statystyki

Podwyżki za śmieci – końca nie widać

autor: Katarzyna Nocuń25.02.2020, 08:03; Aktualizacja: 25.02.2020, 08:12
śmieci

Część ekspertów podkreśla, że podwyżki to urealnienie kosztów gospodarowania śmieciami.źródło: ShutterStock

Rosnące koszty gospodarki odpadami powodują, że kolejne gminy podnoszą opłaty dla mieszkańców. Niektórym samorządom udaje się utrzymać stawki do końca trwającej umowy. Jednak niekiedy podwyżki wymuszają firmy, które zrywają kontrakty przed czasem. Gminy nie mają wyjścia i idą na ustępstwa, bo w innym wypadku odpady wylądują na ulicach.

W Chorzowie umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów wypowiedziała Alba. Nie pomogło nawet to, że miasto ma w spółce 30 proc. udziałów. W tej miejscowości mieszkańcy płacą 12 zł, jeśli segregują odpady, a 20 zł – jeśli tego nie robią. Po podwyżce, którą zaproponowano w projekcie uchwały, będzie to odpowiednio 26,9 zł i 53,8 zł za osobę. Opłata miałaby wzrosnąć od kwietnia.

W gminie Michałowice odbiór i zagospodarowanie tony odpadów będzie kosztować 1155,6 zł – tyle zaproponowała firma, która jako jedyna zgłosiła się do przetargu, dlatego dotychczasowych dość niskich stawek nie uda się utrzymać. Stawka za śmieci segregowane w tej miejscowości wynosiła 14 zł za osobę, a za śmieci niesegregowane – 25 zł. Teraz za odpady segregowane mieszkańcy będą płacić 32 zł od osoby.

Do podwyżek przygotowują się także m.in. Siemiatycze i Szczawnica. W Krakowie koszty zagospodarowania odpadów wzrosły z 200 mln zł w 2018 r. do 256 mln zł w roku bieżącym. Trwają obecnie konsultacje z mieszkańcami dotyczące nowych stawek i sposobu naliczania opłat, które byłyby akceptowalne społecznie.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • zs(2020-02-25 11:06) Zgłoś naruszenie 50

    Nowe władze w W-wie zwiększyły opłaty do 65zł z 19 zł tj. ponad 300% ,chyba na pensyjki premie, urzędaasów, których jest za dużo i ciągle wzrasta. Ciągłe straty powodowane przez nieudolne ,nie fachowe zarządzanie (brak fachowego nadzoru i kontroli przez ludzi z portfela partyjnego ) też pewnie ma wpływ na koszty utrzymania infrastruktury miasta i usługi (ścieki-awarie ,straty i opłaty, spalarnia -nie działa, straty ) itp. Wszystko na nas zrzucają i wciskają farmazony dla ludzi, liczą że ciemny lud to kupi ?. Gdzie tu nadzór Rządu np. przy opłatach za odpady Kraków zwiększa o 25 % a Wwa ok. 300% i można tak !!!???, ale do wyborów się pchają i znowu obiecują ludkom gruszki na wierzbie , aby ich wybrać !. Rząd daje podwyżkę Em. Rent ok. 3,3% , inflacja galopuje przez takie nabijanie kosztów.

    Odpowiedz
  • Alek(2020-02-26 18:10) Zgłoś naruszenie 20

    1. Cena wywozu śmieci powinna być oparta ściśle na jej wadze, 2. Każda wspólnota mieszkaniowa powinna mieć swoją zamykaną altanę śmieciową, 3. Firma przewozowa jako usługodawca powinien mieć śmieciarkę wyposażoną w wagę i za każdym razem gdy odbiera śmieci, dokonywać ważenia z danej posesji. Kopię kwitu odbiera Ktoś upoważniony z danej wspólnoty mieszkaniowej. Trzeba płacić za konkretne dane śmieciowe a nie dane wzięte z sufitu. 4. Odpady segregowane takie jak szkło, gruby plastik czy czysty papier, powinien być odbierany za darmo ponieważ służy on do odzysku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie