statystyki

O wcześniejszej emeryturze nie decydują zapisy w zarządzeniach resortowych i nazwa stanowiska pracy

autor: Ryszard Sadlik28.12.2017, 08:32; Aktualizacja: 28.12.2017, 09:12
Były pracownik ubiegający się o emeryturę ma szerokie możliwości wykazywania świadczenia pracy w szczególnych warunkach

Były pracownik ubiegający się o emeryturę ma szerokie możliwości wykazywania świadczenia pracy w szczególnych warunkachźródło: ShutterStock

Mimo jednolitego stanowiska sądów, że liczy się faktycznie wykonywana praca, ZUS zdaje się przywiązywać do nich nadmierną wagę. W efekcie często odmawia świadczenia.

Byli pracownicy nadal mogą się starać o uzyskanie emerytury w obniżonym wieku, powołując się na wykonywanie pracy w warunkach szczególnych na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Umożliwia to art. 184 tej ustawy. Ubezpieczony po spełnieniu dodatkowych warunków może uzyskać wcześniejszą emeryturę, jeśli ukończy 60 lat – mężczyzna lub 55 – kobieta, ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Rodzaje prac w warunkach szczególnych określono w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Trzeba podkreślić, że to właśnie zapisy zawarte w tym załączniku mają decydujące znaczenie dla określenia, czy dana praca stanowiła pracę w warunkach szczególnych. Natomiast nie mają takiego znaczenia zapisy zawarte w zarządzeniach resortowych, które były wydawane na podstawie tego rozporządzenia przez poszczególnych ministrów dla podległych im gałęzi przemysłu. Zarządzenia te nie zachowały bowiem mocy obowiązującej, nie są źródłem prawa w rozumieniu art. 87 konstytucji i obecnie mają znaczenie tylko informacyjne, techniczno-porządkujące. Potwierdzał to wielokrotnie Sąd Najwyższy, m.in. w wyroku z 25 lutego 2010 r., sygn. akt II UK 218/09, oraz w postanowieniu z 22 marca 2012 r., sygn. akt I UK 403/11. Nie mogą być więc one samodzielną podstawą do wydawania indywidualnych decyzji.

Mimo to ZUS zdaje się przywiązywać nadmierną wagę do zapisów zawartych w tych zarządzeniach i niejednokrotnie kwestionuje przedstawiane przez potencjalnych emerytów świadectwa wykonywania pracy w warunkach szczególnych, zarzucając im, że dokumenty te nie podają odpowiednich numerów i działów wspomnianych zarządzeń. Zdarza się także, że wskazuje, iż zapisy zawarte w tych świadectwach są sprzeczne z konkretnymi zarządzeniami resortowymi. Taka ocena prowadzi nierzadko do wydawania przez ZUS decyzji odmawiających ubezpieczonym prawa do emerytury. Wydaje się, że jest to niewłaściwa praktyka, zwłaszcza w sytuacjach gdy z innych dokumentów składanych przez ubezpieczonych wynika jednoznacznie, iż wykonywali oni pracę zaliczaną do prac w warunkach szczególnych. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, gdy ze świadectwa pracy lub z angaży można wprost odczytać taki charakter pracy ubezpieczonego. Przykładowo byłoby tak, gdyby z tych dokumentów wynikało, że ubezpieczony pracował np. w zawodzie spawacza, która to praca jest wymieniona w dziale XIV poz. 12 załącznika do rozporządzenia. W takich sytuacjach nie ma, w mojej ocenie, żadnego znaczenia okoliczność, że w świadectwie wykonywania pracy w warunkach szczególnych były pracodawca nie podał właściwego punktu zarządzenia resortowego lub wpisał go w sposób błędny. Przywiązywanie nadmiernej wagi do zapisów wspomnianych zarządzeń wydaje się być zbytnim rygoryzmem i nierzadko prowadzi do konieczności dochodzenia przez ubezpieczonych swych praw w postępowaniu sądowym.

Liczą się rzeczywiste zadania


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane