Świadczenie przedemerytalne: Praca w gospodarstwie trudna do udowodnienia

autor: Bożena Wiktorowska21.08.2017, 07:10; Aktualizacja: 21.08.2017, 07:21
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

166,0 tys. osób pobierało w czerwcu świadczenie przedemerytalne.źródło: ShutterStock

Zeznania świadków w sprawach ubezpieczeniowych muszą być spójne. W przypadku różnic konieczna jest ich weryfikacja. Tylko w taki sposób można ustalić faktyczny czas wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, który zwiększa staż ubezpieczeniowy.

W 2015 r. ubezpieczony złożył wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego – stracił pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. ZUS jednak odmówił. Stwierdził, że zainteresowany ma zbyt krótki okres podlegania ubezpieczeniom społecznym (36 lat, 2 miesiące i 5 dni). Zakład nie uznał okresu od 28 kwietnia 1973 r. do 21 kwietnia 1978 r. Tym samym mężczyzna nie spełnił warunku posiadania 40 lat ubezpieczenia wskazanego w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.).

Mężczyzna odwołał się do sądu I instancji. Sędziowie badając sprawę ustalili, że w sporym okresie zainteresowany był uczniem zasadniczej szkoły zawodowej, a następnie technikum mechanicznego. Jednocześnie stale przez co najmniej 4 godziny dziennie po powrocie ze szkoły pracował w gospodarstwie rolnym rodziców o powierzchni około 1,2 ha. Do jego obowiązków należały prace przy hodowli owiec, świń i drobiu. Natomiast w okresie wzmożonych prac polowych brał udział w sianokosach i żniwach. Ustalenia te stały się podstawą do przyznania skarżącemu prawa do świadczenia przedemerytalnego.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Janek(2017-08-21 08:44) Zgłoś naruszenie 61

  Jak zwykle ZUS wie lepiej kto gdzie i kiedy pracował. Bez Sądu nie ma szans udowodnić że nie jest garbaty i nie chce nikogo oszukać. Może dobra zmiana coś zmieni?

  Odpowiedz
 • jan(2017-08-21 10:42) Zgłoś naruszenie 10

  w zusuie pracuja nie douczeni to raz a drui to jezeli ubezpieczonemu zrobia z wody mózg to maja premie rególa jedna palantow odsylac wszelkimi sposobami malo informowac itd i tak jest jak ktos uslyszy ze do sadu trzeba zrobic odwolanie to praktycznie konczy spór z zusem ja 2lata sie sadowalem o przecinek -kropke na swiadectwie pracy az w koncu zrozumieli ze nie znaja podstaw jezyka polskiego i dziwnym trafem pracuja w zusie

  Odpowiedz
 • ???(2017-08-22 01:09) Zgłoś naruszenie 00

  a może koledzy którzy tak chetnie chca aby płacił za to ZUS zapłacą tym spracowanym z własnej kieszeni.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane