statystyki

Jednooki kierowca może pracować w innym zawodzie

autor: Bożena Wiktorowska11.09.2017, 07:39; Aktualizacja: 11.09.2017, 09:40
ZUS odwołał się od tego wyroku do sądu apelacyjnego, wskazując, że decyzja o prawie do renty została zmieniona na podstawie opinii tylko jednego lekarza okulisty.

ZUS odwołał się od tego wyroku do sądu apelacyjnego, wskazując, że decyzja o prawie do renty została zmieniona na podstawie opinii tylko jednego lekarza okulisty.źródło: ShutterStock

Utrata zdolności do pracy nie może być utożsamiana tylko z ostatnim zatrudnieniem, jeżeli pracownik może znaleźć zajęcie zgodne z poziomem posiadanych kwalifikacji.

W grudniu 2012 r. o rentę z tytułu niezdolności do pracy wystąpił mechanik samochodowy, który ostatnio nie pracował w wyuczonym zawodzie. W czasie swojej kariery zawodowej był kierownikiem sklepu, prezesem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a ostatnio przedstawicielem handlowym. Powodem ubiegania się o rentę była cukrzyca z powikłaniami narządowymi leczona insuliną.

Lekarz orzecznik ZUS uznał jednak mężczyznę za zdolnego do pracy. Ten nie dał za wygraną i skierował sprawę do drugiej instancji. Komisja lekarska zakładu potwierdziła występujące u zainteresowanego choroby, ale orzeczeniem z 20 marca 2013 r. uznała, że „nie jest on niezdolny do pracy”. ZUS na tej podstawie odmówił więc prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane