statystyki

Strefa wolna od plastiku? Tylko jako akcja edukacyjna

autor: Katarzyna Nocuń05.02.2020, 07:01; Aktualizacja: 05.02.2020, 07:17
Możliwość wprowadzenia przez gminy zakazu musiałaby się znaleźć w ustawie. Takich uprawnień samorządom jednak nie dano.

Możliwość wprowadzenia przez gminy zakazu musiałaby się znaleźć w ustawie. Takich uprawnień samorządom jednak nie dano.źródło: ShutterStock

– Gminy nie mogą zakazywać używania na swoim terenie produktów jednorazowych z plastiku. Nie ma podstawy prawnej do takich uchwał – mówi Mateusz Karciarz z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy w Poznaniu.

Samorządy dostrzegają, że przykład, jak ograniczać ilość śmieci, powinien iść z góry. I stają się coraz bardziej radykalne. Wałbrzych już w ubiegłym roku zapowiedział, że nie będzie dofinansowywać wydarzeń kulturalnych i sportowych, jeśli ich organizatorzy nie zrezygnują z jednorazowych produktów. Pod koniec ubiegłego tygodnia wałbrzyscy radni zdecydowali o wprowadzeniu w całym mieście strefy wolnej od plastiku. Miałaby ona obejmować nieruchomości należące do gminy i budynki użyteczności publicznej z wyjątkiem dróg, placów, skwerów, cmentarzy i mieszkań.

Zakazane miałoby być nie tylko sprzedawanie i udostępnianie klientom torebek foliowych, ale także ich posiadanie. Taki sam zakaz dotyczyłby również m.in. pojemników na żywność, sztućców, talerzy, słomek. W uchwale powołano się w niej między innymi na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych.

Według Mateusza Karciarza żaden z przywołanych w uchwale przepisów nie może być jednak podstawą do wprowadzenia przez gminę strefy wolnej od jednorazowego plastiku.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie