ZUS nie bank, składek nie odda. Rząd nie zwróci pieniędzy wpłacanych na emerytury

autor: Bożena Wiktorowska13.02.2017, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2017, 10:19
emeryt, emerytura

Eksperci nie mają wątpliwości, że propozycja zmian jest wyjątkowo niebezpieczna.źródło: ShutterStock

Prawo do emerytury z ZUS będą mieć tylko osoby, które udowodnią 15 lat opłacania składek. Jeśli zabraknie im choćby kilku dni, nie dostaną nic. To najnowszy pomysł rządu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (103)

  • edrfa(2017-02-13 12:16) Zgłoś naruszenie 03

    Nie da sie zabrać czegoś czego już dawno NIE MA te składki przejedli dzisiejsi emeryci !!! Jeżeli Z PAństwa ktoś wierzy że cos dostanie ze składek które teoretycznie uzbierał to jest w błedzie. Wiec jesli mozna liczyc na emeryture obywatelska to super bo cokolwiek bezie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przyszły emeryt rewolucjonista(2017-02-13 11:54) Zgłoś naruszenie 11

    Nie ma dobrego rozwiązania systemu emerytalnego. Rząd krok po kroku przygotowuje się do wprowadzenia emerytury obywatelskiej. Otrzymując emeryturę czy jakiekolwiek świadczenie, a które nie wystarczy na opłacenie bieżących opłat . Spowoduje, że ludzie się zorganizują i wyjdą na ulice. Dojdzie do wielkich protestów, i przestaną istnieć obecne partie polityczne ! Populiści doprowadzą do krwawych rozliczeń nomenklatury okrągłostołowej, która doprowadziła do biedy i bankructwa itd.

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2017-02-13 11:39) Zgłoś naruszenie 21

    Bierni, leniwi umysłowo obywatele jak byli, tak są głupi ! Już dawno zindoktrynowane mózgi Polaków zrobiły z nich nijakie społeczeństwo, a nie , jak było dawniej, naród . Tylko i wyłącznie wprowadzenie powszechnych emerytur społecznych da najbardziej racjonalną i sprawiedliwą ochronę bytu i zabezpieczenia osobom w wieku poprodukcyjnym ! Dlaczego ? Ano dlatego, że emerytura jest to danina od państwa , wypłacana na godne życie ludziom w wieku poprodukcyjnym , kiedy nie są , z uwagi na swój wiek , zdolni zarobić na swój byt . Tymczasem emerytura stała się dla bardzo wielu osób , które zgotowały nam nasz nędzny los , w tej pożal się Boże „wolności” , sposobem na dożywotnie bogacenie się . Pytam – czy wieloletni ordynator szpitala , który dziesiątki lat obrastał w bogactwo na swojej posadzie , czy sędzia , wysoki rangą urzędnik , czy inny ” dożywotni ” polityk , którzy w czasie swojej pracy zgromadzili ogromne bogactwa , muszą dożywotnio otrzymywać dodatkowo wysokie emerytury ?! . PO CO IM DOŻYWOTNIO NAPYCHAĆ JUŻ DOSTATECZNIE NAPCHANE BANKNOTAMI KIESZENIE ?! Przecież wielu z nich to ludzie z układu , który doprowadził wielu z nas do nędznego bytu . Wielu z nich rabowało Polskę , przy każdej okazji . Są na to liczne dowody . Dlaczego ludziom z układu , z mafijnej polityczno-finansowej ośmiornicy wypłaca się fortunę na emeryturze , a człowiekowi , który z przyczyn losowych , bo musiał opiekować się rodzeństwem , po przedwczesnej stracie rodziców , czy kalectwie , czy bankructwie , spowodowanym monopolizacją obcymi marketami polskiego handlu i wyrugowaniem całej klasy średniej Polaków z obrotu gospodarczego , dlaczego tym zacnym ludziom proponuje się głodowe emerytury , aby się na starość , z rozpaczy , powiesili ?!!! To jest moralne , że tworzymy 35 -letnich emerytów , z resortów mundurowych ?!!! Że łajdak sędzia , czy inny prokurator , który służył PRL-owskiemu systemowi nękać ludzi , otrzymuje bardzo wysokie emerytury , a matka trójki dzieci ,która nie mogła z tego powodu wypracować lat stażu dostaje od zarozumiałego państwa emerytalny ochłap ?!!! Emerytury z wielu powodów , w tym społecznych i ekonomicznych , powinny być powszechne i prawie równe Nieco wyższe dla jednostek wybitnych i specjalnie zasłużonych dla ojczyzny , którym należy się jakieś społeczne uznanie .Niższe być może dla degeneratów , którzy żadną pracą się nigdy nie parali . Ale i im należy się danina wystarczająca na godny byt . System musi być tak przemyślany , żeby nie prowokował społeczeństwa do nieróbstwa .Tak też osobnikom zdegenerowanym , którzy przez całe życie pracy się nie imali , może powinno wypłacać się świadczenia w postaci bonów , z wyszczególnieniem na czynsz , prąd , kiełbasę , aby wszystkiego nie byli w stanie przepić ? Tu trzeba pomyśleć . EMERYTURA TO ŚWIADCZENIE NA STAROŚĆ DO ZABEZPIECZENIA BYTU OSOBOM STARSZYM , A NIE SPOSÓB NA BOGACENIE SIĘ ŁAJDAKÓW ! Dziś średnia emerytura w Polsce oscyluje w wysokości około 2200 zł miesięcznie . Gdyby każdemu Polakowi wypłacić po 2150 zł , a z pozostałych od każdego 50 zł dołożyć jednostkom wybitnym , mielibyśmy w Polsce kraj szczęśliwych , uśmiechniętych , bogatych emerytów . Komu to przeszkadza ?! Krzysztof Kornatowicz

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ptacownik (2017-02-13 11:38) Zgłoś naruszenie 30

    Dobry sposób na kretaczy którzy większość życia się mijają od płacenia składek

    Odpowiedz
  • Banita(2017-02-13 11:36) Zgłoś naruszenie 20

    Witam mnie okradli już dawno jak powstawały Wintertury i inne złodziejskie instytucje do okradania społeczeństwa wpłacałem na emeryturę 4 lata a na koniec pokazali w telewizji że ich firma zarobiła tyle i tyle miliardów zmienili nazwę i tyle ich widzieli .Straciłem zaufanie do tego co się w naszym kraju wyrabia i jak nie zaczniemy o swoje pieniążki sami dbać a nie powierzać je złodziejom to tak będzie bez końca ?Rządy też co 4 lata za swoje kradzieże i błędy są czyści ale długi spłaca społeczeństwo my jesteśmy potrzebni tylko przy wyborach a jeśli chodzi o nas to jesteśmy do roboty i wyzysku przez bandę cwaniaków ,żal mi tych co płacili 14 lat i braknie parę miesięcy wszystko przepada mi wmawiali wtedy podobne bajeczki do przejęcia miliardów .Jak pamiętam Donald Tusk za swojej kadencji wszystkie pieniądze z OFE wpłacił na ratowanie Grecji ?Gdzie one są teraz ?Czy to nie nasze emerytury ?

    Odpowiedz
  • Tom(2017-02-13 11:34) Zgłoś naruszenie 01

    Robią "mętną wodę" z systemu emerytalnego. Mijają lata i pomysły coraz gorsze dla przyszłych emerytów. Wreszcie ktoś powinien odważnie powiedzieć społeczeństwu, że system obowiązkowy jest nieudolny i niewydolny. Odważnie wprowadzić emeryturę obywatelską i powiedzieć obywatelom, że aby mieć z czego żyć na starość muszą sami odkładać pieniądze lub zabezpieczać się w inny sposób. Wprowadzić też możliwość odliczania dobrowolnych składek emerytalnych od podstawy opodatkowania, nawet do wysokości osiąganych dochodów, jeśli ktoś będzie miał "kaprys" przelewania całości dochodu do prywatnego systemu emerytalnego. Nie ograniczać wpłat tak jak zrobiono to w IKZE. Pytanie tylko, czy znajdzie się wśród polityków odważny...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • M(2017-02-13 11:28) Zgłoś naruszenie 12

    Co to jest 15 lat? Dosyć nierobów i obiboków. Wszyscy, którzy chcą mieć prawo do emerytury powinni przepracować co najmniej 30 lat. Wszyscy bez względu na zarobki powinni odprowadzać takie same składki emerytalne. A jeśli ktoś chce mieć więcej niech ubezpieczy się w funduszach albo zainwestuje w coś (jeżeli go stać). Oczywiście tak powinni zaczynać młodzi ludzie. A tych co pracowali do tej pory nie powinno wkładać się do jednego worka tylko konsekwentnie wypłacać emerytury zgodnie ze składkami które odprowadzili. Pracujesz masz, nie pracujesz nie masz. Koniec i kropka. Oczywiście jest wiele kwestii do przemyślenia.... Ale co tu pisać i tak zrobią to co im się w głowach ulęgnie.

    Odpowiedz
  • Marcin uk (2017-02-13 10:25) Zgłoś naruszenie 50

    Powie mi ktoś, skąd to oburzenie i straszenie ze młodzi wyjadą? Przeciez w innych krajach to już funkcjonuje, np w Wielkiej Brytanii musisz płacić National Insurance przez min 10 lat aby dostać minimalną emeryturę, a aby dostać pełną musisz płacić przez 30 lat. Ktoś kto płacił przez mniej niż 10 lat nie otrzyma nic, można powiedzieć że składki przepadają.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • łowczy 54(2017-02-13 10:11) Zgłoś naruszenie 12

    Pani Premier,dla czego nie ustalicie górnej granicy poboru 500+???przecież bogaty tej jałmużny nie potrzebuje.Czy to sprawia Wam taką trudność??? ustalić np:3000 brutto na jedną osobę,jak przekracza nie należy się i finał,to takie proste,a nie okradać emerytów i rencistów z tego co przez lata sobie wypracowali,bo Wy ciągle myślicie komu tu jeszcze zabrać aby na to przedsięwzięcie wystarczyło.Dojdzie do tego,że wszyscy emeryci co pracowali i otrzymali emerytury za komuny będą musieli połowę oddać o to Wam chodzi???Zastanówcie się co robicie,bo czas ucieka nie ubłagalnie i do wyborów coraz bliżej,a na sondaże nie patrzcie bo Pan Komorowski już miał okazję się przekonać jaka to prawda.

    Odpowiedz
  • rochel57(2017-02-13 10:02) Zgłoś naruszenie 12

    Byłby to powód by obalić rząd nawet zbrojnie.

    Odpowiedz
  • Kreatywny(2017-02-13 10:02) Zgłoś naruszenie 1014

    Moze faktycznie, jak twierdza niektorzy eksperci, nalezy wprowadzic emeryture obywatelska, ale wyplacana z budzetu panstwa na poziomie minimum egzystencji / ok. 600 zl netto/ lub poziomie ubostwa dochodowego /ok. 1100 zl netto/ dla seniora ale w zaleznosci od dochodu. ------- Natomiast dodatkowo ludzie pracujacy powinni miec mozliwosc ubezpieczenia sie w emerytalnych funduszach wlasnych grup zawodowych. Np. nauczyciele posiadaliby Nauczycielski Fundusz Emerytalny, gornicy - Gorniczy Fundusz Emerytalny, prawnicy- Prawniczy System Emerytalny, sprzataczki - Emerytalny Fundusz Pracownikow Domowych i Zakladowych,itd. ----- Takiego ujecia systemu emerytalnego jeszcze nie przerabialismy. Sprobowac mozna. W takim ujeciu wystepuja elementy francuskiego i greckiego systemu emerytalnego.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Myślący emeryt (2017-02-13 10:01) Zgłoś naruszenie 01

    Wyliczenie emerytury powinno być od uskładanych składek , ale rewaloryzacja powinna być już od lat , od dawna jednakowa dla wszystkich i ten co ma tysiąc zł. i ten co ma 5 tys. czy więcej powinien otrzymać tą samą kwotę rewaloryzacji , a to dlatego , że tych uskładanych składek dawno już nie ma , nie pracują , nie procentują , dlatego nie może być procentowej rewaloryzacji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • zz(2017-02-13 10:00) Zgłoś naruszenie 11

    Piotr Duda, mam pytanie - czy Pan jeszcze pracujesz ? znowu chcą zrobić skok na nasze emerytury. Dla pozostałych przypomnę że za chwilę będą wybory - będziecie mogli wyrazić swoją opinię, ja wielu, którzy przepracowali ponad 40 lat wiemy na kogo będziemy głosowali, ja osobiście nie zgadzam się aby z moich składek opłacać emerytury uprzywilejowane, sędziowie i inne karaluchy....

    Odpowiedz
  • tyle(2017-02-13 09:59) Zgłoś naruszenie 20

    Nieduża , jednakowa dla wszystkich emerytura socjalna po określonej ilości przepracowanych i oskładkowanych lat pracy . Chcesz więcej , oszczędzaj lub inwestuj indywidualnie. Maksymalnie uproszczony system. Będzie tanio i efektywnie.

    Odpowiedz
  • qwerty(2017-02-13 09:55) Zgłoś naruszenie 508

    Wprowadziłbym inną zmianę. Żadnych emerytur minimalnych ! Wysokosć emerytury zalezna od zapisu w ZUS a kto ma mało, niech idzie do pomocy społecznej. ZUS to nie pomoc społeczna, tylko ubezpieczyciel. A w pomocy społecznej sprawdzać dokładnie stan majątkowy delikwenta - oszczędności, nieruchomości, majatek ruchomy. To wyeliminuje cwaniaczków i pasożytów społecznych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-02-13 09:45) Zgłoś naruszenie 565

    Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo w szkodliwych i nieb warunkach pracy okradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci ludzie zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia a zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • hycel (2017-02-13 09:43) Zgłoś naruszenie 3610

    Kazdy system jest dobry jak będzie eliminować nierobów i nygusow

    Odpowiedz
  • bogu(2017-02-13 09:37) Zgłoś naruszenie 2015

    Emerytury należy zlikwidować bo jest to wymysł znanego polakożercy Bismarcka i pozostałość po PRL.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • no tak(2017-02-13 09:23) Zgłoś naruszenie 174

    Stasek co mógłbyś zrobić dla dzisiejszej prawej i sprawiedliwej Polski ? Kupę !

    Odpowiedz
  • Co to za kraj(2017-02-13 09:16) Zgłoś naruszenie 1187

    Jedni nie beda miec dostepu do emerytury z oplaconego ubezpieczenia, a inni, w tym bogaci, maja dostep do darmochy socjalnej 500+.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz