. Nie wiadomo, kiedy zakończy się proces ich rozpatrywania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (65)

  • Anna(2018-04-05 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Moj mąż pracował w sb przez 2,5 odszedł na własne żądanie .Pracował przez 22,5 lat w PSP nie naganna służba ,odznaczony za wzorową służbę i pomoc ludziom . Były sytuację ze umknął śmierci Również ma zmniejszoną emeryturę ponad 1000 zł to jest wypracowana emerytura w PSP a nie z SB -to ma być sprawiedliwość. To niech mu oddadzą składki i podatek za te lata z którym nie ma emerytury .Takich ludzi jest wielu .Pytam gdzie jest w tym kraju sprawiedliwość bo na pewno w tym wypadku jej nie ma .Kradną ,biorą nagrody milionowe i twierdzą ze to im się należy a mojemu mężowi nie należy się emerytura na którą pracował narażając własne życie. Jak mozna być karanym drugi raz za to samo dlatego że rząd niema kasy na nagrody i wycieczki . Pytam tych którzy uważają ze to jest sprawiedliwość wy chcielibyście być tak ukarani po raz drugi i by wam zabrali dochód na który ciężko pracowaliście . Naszym kraju żądzi bezprawie ,panuje złodziejstwo i korupcja ni innego.

    Odpowiedz
  • Katolik msciwy Polak(2018-01-29 10:43) Zgłoś naruszenie 30

    To sa barbarzyncy i ************* katolicy z Pis kiedys dopadnie ich zemsta na starosc i ich pomioty taka jaja zgotowali i ludziom starym chorym i niech szc,ezna i cierpia dlugo i bolesnie tak po katolicku trzeba cierpiec i wyc z bólu .

    Odpowiedz
  • bbbb(2018-01-27 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    Cała ta ustawa tak na dobrą sprawę nawet nie dotknęła UB(nie istnieje od 1956r!!!) i SB gdyż ci zostali wywaleni z roboty już w 1989r. Cała ta ustawa w zdecydowanej większości dotknęła uczciwych policjantów, którzy służyli po 1990r. i za ćwierć wieku służby w Policji została im odebrana emerytura. Jak mam rozumieć wg PiS służba w Policji też była na rzecz totalitarnego państwa??? Precedens już mamy. Czekam na zmianę wiatru historii i ciekaw jestem co powiedzą obecne aparatczyki, gdy za kilka(naście) lat ktoś uzna, że ich działania były na szkodę państwa.

    Odpowiedz
  • Suweren(2018-01-25 18:46) Zgłoś naruszenie 40

    Mam nadzieję, że oprawcy i siepacze wprowadzający ten gniot prawny promujący odpowiedzialność zbiorową na wzór reżimu faszystowskiego i bolszewickiego, odpowiedzą za to karnie i materialnie. Za propagowanie reżimów ww. wymienionych przecież grożą sankcje karne, którymi powinni zostać objęci mający krew na rękach niewinnych ludzi dzisiejsi oprawcy i siepacze, niejednokrotnie - jak piszą w mediach - z deficytem intelektualnym czyli cytując za wikipedią - upośledzeni umysłowo prześladują niewinnych ludzi.

    Odpowiedz
  • AA(2018-01-24 11:35) Zgłoś naruszenie 06

    Uważam, że odwołania SBeków powinni rozpatrywać tak samo długo jak trwał proces Jaruzela i Kiszczora - najlepiej tez niech czekają, aż odwołujący się umrą

    Odpowiedz
  • Jarek K.(2018-01-20 18:25) Zgłoś naruszenie 61

    Przyjdzie cza rozliczeń już niedługo.... za łamanie KONSTYTUCJI PISUAROWYM ******OM TEŻ ZMNIEJSZYMY EMERYTURY!

    Odpowiedz
  • Ciemny lud(2018-01-18 22:00) Zgłoś naruszenie 81

    BEZPRAWIE!!! ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZBIOROWA!!! SZOK!!!

    Odpowiedz
  • lizen(2018-01-18 14:48) Zgłoś naruszenie 71

    To wina prezydenta, zę takie cos podpisał, jak mozna zbiorowo karać, nawet bandytów rozpatruje sąd indywidualnie, przecież tam jest masa osób, która z jakimiś ubekami /UB rozwiązano w 1953 r/ nic nie ma wspólnego, a prawie 30 lat pracowali juz w RP.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • odebrany(2018-01-18 09:51) Zgłoś naruszenie 234

    Czy z zaoszczędzonych na odebraniu emerytur pieniążkach pokryje się emerytury UB mieszkających w Izraelu i innych demokratycznych państwach. A może wystarczy to również na realizację ustawy 447 w usa.

    Odpowiedz
  • WOP(2018-01-18 08:47) Zgłoś naruszenie 7311

    podajmy do sądu w procesie cywilnym Błaszczyka i Kaczyńskiego o BEZPRAWNE I DRASTYCZNE obniżenie stopy życiowej ii ZNIESŁAWIENIE

    Odpowiedz
  • skorpi(2018-01-18 07:17) Zgłoś naruszenie 012

    "Byli funkcjonariusze służący w jednostkach uznanych przez Instytut Pamięci Narodowej za totalitarne nie kryją oburzenia. " Ja też nie kryję oburzenia! Składek nie płacili ŻADNYCH. My płacimy za nich i za siebie. I jeszcze mają wymagania.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mały Jaś(2018-01-18 07:14) Zgłoś naruszenie 1833

    Młoda kobieta wybierająca w czasie wojny pracę w Gestapo na stanowisku sekretarki zasługuje na akceptację powojennego społeczeństwa i pełny wymiar emerutury czy jednak nie? To samo dotyczy młodego chłopaka, który po zakończeniu nauki w 1987 roku wybrał pracę jako kierowca w SB.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • as(2018-01-18 05:58) Zgłoś naruszenie 1664

    dobrze zrobili, pamietam ten okres jak udawali glupkow panie władzo ale nie tylko im zabrali Tusk zabrał normalnym ludziom a zwlaszcza kobieta rocznik53 i wszystkim na wczesniejszych emeryturach odejmuja okres pobierania swiadczenia tz kwote od kapitalu poczatkowego kazdy traci kilkaset zlotych i prawa nabyte tu nie wchodza w gre tak sady tlumaczą a ponadto to jest wszystko w balaganie a zwlaszcza system emerytalnyW 1991 r. przeciętna emerytura stanowiła 100,0%% przeciętnego wynagrodzenia, które wynosiło 243 zł. W 1995 r. 93,0%, w 2000 r. 60%. W czasie nierządu PełOwców w latach 2005-2014 "wzrastał dobrobyt" emerytów, a z emeryturami było tak: w 2005 r. przeciętna emerytura stanowiła 56% przeciętnego wynagrodzenia, w 2007 53%, w 2010 52%, a w 2014 r. 47%. Oto jak coraz większy "dobrobyt" dobierał się emerytom do d....y, w tym "waloryzacja kwotowa" w 2012 r. dzięki "obywatelskiej" postawie rzempoły z Trybunału Konstytucyjnego! Przez 23 lata emerytura ze 100% przeciętnego wynagrodzenia zjechała do 47%. Oto miara "postępu" (może raczej ustępu) za rządów SLD, Unii Wolności, PełO oraz PSL-u! I niech mi tu nikt nie PIER...niczy o PiS. Co można zdziałać w państwie w ciągu zaledwie 2 lat?! Pytanie oczywiście retoryczne, więc nie oczekuję odpowiedzi.

    Odpowiedz
  • Interpelacja(2018-01-17 18:48) Zgłoś naruszenie 655

    "Szanowny Panie Ministrze, zgodnie z informacją potwierdzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości, rząd wyłoży pieniądze na nowe etaty sędziów, ich asystentów i urzędników z warszawskiego Sądu Okręgowego, który będzie rozpatrywał odwołania funkcjonariuszy objętych tzw. ustawą dezubekizacyjną w ramach tworzonej sekcji do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych. Tworzenie sekcji do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych jest bezpośrednim skutkiem nielegalnej i niemoralnej nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym z 16 grudnia 2016 r (tzw. ustawa dezubekizacyjna), która jednolicie represjonuje wszystkich byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, w tym również pozytywnie zweryfikowanych, służących bezpieczeństwu III RP. Ma ona charakter represyjno-odwetowy i wprowadza, niedopuszczalną w demokratycznym państwie prawnym, zasadę zbiorowej odpowiedzialności za działania aparatu służb bezpieczeństwa państwa PRL. Zaniepokojony faktem finansowania z kieszeni podatników wysokich kosztów, będących wynikiem błędów legislacyjnych proszę Pana Ministra o odpowiedź na poniższe pytania: 1. Czy utworzenie sekcji do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych wymaga stworzenia nowych etatów sędziowskich, asystenckich i urzędniczych? Proszę o wskazanie dokładnej liczby powyższych etatów. 2. Czy w projekcie budżetu państwa zostały przewidziane środki na poniesienie kosztów utworzenia sekcji do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych? Proszę o wskazanie konkretnego źródła finansowania oraz wysokości środków finansowych przewidzianych na ten cel. 3. W jakiej wysokości szacowany jest koszt utworzenia oraz koszt miesięczny funkcjonowania sekcji do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych? 4. Czy Pan Minister Zbigniew Ziobro jest gotów pokryć koszty utrzymania sekcji do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych z własnych środków ze względu na nielegalność tzw. ustawy dezubekizacyjnej? Z poważaniem Tomasz Cimoszewicz Joanna Frydrych"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • geo(2018-01-17 18:02) Zgłoś naruszenie 8111

    Zabrali jakimś malo ważnym płotkom, rekinów SB nie ruszyli, mają się znakomicie. Igrzyska dla ciemnego ludu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • V(2018-01-17 16:55) Zgłoś naruszenie 22121

    Bidulki z UB

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • jasiek nieemigrant(2018-01-17 15:31) Zgłoś naruszenie 22102

    jak sobie przypomnę jak w latach 80-tych wywalali mnie z biura po paszport za wymyślony powód,jakiś przecinek itp,a następny termin za 3 miesiące i tak w kółko TO NIE MAM POWODU ABY NIE CZUĆ SATYSFAKCJI-niech się poczują jak my wtedy i nie liczą że ktoś się za nimi wstawi-a wręcz przeciwnie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obserwatorka(2018-01-17 15:24) Zgłoś naruszenie 564

    Jeśli jesteś wdową / wdowcem nie zapomnij przeliczyć w ZUS emerytury współmałżonka , bo często jest ona wyższa od wyliczonej na podstawie ustawy z 16.12.2016r

    Odpowiedz
  • Tak wygląda pisie ...(2018-01-17 15:17) Zgłoś naruszenie 7910

    ... usprawnienie sądownictwa.

    Odpowiedz
  • ofiara(2018-01-17 15:17) Zgłoś naruszenie 20103

    Zabrali UB i SP .To teraz te pieniądze na pewno dostaną ich ofiary.Na to liczę.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz