Niemcy i Polska przodują wśród krajów Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczania środowiska naturalnego przez przemysł – wynika z opublikowanego w czwartek raportu unijnej agendy ds. ochrony środowiska.

W czołówce znajdują się także kolejno Wielka Brytania, Francja, Włochy, Rumunia i Hiszpania – twierdzi Europejska Agencja Środowiska, EEA, z siedzibą w Kopenhadze podkreślając, że niechlubną listę sporządzono na podstawie danych z 2009 roku zawierających informacje o emisji dwutlenku węgla – relacjonuje agencja Sapa-dpa.

„W przybliżeniu jedna piąta kosztów zanieczyszczenia powietrza w Europie przez przemysł pochodzi z obiektów znajdujących się w Niemczech, co stanowi najwyższy udział w UE” – oświadczyła Jaqueline McGlade, dyrektor EEA.

Jeśli jednak najwięksi w Unii emitenci zanieczyszczeń zostaną uszeregowani ze względu na wielkość własnych gospodarek, wówczas na czele będą takie kraje, jak Bułgaria, Rumunia, Estonia, Polska i Czechy.

Agencja twierdzi, że oszacowała “koszty strat” wynikających z zanieczyszczeń emitowanych przez 10 000 największych obiektów przemysłowych w Unii w granicach 102-169 miliardów euro. Większość zanieczyszczeń pochodzi z wielkich elektrowni i – w mniejszym stopniu – z rafinerii i hut.

Europejska Agencja Środowiska przyznaje, że tzw. koszty zanieczyszczania środowiska naturalnego są niedoskonałym miernikiem, ale stosuje się je jako praktyczny wskaźnik dla dokonywania wyborów w polityce przemysłowej, energetycznej i ochrony środowiska w Unii Europejskiej