Wojewódka: Na emeryturę najlepiej oszczędzać w PPE

autor: Marcin Wojewódka04.01.2017, 07:29; Aktualizacja: 05.01.2017, 12:42
Analiza prowadzi do bardzo ważnej konstatacji o zasadności utrzymania oraz dalszego rozwijania PPE.

Analiza prowadzi do bardzo ważnej konstatacji o zasadności utrzymania oraz dalszego rozwijania PPE.źródło: ShutterStock

Począwszy od 1998 r., wprowadzono w Polsce trzy różne produkty, które miały stworzyć podstawy prawne do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. To pracownicze programy emerytalne (PPE), indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Na podstawie danych gromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego można wskazać dwa parametry opisujące popularność poszczególnych form.

Według KNF 31 grudnia 2015 r. w PPE uczestniczyły 393 tys. osób, a na 30 czerwca 2016 r. w IKE konta posiadało 867 tys. osób, a IKZE – 613 tys. osób. Razem daje to liczbę 1,87 mln osób objętych różnymi formami dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dosyć często ta sama osoba uczestniczy w dwóch, a nawet we wszystkich trzech instytucjach równolegle. Co więcej, w przypadku IKE oraz IKZE należy rozróżnić konta aktywne od nieaktywnych. Otóż w pierwszej połowie 2016 r. wpłat dokonano jedynie na niewiele ponad 212 tys. IKE, czyli 24 proc. wszystkich otwartych IKE, a w przypadku IKZE ten wskaźnik wyniósł 16 proc.

Przeważająca część kont IKE i IKZE jest nieaktywna i nie stanowi w praktyce żadnego faktycznego wehikułu, za pomocą którego gromadzone są środki na dodatkową emeryturę. Jedyną instytucją, która zagwarantuje ważny składnik emerytury, jest PPE, co wynika przede wszystkim z faktu swoistej obligatoryjności dokonywania regularnych wpłat na konto. Uczestnik PPE tylko raz podejmuje decyzję o przystąpieniu do programu, a jej konsekwencją jest regularne, a w istocie obowiązkowe opłacanie przez pracodawcę składki podstawowej. Liczby pokazują jednoznacznie, że tylko takie rozwiązanie daje wymierne efekty.

Niemiej jednak należy też wskazać, że nawet sumaryczna liczba osób oszczędzających w ramach PPE, IKE i IKZE, która z pewnością jest niższa niż 1,87 mln, jest stosunkowo niewielka w porównaniu z liczbą członków otwartych funduszy emerytalnych, których 30 czerwca 2016 r. było 16,48 mln Oznacza to, że w połowie 2016 r. nie więcej niż 11,3 proc. członków OFE uczestniczyło w formach dodatkowego oszczędzania emerytalnego regulowanego przez ustawodawcę. Co za tym idzie, prawie 89 proc. członków OFE nie oszczędza dodatkowo.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Uprzywilejowany górnik z mundurowym. (2017-01-04 11:42) Zgłoś naruszenie 283

  Na emeryturę najlepiej nie oszczędzać , tylko brać ją w wieku 43 lat. Bo to na nas górników i mundurowych robić ma reszta hołoty do wieku 65 lat , czyli aż 22 lata dłużej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Górnik poloncy , nie mylić z polokiym.(2017-01-04 11:46) Zgłoś naruszenie 264

  My górniki w wieku 43 lot nie oszczyndzomy , yno wczesno pynzyja z ZUSu bierymy. Także w warszawie łopony polymy i z Rzondym robiymy co chcymy..

  Odpowiedz
 • MAREK(2017-01-06 18:53) Zgłoś naruszenie 150

  Bzdury i totalne kłamstwo z tym funduszami- wszystkimi!!!! Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Kazdy..(2017-01-04 16:00) Zgłoś naruszenie 156

  Kazdy nowy program oszczedzania na emeryture w III filarze jest dobry dla pracownikow z drugiej polowy powyzej mediany zarobkow. Natomiast dla pierwszej polowy od dolu drabiny wynagrodzeniowej nalezaloby wprowadzic emeryture panstwowa przynajmniej w wysokosci kwoty minimum egzystencji obok podstawowej naliczanej w oparciu o skladke zdefiniowamna. Wowczas mielibysmy emerytalny system oparty na zasadach kanadyjskich, przy czym nalezaloby nieco przyciac od gory emerytury naliczane wedlug skladki zdefiniowanej. Maksymalne swiadczenie oparte o skladke zdefiniowana nie powinno przekraczac 2,5 tys.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane