ZUS nie bank, składek nie odda. Rząd nie zwróci pieniędzy wpłacanych na emerytury

autor: Bożena Wiktorowska13.02.2017, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2017, 10:19
emeryt, emerytura

Eksperci nie mają wątpliwości, że propozycja zmian jest wyjątkowo niebezpieczna.źródło: ShutterStock

Prawo do emerytury z ZUS będą mieć tylko osoby, które udowodnią 15 lat opłacania składek. Jeśli zabraknie im choćby kilku dni, nie dostaną nic. To najnowszy pomysł rządu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (103)

  • System zdefiniowanej skladki....(2017-02-13 16:20) Zgłoś naruszenie 50

    System zdefiniowanej skladki mowi wyraznie: ile odlozysz tyle masz. I kasa ubezpieczonemu nalezy sie jak psu zupa. ZUS to nie Osrodek Pomocy Socjalnej - jak wczesniej powiedzial na tutejszym forum qwerty - i zadna minimalna emerytura nie powinna obowiazywac. A ja dodam, ze rowniez nie mozna wprowadzac ograniczenia w postaci ilosci lat pozwalajacej na wyplate zgromadzonych pieniedzy w ZUS przy systemie skladki zdefiniowanej. ----- Jesli rzad chce poprawic dole biednych powinien wprowadzic emeryture socjalna oplacana z budzetu panstwa i wyplacana zaleznie od dochodu seniora.

    Odpowiedz
  • Marcin uk (2017-02-13 10:25) Zgłoś naruszenie 50

    Powie mi ktoś, skąd to oburzenie i straszenie ze młodzi wyjadą? Przeciez w innych krajach to już funkcjonuje, np w Wielkiej Brytanii musisz płacić National Insurance przez min 10 lat aby dostać minimalną emeryturę, a aby dostać pełną musisz płacić przez 30 lat. Ktoś kto płacił przez mniej niż 10 lat nie otrzyma nic, można powiedzieć że składki przepadają.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wywieźć na taczkach ten rząd!(2017-02-13 15:14) Zgłoś naruszenie 40

    PIS to zwykli kryminaliści sięgający coraz głębiej do kieszeni zwykłych ludzi.

    Odpowiedz
  • ZUS(2017-02-14 00:53) Zgłoś naruszenie 40

    Prawo do emerytury z ZUS będą mieć tylko osoby, które udowodnią 15 lat opłacania składek. Jeśli zabraknie im choćby kilku dni, nie dostaną nic. To najnowszy pomysł rządu. -MOŻE TYM TZW.POMYSŁEM ZAJMIESIE PROKURATOR GENERALNY.CZY USANKCJONOWANIE KRADZIEŻY JEST PRZEZSTĘPSTWEM?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zgroza(2017-02-13 20:00) Zgłoś naruszenie 31

    macie te swoje 500+, rząd znalazł idiotów do pracowania na 500+

    Odpowiedz
  • vb(2017-02-14 17:10) Zgłoś naruszenie 30

    Dla tych co nie pracuja 500+ to pieniadze są a dla tych co pracowali to nie ma !!!!! gdzie my jesteśmy w dzungli , kto silniejszy ?

    Odpowiedz
  • Ptacownik (2017-02-13 11:38) Zgłoś naruszenie 30

    Dobry sposób na kretaczy którzy większość życia się mijają od płacenia składek

    Odpowiedz
  • i co ?(2017-02-13 19:55) Zgłoś naruszenie 31

    To wina Tuska. Gdyby lepiej rządził, PiS by nie wygrał wyborów.

    Odpowiedz
  • Zawieszona(2017-02-13 13:25) Zgłoś naruszenie 21

    A kobiety urodzone w 1953 dalej dyskryminowane i oszukane. Przepracowałyśmy uczciwie często ponad 35 lat i mamy wymagany wiek a nasze powszechne emerytury są zawieszone. W 2008 r przechodząc na wcześniejszą emeryturę należałyśmy wyłącznie do ZUS nie wchodziłyśmy w żaden II czy III filar płaciliśmy uczciwie składki - a teraz jesteśmy dyskryminowane jak jedyny rocznik. Zapewniamy że w 2008 r to nie był żadnej przywilej dla kobiet53 takie było prawo również dla kobiet wcześniej urodzonych. My w 2012 r nie mogłyśmy się wyzbyć wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze emerytury, nas w 2008 r urzędnicy ZUSu zapewniali że po uzyskaniu wieku 60 lat przejdziemy na wyższe powszechne emerytury. KIEDY PIS NAPRAWI ART. 25 UST1B NIE CHCEMY BYĆ DŁUŻEJ DYSKRYMINOWANE ???? CZY W POLSCE USTAWA MOŻE ZOSTAĆ WPROWADZONA BEZ OKRESU PRZEJŚCIOWEGO DLA NAJSŁABSZYCH KOBIET53 (mundurowi dostali okres przejściowy 12 lat) I CZY MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ DO 2008 R I TAK BARDZO DYSKRYMINOWAĆ KOBIETY53 ZE WZGLĘDU NA ROK URODZENIA????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • JTy(2017-02-13 14:11) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem ciekaw jak bedzie potraktowana sytuacja sporej grupy Polakow ktorzy wyjechali do pracy w innych krajach Unii i mysle ze w tej grupie w wiekszosci beda ososby ktore przepracowaly w Polsce mniej niz 15 lat. Ciekaw jestem jak bedzie ustalana emerytura jak to zadziala dla Polaka ktory np odprowadza skladki w Irlandii a wczesniej odprowadzal w Polsce przez np 10 lat i powiedzmy bedzie mial za jakis czas wiek emerytalny. jak to bezie naliczane - czy w irlandii dodadza te lata w Pl ? Mylse ze to bezie dotyczyc calkiem sporej grupy osob.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2017-02-13 11:39) Zgłoś naruszenie 21

    Bierni, leniwi umysłowo obywatele jak byli, tak są głupi ! Już dawno zindoktrynowane mózgi Polaków zrobiły z nich nijakie społeczeństwo, a nie , jak było dawniej, naród . Tylko i wyłącznie wprowadzenie powszechnych emerytur społecznych da najbardziej racjonalną i sprawiedliwą ochronę bytu i zabezpieczenia osobom w wieku poprodukcyjnym ! Dlaczego ? Ano dlatego, że emerytura jest to danina od państwa , wypłacana na godne życie ludziom w wieku poprodukcyjnym , kiedy nie są , z uwagi na swój wiek , zdolni zarobić na swój byt . Tymczasem emerytura stała się dla bardzo wielu osób , które zgotowały nam nasz nędzny los , w tej pożal się Boże „wolności” , sposobem na dożywotnie bogacenie się . Pytam – czy wieloletni ordynator szpitala , który dziesiątki lat obrastał w bogactwo na swojej posadzie , czy sędzia , wysoki rangą urzędnik , czy inny ” dożywotni ” polityk , którzy w czasie swojej pracy zgromadzili ogromne bogactwa , muszą dożywotnio otrzymywać dodatkowo wysokie emerytury ?! . PO CO IM DOŻYWOTNIO NAPYCHAĆ JUŻ DOSTATECZNIE NAPCHANE BANKNOTAMI KIESZENIE ?! Przecież wielu z nich to ludzie z układu , który doprowadził wielu z nas do nędznego bytu . Wielu z nich rabowało Polskę , przy każdej okazji . Są na to liczne dowody . Dlaczego ludziom z układu , z mafijnej polityczno-finansowej ośmiornicy wypłaca się fortunę na emeryturze , a człowiekowi , który z przyczyn losowych , bo musiał opiekować się rodzeństwem , po przedwczesnej stracie rodziców , czy kalectwie , czy bankructwie , spowodowanym monopolizacją obcymi marketami polskiego handlu i wyrugowaniem całej klasy średniej Polaków z obrotu gospodarczego , dlaczego tym zacnym ludziom proponuje się głodowe emerytury , aby się na starość , z rozpaczy , powiesili ?!!! To jest moralne , że tworzymy 35 -letnich emerytów , z resortów mundurowych ?!!! Że łajdak sędzia , czy inny prokurator , który służył PRL-owskiemu systemowi nękać ludzi , otrzymuje bardzo wysokie emerytury , a matka trójki dzieci ,która nie mogła z tego powodu wypracować lat stażu dostaje od zarozumiałego państwa emerytalny ochłap ?!!! Emerytury z wielu powodów , w tym społecznych i ekonomicznych , powinny być powszechne i prawie równe Nieco wyższe dla jednostek wybitnych i specjalnie zasłużonych dla ojczyzny , którym należy się jakieś społeczne uznanie .Niższe być może dla degeneratów , którzy żadną pracą się nigdy nie parali . Ale i im należy się danina wystarczająca na godny byt . System musi być tak przemyślany , żeby nie prowokował społeczeństwa do nieróbstwa .Tak też osobnikom zdegenerowanym , którzy przez całe życie pracy się nie imali , może powinno wypłacać się świadczenia w postaci bonów , z wyszczególnieniem na czynsz , prąd , kiełbasę , aby wszystkiego nie byli w stanie przepić ? Tu trzeba pomyśleć . EMERYTURA TO ŚWIADCZENIE NA STAROŚĆ DO ZABEZPIECZENIA BYTU OSOBOM STARSZYM , A NIE SPOSÓB NA BOGACENIE SIĘ ŁAJDAKÓW ! Dziś średnia emerytura w Polsce oscyluje w wysokości około 2200 zł miesięcznie . Gdyby każdemu Polakowi wypłacić po 2150 zł , a z pozostałych od każdego 50 zł dołożyć jednostkom wybitnym , mielibyśmy w Polsce kraj szczęśliwych , uśmiechniętych , bogatych emerytów . Komu to przeszkadza ?! Krzysztof Kornatowicz

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • autor wpisu(2017-02-13 19:53) Zgłoś naruszenie 21

    Jak to: udowodni? Przecież ZUS corocznie przesyłą informację o hipotetycznej emeryturze i wysokości zgroadzonych na moim koncie składek. Tak więc instytucja posiada potzebne informacje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Banita(2017-02-13 11:36) Zgłoś naruszenie 20

    Witam mnie okradli już dawno jak powstawały Wintertury i inne złodziejskie instytucje do okradania społeczeństwa wpłacałem na emeryturę 4 lata a na koniec pokazali w telewizji że ich firma zarobiła tyle i tyle miliardów zmienili nazwę i tyle ich widzieli .Straciłem zaufanie do tego co się w naszym kraju wyrabia i jak nie zaczniemy o swoje pieniążki sami dbać a nie powierzać je złodziejom to tak będzie bez końca ?Rządy też co 4 lata za swoje kradzieże i błędy są czyści ale długi spłaca społeczeństwo my jesteśmy potrzebni tylko przy wyborach a jeśli chodzi o nas to jesteśmy do roboty i wyzysku przez bandę cwaniaków ,żal mi tych co płacili 14 lat i braknie parę miesięcy wszystko przepada mi wmawiali wtedy podobne bajeczki do przejęcia miliardów .Jak pamiętam Donald Tusk za swojej kadencji wszystkie pieniądze z OFE wpłacił na ratowanie Grecji ?Gdzie one są teraz ?Czy to nie nasze emerytury ?

    Odpowiedz
  • xxx(2017-02-16 13:14) Zgłoś naruszenie 20

    Chore , nieuczciwe , wiarołomne państwo ; nieodpowiedzialni , bez wyobraźni i zapatrzeni wyłącznie w siebie ( pożal się Boże ) politycy.

    Odpowiedz
  • tyle(2017-02-13 09:59) Zgłoś naruszenie 20

    Nieduża , jednakowa dla wszystkich emerytura socjalna po określonej ilości przepracowanych i oskładkowanych lat pracy . Chcesz więcej , oszczędzaj lub inwestuj indywidualnie. Maksymalnie uproszczony system. Będzie tanio i efektywnie.

    Odpowiedz
  • 10,5(2017-02-21 15:07) Zgłoś naruszenie 10

    ZUS jak złodziej, zabrał pieniądze i ani myśli o oddaniu!

    Odpowiedz
  • Piotr(2017-10-27 12:36) Zgłoś naruszenie 10

    Widać ze Pani pisząca ten materiał zielonego pojęcia nie ma o obowiązujących przepisach emerytalnych ZUS a nawet o tych z przed roku 1999 LUB TEM MATERIAŁ TO CELOWA MANIPULACJA LUDŻMI podam jeden przykład obecnie obowiązuje min 30 letni okres składkowy dla mężczyzn i 25 letni dla kobiet żeby nabyć prawo do emerytury i jak zbraknie nawet jednego dnia okresu składkowego to nie mamy co liczyć na emeryturę i pieniądze płacone przez lata poszły się peir... To jak to się ma do proponowanej zmiany na 15 lat wymaganego okresu składkowego - kto mądry to zaskoczy TYle przykładu reszta - czytać przepisy i porównać

    Odpowiedz
  • rochel57(2017-02-13 10:02) Zgłoś naruszenie 12

    Byłby to powód by obalić rząd nawet zbrojnie.

    Odpowiedz
  • zz(2017-02-13 10:00) Zgłoś naruszenie 11

    Piotr Duda, mam pytanie - czy Pan jeszcze pracujesz ? znowu chcą zrobić skok na nasze emerytury. Dla pozostałych przypomnę że za chwilę będą wybory - będziecie mogli wyrazić swoją opinię, ja wielu, którzy przepracowali ponad 40 lat wiemy na kogo będziemy głosowali, ja osobiście nie zgadzam się aby z moich składek opłacać emerytury uprzywilejowane, sędziowie i inne karaluchy....

    Odpowiedz
  • M(2017-02-13 11:28) Zgłoś naruszenie 12

    Co to jest 15 lat? Dosyć nierobów i obiboków. Wszyscy, którzy chcą mieć prawo do emerytury powinni przepracować co najmniej 30 lat. Wszyscy bez względu na zarobki powinni odprowadzać takie same składki emerytalne. A jeśli ktoś chce mieć więcej niech ubezpieczy się w funduszach albo zainwestuje w coś (jeżeli go stać). Oczywiście tak powinni zaczynać młodzi ludzie. A tych co pracowali do tej pory nie powinno wkładać się do jednego worka tylko konsekwentnie wypłacać emerytury zgodnie ze składkami które odprowadzili. Pracujesz masz, nie pracujesz nie masz. Koniec i kropka. Oczywiście jest wiele kwestii do przemyślenia.... Ale co tu pisać i tak zrobią to co im się w głowach ulęgnie.

    Odpowiedz