Po zmarłym emerycie wdowa może otrzymać rentę rodzinną - nie emeryturę

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska12.03.2017, 15:00
emeryt, pogrzeb, śmierć, zaginiony

ZUS kieruje się zawsze wysokością świadczeń.źródło: ShutterStock

Wbrew obiegowej opinii ZUS nie przyzna jej świadczenia męża. Polskie przepisy nie przewidują bowiem przejścia uprawnień ubezpieczonego na inne osoby po jego śmierci.

Renta rodzinna najczęściej kojarzona jest z sytuacją, gdy umiera osoba stosunkowo młoda, która zostawia po sobie małoletnie dzieci lub niepracującą żonę. I w takich przypadkach przyznawana jest najczęściej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby w przypadku gdy zmarły pobierał już emeryturę (także zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne), o rentę rodzinną wystąpił jego małżonek, nawet gdy sam pobiera już emeryturę, a dzieci są od dawna pełnoletnie – oczywiście po spełnieniu wszystkich warunków ustawowych.

Wiele osób błędnie przy tym sądzi, że w przypadku osób starszych żona (bo w większości przypadków żyje dłużej od męża) ma prawo do pobierania emerytury po mężu. Taka instytucja w polskim prawie nie występuje, emerytura przysługuje tylko osobie, której została przyznana. Wdowie lub wdowcowi, nawet gdy sami są już emerytami lub rencistami, przysługuje właśnie renta rodzinna, która w pewnym sensie pełni taką rolę. Wystąpienie o takie świadczenie będzie opłacalne jednak tylko wtedy, gdy emerytura zmarłego była znacząco wyższa. Przede wszystkim trzeba zaś pamiętać, że można pobierać tylko jedno świadczenie (własną emeryturę/rentę lub rentę rodzinną po zmarłym).

Wiek albo stan zdrowia

Uzyskanie prawa do tego świadczenia przez wdowę lub wdowca obwarowane jest dodatkowymi przesłankami.

Starający się o nie współmałżonek musi zatem spełnić warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy albo sprawowania opieki nad członkami rodziny. Prawo do renty rodzinnej uzależnione jest od skończenia przez współmałżonka w chwili śmierci męża (żony) 50 lat lub jego niezdolności do pracy, ewentualnie wychowywania co najmniej jednego dziecka, wnuka lub rodzeństwa uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat. W tym ostatnim przypadku chodzi również o sytuację sprawowania pieczy nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Co istotne, prawo do renty wdowa bądź wdowiec nabędą również wtedy, gdy przynajmniej jeden z powyższych warunków spełnili w ciągu pięciu lat od śmierci współmałżonka lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej. [przykład 1]


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • SER(2017-03-12 15:34) Zgłoś naruszenie 4165

  Dzięki PIS ze zababrało renty tym komunistycznym, ormowskim hienom, bandytom

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Koleś(2017-03-12 20:50) Zgłoś naruszenie 3421

  Ty ośle,poczekaj jak PiS przestanie rządzić

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Obecne....(2017-03-12 16:33) Zgłoś naruszenie 275

  Obecne prawo do renty rodzinnej powinno ulec modyfikacji. Zostalo ono ustalone do swiadczenia emerytalnego opartego o system zdefiniowanego swiadczenia. Obecnie w coraz to szerszym stopniu wchodzi system skaldki zdefiniowanej i pozostajaca kwota z emerytury powinna byc dziedziczona przez spadkowbiercow przynajmniej w 80%.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Victoria (2017-03-13 14:35) Zgłoś naruszenie 194

  Emerytury i renty są wypłacane, jednej osobie razem/ dwa šwiadczenia jednocześnie /emerytura+ połowa renty, lub odwrotnie.W przypadku mundurowych,- jedno świadczenie korzystniejsze - tak samo powinno obowiązywać cywilów- jedno świadczenie. A nie dwa razem.

  Odpowiedz
 • Alek(2017-03-13 18:29) Zgłoś naruszenie 114

  Mężowie również pobierają renty rodzinne. Do tego mogą normalnie pracować- dostają swoją pensję i rentę po żonie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Marycha (2017-03-15 08:17) Zgłoś naruszenie 33

  Po zmarłym mężu w wypadku kiedy małżonkowie byli rozwiedzeni ale sąd orzekł alimenty dla ex małżonki to taka kobieta rozwiedziona-wdowa też może starać się o rentę rodzinną i też dostanie 85% świadczeń jak inne wdowy.

  Odpowiedz
 • ??????(2017-03-14 21:08) Zgłoś naruszenie 314

  Co to znaczy dostawać po kimś pieniądze. Jeden męczy się , żeby osiągnąć wiek emerytalny , a inni korzystają z jakiś pokrętnych metod na wyższą kasę.

  Odpowiedz
 • je13(2017-03-18 12:29) Zgłoś naruszenie 21

  A co z wdowcami??

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Leo(2017-03-15 11:27) Zgłoś naruszenie 15

  A to ci diabełek. Ludowy, nieludowy ale coś w nim siedzi. O mało co a Jasio-Naiwniak został by tuskowym premierem. Nie wiedział, nieszczęśnik, że związał się z oszustem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane