Badania francuskich i amerykańskich naukowców pokazują, że francuskie koncerny Total i Elf, podobnie jak amerykańskie firmy, starały się w przeszłości zatrzeć prawdę o wpływie człowieka na globalne ocieplenie i lobbowały przeciwko redukcji emisji. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 0,2 proc. działalności Total Energies – pisze w środę dziennik „Le Monde”.

Według publikacji dyrektora ds. badań w Instytucie CNRS Christophe’a Bonneuila, socjologa w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (Sciences Po) Pierre-Louisa Choqueta oraz badacza historii na Uniwersytecie Stanford Benjamina Franta, którzy przejrzeli archiwa grupy naftowej, obecnie TotalEnergies, a także na podstawie rozmów z pracownikami opublikowanymi w czasopiśmie „Global Environmental Change”, koncerny Total i Elf były informowane o skutkach dla środowiska spalania paliw kopalnych i swojej działalności już od 70., ale starały się tuszować i podważać badania naukowców.

W latach 80. koncerny podtrzymywały wątpliwości, a następnie starały się udaremnić wysiłki na rzecz ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych - wynika z publikacji naukowców.

W połowie lat 80. amerykański gigant Exxon, za pośrednictwem Stowarzyszenia na rzecz Środowiska Przemysłu Naftowego (IPIECA), prowadził międzynarodową kampanię grup naftowych, aby „rzucić wyzwanie nauce o klimacie i osłabić kontrolę nad paliwami kopalnymi” - przypominają naukowcy. Cytowany w artykule Bernard Tramier, dyrektor ds. środowiska w Elf, a następnie Total od 1983 do 2003, potwierdził, że został poinformowany o znaczeniu globalnego ocieplenia podczas spotkania IPIECA w 1984 roku.

Dwa lata później zaalarmował komitet wykonawczy Elfa, mówiąc: „Jest oczywiste, że przemysł naftowy będzie musiał przygotować się do samoobrony”. „Myśleliśmy, że tylko Exxon i amerykańskie grupy paliwowe były dwulicowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi francuscy reprezentanci uczestniczyli w tym zjawisku przynajmniej w latach 1987-1994” - powiedział agencji AFP Bonneuil, używając określenia „fabryka ignorancji” pod adresem francuskich koncernów.

Pod koniec lat 90. podejście koncernów uległo zmianie. Eksperci klimatyczni ONZ, IPCC, opublikowali swój pierwszy raport w 1990 roku. Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku doprowadził do przyjęcia Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). W 1997 roku przyjęto protokół z Kioto. Francuski przemysł naftowy przestał wówczas publicznie kwestionować badania o klimacie, ale nadalzwiększał inwestycje w produkcję ropy i gazu” – piszą naukowcy. W odpowiedzi przesłanej do AFP przed publikacją artykułu naukowego Total poinformował, że „Wiedza Total Energies na temat ryzyka klimatycznego niczym nie różniła się od wiedzy płynącej z ówczesnych publikacji naukowych (w latach 70. - PAP)”.

„Liderzy Total (...) uznali istnienie zmian klimatycznych i powiązania z działalnością przemysłu naftowego” i od 2015 roku firma dąży do „bycia głównym graczem w transformacji energetycznej” – napisano w komunikacie.