statystyki

O wcześniejszej emeryturze nie decydują zapisy w zarządzeniach resortowych i nazwa stanowiska pracy

autor: Ryszard Sadlik28.12.2017, 08:32; Aktualizacja: 28.12.2017, 09:12
Były pracownik ubiegający się o emeryturę ma szerokie możliwości wykazywania świadczenia pracy w szczególnych warunkach

Były pracownik ubiegający się o emeryturę ma szerokie możliwości wykazywania świadczenia pracy w szczególnych warunkachźródło: ShutterStock

Mimo jednolitego stanowiska sądów, że liczy się faktycznie wykonywana praca, ZUS zdaje się przywiązywać do nich nadmierną wagę. W efekcie często odmawia świadczenia.

Byli pracownicy nadal mogą się starać o uzyskanie emerytury w obniżonym wieku, powołując się na wykonywanie pracy w warunkach szczególnych na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Umożliwia to art. 184 tej ustawy. Ubezpieczony po spełnieniu dodatkowych warunków może uzyskać wcześniejszą emeryturę, jeśli ukończy 60 lat – mężczyzna lub 55 – kobieta, ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Rodzaje prac w warunkach szczególnych określono w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Trzeba podkreślić, że to właśnie zapisy zawarte w tym załączniku mają decydujące znaczenie dla określenia, czy dana praca stanowiła pracę w warunkach szczególnych. Natomiast nie mają takiego znaczenia zapisy zawarte w zarządzeniach resortowych, które były wydawane na podstawie tego rozporządzenia przez poszczególnych ministrów dla podległych im gałęzi przemysłu. Zarządzenia te nie zachowały bowiem mocy obowiązującej, nie są źródłem prawa w rozumieniu art. 87 konstytucji i obecnie mają znaczenie tylko informacyjne, techniczno-porządkujące. Potwierdzał to wielokrotnie Sąd Najwyższy, m.in. w wyroku z 25 lutego 2010 r., sygn. akt II UK 218/09, oraz w postanowieniu z 22 marca 2012 r., sygn. akt I UK 403/11. Nie mogą być więc one samodzielną podstawą do wydawania indywidualnych decyzji.

Mimo to ZUS zdaje się przywiązywać nadmierną wagę do zapisów zawartych w tych zarządzeniach i niejednokrotnie kwestionuje przedstawiane przez potencjalnych emerytów świadectwa wykonywania pracy w warunkach szczególnych, zarzucając im, że dokumenty te nie podają odpowiednich numerów i działów wspomnianych zarządzeń. Zdarza się także, że wskazuje, iż zapisy zawarte w tych świadectwach są sprzeczne z konkretnymi zarządzeniami resortowymi. Taka ocena prowadzi nierzadko do wydawania przez ZUS decyzji odmawiających ubezpieczonym prawa do emerytury. Wydaje się, że jest to niewłaściwa praktyka, zwłaszcza w sytuacjach gdy z innych dokumentów składanych przez ubezpieczonych wynika jednoznacznie, iż wykonywali oni pracę zaliczaną do prac w warunkach szczególnych. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, gdy ze świadectwa pracy lub z angaży można wprost odczytać taki charakter pracy ubezpieczonego. Przykładowo byłoby tak, gdyby z tych dokumentów wynikało, że ubezpieczony pracował np. w zawodzie spawacza, która to praca jest wymieniona w dziale XIV poz. 12 załącznika do rozporządzenia. W takich sytuacjach nie ma, w mojej ocenie, żadnego znaczenia okoliczność, że w świadectwie wykonywania pracy w warunkach szczególnych były pracodawca nie podał właściwego punktu zarządzenia resortowego lub wpisał go w sposób błędny. Przywiązywanie nadmiernej wagi do zapisów wspomnianych zarządzeń wydaje się być zbytnim rygoryzmem i nierzadko prowadzi do konieczności dochodzenia przez ubezpieczonych swych praw w postępowaniu sądowym.

Liczą się rzeczywiste zadania


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane