statystyki

Emerytura rolnicza także dla domownika mieszkającego dalej

autor: Paulina Szewioła29.03.2018, 16:00
rolnik, rolnictwo, pole,uprawa, farmer

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2336) emerytura rolnicza przysługuje osobie, która osiągnęła odpowiedni wiek oraz podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.

Sprawa dotyczy U.P., która złożyła w KRUS wniosek o emeryturę rolniczą. Dostała jednak decyzję odmowną. W jej uzasadnieniu wskazano, że kobieta nie udowodniła wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Nie zaliczono jej bowiem czasu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Powód? W zakwestionowanym przez KRUS okresie wnioskodawczyni mieszkała w odległości kilkunastu kilometrów od miejsca położenia tego gospodarstwa. W ocenie organu wyłączało to możliwość wykonywania przez nią codziennej i stałej pracy w tym miejscu.

Odwołanie złożyła ubezpieczona. A sąd przychylił się do jej stanowiska.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2336) emerytura rolnicza przysługuje osobie, która osiągnęła odpowiedni wiek oraz podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat. Co ważne, ubiegając się o zaliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do tego stażu, należy spełniać kryteria domownika z art. 6 pkt 2 ustawy. Zgodnie z tym przepisem jest nim osoba bliska rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie lub zamieszkuje na jego terenie albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale tam pracuje. Powinna ona również wykonywać swoje obowiązki w wymiarze minimum czterech godzin dziennie.

U. P. osiągnęła wiek wymagany do uzyskania prawa do emerytury rolniczej. Kwestią sporną było ustalenie, czy spełniła drugi z warunków, to znaczy, czy podlegała ubezpieczeniu emerytalno–rentowemu przez wymagany czas.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • a(2018-03-29 16:44) Zgłoś naruszenie 274

  A ile składek wpłaciła w tym czasie? Proszę je zsumować, podzielić na dalsze miesiące życia i wypłacić uczciwą emeryturę. Tak jak wylicza się ją pracownikom w mieście.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • emerytka 53(2018-03-30 16:01) Zgłoś naruszenie 162

  Pracowałam 35 lat w tym 17lat prowadzenie DZG i mam 1300zł emerytury. ( wiemy ile się placi ZUS), a bogate Kułaki na wsi płacą grosze KRUS-U w stosunku do ZUS-U i mają same przywileje i tyle samo emerytury co Ja.

  Odpowiedz
 • Voxveritas(2018-03-29 20:13) Zgłoś naruszenie 154

  Polski system emerytalny to wręcz patologiczne szalbierstwo. Zastanawiam się jak takie coś może funkcjonować w XXI wieku w środku Europy. Czy aby na pewno jesteśmy ludźmi rozumnymi, czy jesteśmy wogle narodem rządzonym przez naszych współbraci. Jak to możliwe że taki gumno, kompromitujące naród, światłe czlowieczenstwo ma rację bytu i podlegające komentarzom w dyskusji publicznej i być podmiotem rozważan.?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-03-31 09:26) Zgłoś naruszenie 82

  jestem za likwidacją ZUSu i powszechnym wprowadzeniem KRUSu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mark(2018-04-01 12:00) Zgłoś naruszenie 61

  A ludzie którzy ostatnie lata prowadzili działalność gospodarczą ,musieli ją zakończyć w wieku 60+ z powodu krachu na rynku małych firm ,pracowali 40+ lat ,płacili ZUS,a nie śmieszny KRUS pozostaja bez żadnego świadczenia do 65 roku życia tj ok,5 lat na zupełnym śmietniku .Bez zdrowia ,szans na pracę / nikt ich nie zatrudni w tym wieku /.Dramat , mają wypracowany kapitał .Jedynie na co mogą liczyć to 8 m-cy zasiłku dla bezrobotnych i to wszystko .Rządom począwszy od SLD przypominają się tacy ludzie tuż przed wyborami,a potem jest jakiś zanik pamięci .Tym obecnie ich wypracowany kapitał potrzebny jest dla Rydzyka ,na wybuchy Macierewicza itd.Jedynie co tym ludziom zostało to pamięć przy wyborach.Amen

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • POlska Sprawiedliwośc.(2018-04-01 17:01) Zgłoś naruszenie 01

  Mam 20h ziemi i place KRUS . kolega ma zero,ziemi zabudowań ,niepił-- jest biedniejszy od dziada i państwo mu nie dotuje.

  Odpowiedz
 • ek(2018-04-26 14:16) Zgłoś naruszenie 00

  i co ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane