statystyki

Wcześniejsza emerytura: Pomoc w gospodarstwie rolnym rodziców musi być stała i znacząca

autor: Paulina Szewioła11.10.2017, 16:00
Rolnik

Czynności rolnicze nie mogą być wykonywane w wymiarze niższym niż połowa ustawowego czasu pracy, tj. minimum 4 godziny dziennie.źródło: ShutterStock

Praca w gospodarstwie rolnym rodziców w wymiarze przekraczającym przyjętą normę godzinową może zostać zaliczona do okresów składkowych.

Mężczyzna złożył w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o emeryturę w wieku obniżonym ze względu na wykonywanie pracy w warunkach szczególnych. Po analizie przedłożonej dokumentacji organ rentowy wydał jednak decyzję odmowną. W jego ocenie wnioskodawca nie wykazał wymaganego ogólnego stażu ubezpieczeniowego w wymiarze co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. ZUS nie zaliczył mu bowiem ponad dwuletniego okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Argumentował, że doraźna pomoc w wykonywaniu typowych obowiązków domowych, wymaganych zwyczajowo od dzieci, jako członków rodziny rolnika, nie stanowi stałej pracy w gospodarstwie rolnym, zaliczanej do stażu ubezpieczeniowego. Organ rentowy wykluczył, aby wnioskodawca pracował w nim stale i w wymiarze znaczącym dla jego funkcjonowania. Odwołanie od powyższej decyzji złożył mężczyzna. Wskazał, że w gospodarstwie pracował od 4 do 12 godzin dziennie, a w czasie żniw nawet dłużej. Do jego obowiązków należały prace przy zwierzętach i na roli. W tym okresie był na utrzymaniu rodziców. W jego ocenie sporny okres powinien zostać mu zaliczony do stażu ubezpieczeniowego.

Sąd okręgowy przyznał mu rację.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • Inspektor Pracy -co to za kraj(2017-10-11 19:32) Zgłoś naruszenie 130

  Jaja sobie rozbicie w tej Polsce czy co?............Czyż to nie Wy PSLOwcy wstecznie POzwoliliście okraść zatrudnionych od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy, zatrudnianych także często ponad-ustawowo w soboty i święta , w szkodliwych i niebie warunkach pracy – UKRAŚĆ Wstecznie WIEK EMERYTALNY ! Podzieliliście Ustawą POmostową robotników na tych starszych niż 1958 rocznik i młodszych ( Ci którzy na koniec 1998r mogli mieć co najmniej 25 lat pracy) – a co na to Konstytucja RP ?---Kopacz powinna wiedzieć: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy.... -. Pamiętamy jak były Wasz premier ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dramat(2017-10-11 17:39) Zgłoś naruszenie 100

  Kiedy w końcu sprawiedliwy,prosty system emerytalny,a nie kombinacje,przekręty.Dziś ludzie którzy przepracowali 40+ lat i 46 nawet,są w wieku 60+ pracowali od 15 roku życia,płacili składki są bez żadnych środków do życia .To jest dramat ,wypracowali kapitał ,są bez pracy,ani szans na na nią bez zdrowia,kompletne zero .Dla niby emerytów po 25 latach niby pracy są świadczenia a inni głodują ,albo musza pracować do śmierci ,52 lata .W wieku 60+ o pracy mogą sobie pomarzyć ,8 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych + 5 lat śmietnika .Ci u góry nie chcą wiedzieć o takich robolach ,a właśnie dzięki nim oni sa u władzy .Ale nasycony głodnego nigdy nie zrozumie .I po co ci robole podstawiali głowy w latach 70,80.......... .Gdyby wiedzieli co ich czeka w wieku 60+ na pewno by nie podnieśli reki na komunę.Komuna jaka była taka była ,ale na pewno by takiego robotnika z takim stażem pracy nie zostawiła by bez żadnych środków do życia.Amen

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • 40 lat pracy(2017-10-11 19:24) Zgłoś naruszenie 70

  popieram propozycję bu po 35 latach pracy kobiety i 40 latach pracy mężczyzny można było przechodzić na emeryturę gdy gdy się chodziło do szkoły zawodowej i się miało praktyki w zakładzie o nazwie POM pracowało się tam jak dorosły nikt się nad nami uczniami nie rozczulał i pobieraliśmy jakieś wypłatę i odprowadzane były składaki nie mieliśmy wolnych sobót ani wakacji i dlatego już mamy ponad 40 lat pracy ale nikt tego nie chce usłyszeć i pozwolić nam garstce ludzi przejść już na emeryturę a nie czkać do 65 lat myślę że rząd spojrzy na tych co pracowali od 16 roku życia i uchwali ustawę by mogli przechodzić na emeryturę .

  Odpowiedz
 • Udowodnijcie Mi że te dziedziczone składki są Wasz(2017-10-12 10:22) Zgłoś naruszenie 50

  Oglądałem wczoraj Komisje Śledczą Amber Gold-"-- zeznawała Główna Księgowa" --i wiem co już wszyscy dawno wiedzą, że „Główny Przekrętas” brał pieniądze klientów jak swoje i wydawał jak chciał a nie inwestował w złoto, i przypominają mi się słowa Donalda Tuska w podobnej sytuacji " udowodnijcie mi ze te pieniądze są Wasze" ,gdy zagarnął je jak swoje z OFE tym którzy je tam odkładali na Emeryturę i zagarnął je jak swoje zabierając na potrzeby własnego rządu mimo iź ludzie tez mieli podpisane umowy z tymi firmami oraz składki te miały być dziedziczone. IPOdobnie zrobił z wiekiem emerytalnym osobom które miały 15 lat przepracowane w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy ...Na Kim więc wzorował sie Marcin P –............już za samo to Tusk tez powinien siedzieć.

  Odpowiedz
 • @@@@5(2017-10-11 19:48) Zgłoś naruszenie 40

  zaliczyć wszystkim nadzwyczajnej kascie gumofilcom /krusowcom prace w polu z chwilą poczęcia w snopku zboża , a reszta niech tyra na darmozjadów do 100lat i jeden dzien dłużej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • szacunek(2017-10-12 09:29) Zgłoś naruszenie 40

  Z pełnym szacunkiem dla rolników ,ale nie rozumie dlaczego rolnik ma prawo do wcześniejszej emerytury,a robotnik nie.Pracownik fizyczny ,który pracował średnio 180 godz,w miesiącu + nadgodziny ,soboty,niedzielę musi pracować 5 lat dłużej.Warunki w jakich pracują robotnicy na hali ,zadymionej ,na powietrzu,mróz ,deszcz itd.są 100% gorsze niż na gospodarce.Widać to po nekrologach .Praktycznie robotnik średnio przeznacza na pracę z dojazdem 12 godz.dziennie,czy rolnik przez okrągły rok ma tyle godzin pracy .No i jeszcze oczywiście ZUS,a nie KRUS .Z pełnym szacunkiem,ale ci na wsi myślą,że tym w mieście to z nieba leci ,odwala 8 godz.i spokój.Znam młodych rolników ,którzy przybyli do miasta ,zatrudnili się np.w stoczni i po tygodniu,dwóch uciekali do mamy i taty na wieś.

  Odpowiedz
 • dziki(2017-10-12 08:16) Zgłoś naruszenie 31

  Bez przesady. Już wliczanie "pasienia krów" do nagród jubileuszowych to była wielka przesada. Powinno się w ogóle nie wliczać czasu nauki i mieszkania w domu rodziców do lat pracy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • młodzi wyborcy PIS(2017-10-23 21:22) Zgłoś naruszenie 10

  CZY KTOŚ W KOŃCU POCHYLI SIĘ NAD LOSEM LUDZI Z DŁUGOLETNIM STAŻEM.LUDZIOM KTÓRZY PRZEPRACOWALI 40 LAT FIZYCZNIE NALEŻY SIĘ EMERYTURA BEZ WZGLĘDU NA WIEK.

  Odpowiedz
 • DZIADEK-64WIEK-STAZ49 LAT15 WARUNKI NIE UZNANE PRZ(2017-10-12 12:42) Zgłoś naruszenie 11

  JAK SOD DAJE ROLNIKOM CO PRACOWALI U OJCA MATKI TO NIECH DA DZIECIOM CO PRACOWALI OD12 ROKU ZYCIA TAKICH PRZYPADKOW TO BYLY TYSIOCE ALBO SETKI TYSIECY W CALEJ POLSCE.ZMARL OJCIEC MATKA WTEDY NIE PRACOWALA BO ZAJMOWALA SIE DOMEM.WIEC DZIECI ZACZELY WTEDY PRACE NA CALEGO.PRACOWALI PO PRYWATNYCH BUDOWACH NOSILI DESKI CEGLY CO SIE DALO ABY ZAROBIC NA CHLEB IJESZCZE CHODZILI DO SZKOLY.TAK POMAGALI MATCE MATKA PO ZNAJOMOSCI PRALA I PRASOWALA FARTUCHY ZE SKLEPOW MIESNYCH I SPRZOTALA PO LUDZIACH BOGATYCH.LANEM CHODZILISMY CALY SEZON OBIERAC TRUSKAWKI PORZECZKI SLIWKI IDO SOSIADKI NA DZIALKIE SEGREGOWAC RZODKIEWKI POMIDORY OGORKI BO POZNIEJ BYLY SPRZEDAWANE NA RYNKU.TAK SIE ZYLO RAZ NA TYDZIEN WIDZIALEM JAKIES MIESO.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane