statystyki

Jednooki kierowca może pracować w innym zawodzie

autor: Bożena Wiktorowska11.09.2017, 07:39; Aktualizacja: 11.09.2017, 09:40
ZUS odwołał się od tego wyroku do sądu apelacyjnego, wskazując, że decyzja o prawie do renty została zmieniona na podstawie opinii tylko jednego lekarza okulisty.

ZUS odwołał się od tego wyroku do sądu apelacyjnego, wskazując, że decyzja o prawie do renty została zmieniona na podstawie opinii tylko jednego lekarza okulisty.źródło: ShutterStock

Utrata zdolności do pracy nie może być utożsamiana tylko z ostatnim zatrudnieniem, jeżeli pracownik może znaleźć zajęcie zgodne z poziomem posiadanych kwalifikacji.

W grudniu 2012 r. o rentę z tytułu niezdolności do pracy wystąpił mechanik samochodowy, który ostatnio nie pracował w wyuczonym zawodzie. W czasie swojej kariery zawodowej był kierownikiem sklepu, prezesem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a ostatnio przedstawicielem handlowym. Powodem ubiegania się o rentę była cukrzyca z powikłaniami narządowymi leczona insuliną.

Lekarz orzecznik ZUS uznał jednak mężczyznę za zdolnego do pracy. Ten nie dał za wygraną i skierował sprawę do drugiej instancji. Komisja lekarska zakładu potwierdziła występujące u zainteresowanego choroby, ale orzeczeniem z 20 marca 2013 r. uznała, że „nie jest on niezdolny do pracy”. ZUS na tej podstawie odmówił więc prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2017-09-11 11:57) Zgłoś naruszenie 90

  Szanowna Pani Premier, Szanowne PiS POsłanki .. Proszę Pamiętać „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Tak wielu ludzi onegdaj zatrudnionych wszko9dliwych i nieb warunkach pracy ,w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych za komuny na wszystkich zmianach nie może obecnie dotrwać do aktualnego wieku emerytalnego Czy zgadzacie się i na to aby mężczyźni którzy utracili prace mając co najmniej 40 –może nawet z 47 letnim stażem pracy chodzili po śmietnikach tylko dlatego, że nie mają jeszcze 65r życia gdy kobieta z 25 latami pracy może odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat patrząc jak ten starszy wiekiem i stażem pracy " bidula" grzebie na coś do picia?... Czy wiek emerytalny kobiety i mężczyzny nie powinien być co najmniej równy.? ......gdzie tu jest sprawiedliwość? bo prawo już dawno to absurd.! .....Odpisała Pani rękami Naczelnik Magdaleny Ch.. że taka jest ustawa i nikt z rządu nie zamierza jej zmienić. Otóż pamięta pani ,kiedyś też ktoś uchwalił Ustawy (Norymberskie)... pozwalały zabijać także pracą innych ludzi,! Czy takie prawo niezgodne z Konstytucja RP i bezduszne można równie szanować? Co Pani na to? Czy uczciwiej jest rozdawać 500+ ,czy sprawiedliwiej jest może najpierw spłacić najdłużej zatrudnianych którzy niewątpliwie na te pieniądze zapracowali?a może zamiast wynagrodzenia za prace będziemy rozdawać ubogim te pieniądze ,wszak pomaganie ubogim to tez chwała ,szczególnie tym co nigdy nie chcieli pracować ,Oni tez są ubodzy!

  Odpowiedz
 • taki(2017-09-12 08:45) Zgłoś naruszenie 70

  Zlikwidować wszystkie Orzecznictwa ZUSowskie i medycyny pracy , komisji d/s kierowców i innych. Od przemian 89r lekarze opanowali do perfekcji każdą dziedzinę życia od urodzenia do śmierci.To są tacy lekarze którzy badają zdrowe osoby , nie leczą tylko wystawiają zaświadczenia . W dzisiejszych czasach nam potrzeba lekarzy do leczenia oraz otoczenia pomocą pacjentów którzy do pracy się nie nadają, a jeszcze żyją i muszą się leczyć i utrzymać rodzinę. Lekarzy Orzeczników nic nie obchodzi i po co oni są nam potrzebni. lepiej niech się zabiorą za rzetelna pracę, bo lekarz mało a chorych jest dużo. To woła o pomstę do nieba , człowieka który pracował w szczególnych warunkach , chorował 270 dni lekarze orzecznicy uzdrawiają nie przyznają renty , a pracownik otrzymuje natychmiastowe zwolnienie z pracy. Sądy uznają że to zgodnie z prawem. A prawo jak było dotychczas uchwalone , jakoś nikomu z posłów nie przychodzi żeby je zmienić. Tym jak najszybciej należy się zająć

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-09-12 12:06) Zgłoś naruszenie 60

  A bezręki inwalida może testować krokomierze ... A niesprawny denat może świadczyć usługi w akademii medycznej . Też odpłatnie . I też oPOdatkowalnie .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane