statystyki

Kto może znów otrzymywać zawieszoną emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska10.12.2014, 07:32; Aktualizacja: 10.12.2014, 07:35
Czy emeryt z USA ma prawo do wypłaty?

Czy emeryt z USA ma prawo do wypłaty?źródło: ShutterStock

Dorabiający emeryci bez żadnego ograniczenia czasowego mogą złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia zawieszonego w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Rodziny zmarłych mają ten czas ograniczony do 12 miesięcy, licząc od dnia zgonu uprawnionego.

Czy konieczne jest złożenie wniosku?

Pani Teresa po zakończeniu aktywności zawodowej wyjechała do córki, która mieszka w Niemczech. Ponieważ miała prawo do dodatkowych świadczeń kombatanckich wypłacanych wyłącznie na terenie Polski, jej emerytura wraz z dodatkami była przekazywana na konto w polskim banku. Jednocześnie całą korespondencję z ZUS odbierała jej druga córka, z którą czytelniczka mieszkała w Polsce. Od 18 października 2014 r. możliwe jest przesyłanie świadczeń kombatanckich osobom uprawnionym za granicę na ich rachunek bankowy w państwie zamieszkania. Czy pani Teresa musi złożyć wniosek o wypłatę zaległej emerytury, mając jednocześnie prawo do transferu świadczenia do innego kraju?


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane