ZUS nie bank, składek nie odda. Rząd nie zwróci pieniędzy wpłacanych na emerytury

autor: Bożena Wiktorowska13.02.2017, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2017, 10:19
emeryt, emerytura

Eksperci nie mają wątpliwości, że propozycja zmian jest wyjątkowo niebezpieczna.źródło: ShutterStock

Prawo do emerytury z ZUS będą mieć tylko osoby, które udowodnią 15 lat opłacania składek. Jeśli zabraknie im choćby kilku dni, nie dostaną nic. To najnowszy pomysł rządu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (103)

  • Tak powinno być ! (2018-01-10 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej zrobić dobrowolność płacenia składek. Co miesiac sam zus 1200 zl . Ja sam wiem co z kasą robić.

    Odpowiedz
  • Piotr(2017-10-27 12:36) Zgłoś naruszenie 10

    Widać ze Pani pisząca ten materiał zielonego pojęcia nie ma o obowiązujących przepisach emerytalnych ZUS a nawet o tych z przed roku 1999 LUB TEM MATERIAŁ TO CELOWA MANIPULACJA LUDŻMI podam jeden przykład obecnie obowiązuje min 30 letni okres składkowy dla mężczyzn i 25 letni dla kobiet żeby nabyć prawo do emerytury i jak zbraknie nawet jednego dnia okresu składkowego to nie mamy co liczyć na emeryturę i pieniądze płacone przez lata poszły się peir... To jak to się ma do proponowanej zmiany na 15 lat wymaganego okresu składkowego - kto mądry to zaskoczy TYle przykładu reszta - czytać przepisy i porównać

    Odpowiedz
  • 10,5(2017-02-21 15:07) Zgłoś naruszenie 10

    ZUS jak złodziej, zabrał pieniądze i ani myśli o oddaniu!

    Odpowiedz
  • jola(2017-02-20 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Mam przepracowane 9 lat i 9 miesiecy od lat nie pracuje,a to dlatego ze musialam opiekowac sie schorowana mama/kiedys rzad nie dawal tych 520 za opieke/jak mama zmarla zaczelam szukac prace,a ze mam 54 lata nigdzie jej nie moge zdostac.Chetnie podjelabym prace bo z pensji meza zyjemy na styk z kalkulatorem w reku.a czesto brakuje i pozyczamy ,a potem oddajemy.Jakim prawem rzad chce mnie okrasc?Przed wielu laty gdy zrobiono dewaluacje z 200 tys jakie mialam na ksiazeczce mieszkaniowej zostalo 20 zl.Wtedy rzad okrad i teraz chce zrobic to samo.Jesli nie chca placic niech oddadsza wklad jaki zabrano na zus z mojej pensji.

    Odpowiedz
  • Smile(2017-02-19 03:30) Zgłoś naruszenie 00

    Hmm, a jednak partia zlodziejska. W sumie po podpis.c.e.tta nic juz mnie nie zdziwi. Oczywiscie to dla naszego dobra, a jakze bezpiecznego dobra. Wlasciwie nie widze powodu, aby przestac wierzyc w ichnie wielkie hasla.nie boje sie mixu, tam gdzie zyje istnieje on juz jakis czas i ludzie czuja sie wolni, bo panstwo ich nie ograbia. A u nas jak zwykle...wspolczuje tym, ktorzy nie maja gdzie wyjechac.

    Odpowiedz
  • xxx(2017-02-16 13:14) Zgłoś naruszenie 20

    Chore , nieuczciwe , wiarołomne państwo ; nieodpowiedzialni , bez wyobraźni i zapatrzeni wyłącznie w siebie ( pożal się Boże ) politycy.

    Odpowiedz
  • Obywatelka(2017-02-15 10:29) Zgłoś naruszenie 01

    35-40 lat pracy lub 60-65 zycia I min 25-30 lat pracy wtedy emerytura to bedzie sprawiedliwe ,oraz bez piramid zarobkowych tylko zalezne od pracy I wiedzy wszyscy odprowadzaja skladki .Wtedy beda pieniadze ,kto chce to nazbiera Lata pracy I wychowa dzieci a nie za darmo rozdawac kase wystarczy po 200 zl na kazde dziecko, Ja pracowalam I dzieci wychowalam ,wyksztalcilam I sie da Emerytury po latach 35-40 pracy nie ale zapomogi I 500plus tak pomyslcie niby madrzy politycy.

    Odpowiedz
  • Abc(2017-02-14 17:54) Zgłoś naruszenie 10

    A co z leniami pracującymi na czarno, z więźniami, oni też maja emeryturę. Pytam się za co. Mają pełen wikt i opierunek. Lepiej żyją niż ciężko pracujący Polak. A jak zwykle mały Polak musi być oskubany. Niech podniosą progi podatkowe. Bogatych opodatkować tak jak na zachodzie, a nie zostawiać podatek liniowy. I ci bogaci śmieją się w oczy i drwią.

    Odpowiedz
  • vb(2017-02-14 17:10) Zgłoś naruszenie 30

    Dla tych co nie pracuja 500+ to pieniadze są a dla tych co pracowali to nie ma !!!!! gdzie my jesteśmy w dzungli , kto silniejszy ?

    Odpowiedz
  • no tak(2017-02-14 11:50) Zgłoś naruszenie 12

    Głupi Naród na nic lepszego nie zasługuje ! zdychajcie s-syny !

    Odpowiedz
  • ZUS(2017-02-14 00:53) Zgłoś naruszenie 40

    Prawo do emerytury z ZUS będą mieć tylko osoby, które udowodnią 15 lat opłacania składek. Jeśli zabraknie im choćby kilku dni, nie dostaną nic. To najnowszy pomysł rządu. -MOŻE TYM TZW.POMYSŁEM ZAJMIESIE PROKURATOR GENERALNY.CZY USANKCJONOWANIE KRADZIEŻY JEST PRZEZSTĘPSTWEM?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zgroza(2017-02-13 20:00) Zgłoś naruszenie 31

    macie te swoje 500+, rząd znalazł idiotów do pracowania na 500+

    Odpowiedz
  • i co ?(2017-02-13 19:55) Zgłoś naruszenie 31

    To wina Tuska. Gdyby lepiej rządził, PiS by nie wygrał wyborów.

    Odpowiedz
  • autor wpisu(2017-02-13 19:53) Zgłoś naruszenie 21

    Jak to: udowodni? Przecież ZUS corocznie przesyłą informację o hipotetycznej emeryturze i wysokości zgroadzonych na moim koncie składek. Tak więc instytucja posiada potzebne informacje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • System zdefiniowanej skladki....(2017-02-13 16:20) Zgłoś naruszenie 50

    System zdefiniowanej skladki mowi wyraznie: ile odlozysz tyle masz. I kasa ubezpieczonemu nalezy sie jak psu zupa. ZUS to nie Osrodek Pomocy Socjalnej - jak wczesniej powiedzial na tutejszym forum qwerty - i zadna minimalna emerytura nie powinna obowiazywac. A ja dodam, ze rowniez nie mozna wprowadzac ograniczenia w postaci ilosci lat pozwalajacej na wyplate zgromadzonych pieniedzy w ZUS przy systemie skladki zdefiniowanej. ----- Jesli rzad chce poprawic dole biednych powinien wprowadzic emeryture socjalna oplacana z budzetu panstwa i wyplacana zaleznie od dochodu seniora.

    Odpowiedz
  • Wywieźć na taczkach ten rząd!(2017-02-13 15:14) Zgłoś naruszenie 40

    PIS to zwykli kryminaliści sięgający coraz głębiej do kieszeni zwykłych ludzi.

    Odpowiedz
  • JTy(2017-02-13 14:11) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem ciekaw jak bedzie potraktowana sytuacja sporej grupy Polakow ktorzy wyjechali do pracy w innych krajach Unii i mysle ze w tej grupie w wiekszosci beda ososby ktore przepracowaly w Polsce mniej niz 15 lat. Ciekaw jestem jak bedzie ustalana emerytura jak to zadziala dla Polaka ktory np odprowadza skladki w Irlandii a wczesniej odprowadzal w Polsce przez np 10 lat i powiedzmy bedzie mial za jakis czas wiek emerytalny. jak to bezie naliczane - czy w irlandii dodadza te lata w Pl ? Mylse ze to bezie dotyczyc calkiem sporej grupy osob.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • :)(2017-02-13 13:49) Zgłoś naruszenie 12

    Tak jest! I wypad do roboty wszystkie niepracujące baby zajmujące się dziećmi i domem! Obniży się koszt 500+, bo zaczną zarabiać. I bezrobocie się zmniejszy bo trzeba będzie przedszkolanki i opiekunki do dzieci zatrudniać i przedszkola nowe budować. I budowlańce będą miały prace. I Polska będzie silniejsza i wspanialsza! BRAWO PIS!!!!

    Odpowiedz
  • asdf (2017-02-13 13:27) Zgłoś naruszenie 10

    Porównywanie do Wielkiej Brytanii nie ma sensu. W Wielkiej Brytanii osoba samozatrudniona mająca małe dochody płaci national insurance jedynie £2.80 / tydzień czyli ok £156 rocznie. Przy rocznych dochodach £10000 składki wyniosą około 1.6% dochodów. I mając niskie dochody ludzi stać na płacenie tych składek. A w Polsce? Ludzie kombinują i nie płacą, bo przy niskich dochodach większość czasu pracuje się na ZUS. Zmiana najbardziej potrzebna to uzależnienie składek od dochodow, dopiero potem można liczyć na to ze samozatrudnieni będą płacić przez 15 lat.

    Odpowiedz
  • Zawieszona(2017-02-13 13:25) Zgłoś naruszenie 21

    A kobiety urodzone w 1953 dalej dyskryminowane i oszukane. Przepracowałyśmy uczciwie często ponad 35 lat i mamy wymagany wiek a nasze powszechne emerytury są zawieszone. W 2008 r przechodząc na wcześniejszą emeryturę należałyśmy wyłącznie do ZUS nie wchodziłyśmy w żaden II czy III filar płaciliśmy uczciwie składki - a teraz jesteśmy dyskryminowane jak jedyny rocznik. Zapewniamy że w 2008 r to nie był żadnej przywilej dla kobiet53 takie było prawo również dla kobiet wcześniej urodzonych. My w 2012 r nie mogłyśmy się wyzbyć wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze emerytury, nas w 2008 r urzędnicy ZUSu zapewniali że po uzyskaniu wieku 60 lat przejdziemy na wyższe powszechne emerytury. KIEDY PIS NAPRAWI ART. 25 UST1B NIE CHCEMY BYĆ DŁUŻEJ DYSKRYMINOWANE ???? CZY W POLSCE USTAWA MOŻE ZOSTAĆ WPROWADZONA BEZ OKRESU PRZEJŚCIOWEGO DLA NAJSŁABSZYCH KOBIET53 (mundurowi dostali okres przejściowy 12 lat) I CZY MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ DO 2008 R I TAK BARDZO DYSKRYMINOWAĆ KOBIETY53 ZE WZGLĘDU NA ROK URODZENIA????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz