Kasa wyjaśnia, że jeśli te trzy warunki zostały spełnione do 31 grudnia 2017 r., rolnik uzyska prawo do emerytury rolniczej również, jeżeli złoży wniosek po tym terminie. W takim jednak przypadku emerytura rolnicza będzie przysługiwała nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.
Osoby występujące o takie świadczenie powinny jednak zwrócić uwagę, że do wniosku o przyznanie świadczenia konieczne jest dołączenie dokumentu stwierdzającego fakt zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Może to być akt notarialny przenoszący własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę.
Kasa akceptuje także umowę dzierżawy zawartą co najmniej na 10 lat i zgłoszoną do ewidencji gruntów i budynków. Przy czym umowa taka nie może być zawarta m.in. z małżonkiem emeryta lub rencisty, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym. Jednocześnie na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt II UK 82/11), Kasa dopuszcza zawarcie umowy dzierżawy z dzieckiem. W takim jednak przypadku rodzice wydzierżawiając gospodarstwo są zobowiązani do złożenia oświadczeń o nieprowadzeniu działalności rolniczej na tym gospodarstwie.
Przypomnimy, że obniżenie wieku emerytalnego spowodowało, że prawo do złożenia wniosku o emeryturę mają kobiety, które ukończyły 60 lat i o pięć lat starsi mężczyźni. Zasada ta dotyczy rolników, którzy nie skorzystali z możliwości uzyskania wcześniejszej emerytury.