statystyki

Praca za granicą liczy się jak w Polsce. ZUS musi doliczyć opłacone składki

autor: Bożena Wiktorowska21.06.2017, 07:52; Aktualizacja: 21.06.2017, 10:07
Gdyby zakład uznał ten okres pracy, zainteresowana miałaby wymagany staż uprawniający do otrzymania świadczenia przedemerytalnego.

Gdyby zakład uznał ten okres pracy, zainteresowana miałaby wymagany staż uprawniający do otrzymania świadczenia przedemerytalnego.źródło: ShutterStock

ZUS ma obowiązek doliczenia do stażu okresów opłacania składek w innym kraju Unii Europejskiej. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Problem pojawił się w 2010 r. Właśnie wtedy zmarła właścicielka firmy, w której była zatrudniona skarżąca. Kobieta zgłosiła się do powiatowego urzędu pracy, gdzie przez 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Ponieważ nie było dla niej żadnej pracy, ze względu na swój wieloletni staż (ale brak wymaganego wieku uprawniającego do ubiegania się o emeryturę) złożyła do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Zakład jednak odmówił. Uznał bowiem, że zainteresowana nie spełniła warunków określonych w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych ( t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 170 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem wnioskodawczyni musiała mieć co najmniej 34 lata ubezpieczeniowe.

– ZUS nie zaliczył do okresów uprawniających do otrzymania świadczenia czasu zatrudnienia w Hiszpanii w latach 2004–2005, gdzie zainteresowana została skierowana przez urząd pracy. A hiszpański pracodawca opłacał składki – wyjaśnił Zbigniew Korzeniowski, sędzia SN.

Gdyby zakład uznał ten okres pracy, zainteresowana miałaby wymagany staż uprawniający do otrzymania świadczenia przedemerytalnego.

Kobieta odwołała się od decyzji ZUS. Co prawda wygrała w sądzie I instancji, ale zakład się odwołał. Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który uznał jego argumenty za zasadne. Sędziowie stwierdzili, że skoro świadczenia przedemerytalne nie są objęte unijną koordynacją, to nie ma też mowy o tym, żeby okres pracy w Hiszpanii doliczać do stażu uprawniającego do polskiego świadczenia przedemerytalnego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane