statystyki

Strefa wolna od plastiku? Tylko jako akcja edukacyjna

autor: Katarzyna Nocuń05.02.2020, 07:01; Aktualizacja: 05.02.2020, 07:17
Możliwość wprowadzenia przez gminy zakazu musiałaby się znaleźć w ustawie. Takich uprawnień samorządom jednak nie dano.

Możliwość wprowadzenia przez gminy zakazu musiałaby się znaleźć w ustawie. Takich uprawnień samorządom jednak nie dano.źródło: ShutterStock

– Gminy nie mogą zakazywać używania na swoim terenie produktów jednorazowych z plastiku. Nie ma podstawy prawnej do takich uchwał – mówi Mateusz Karciarz z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy w Poznaniu.

Samorządy dostrzegają, że przykład, jak ograniczać ilość śmieci, powinien iść z góry. I stają się coraz bardziej radykalne. Wałbrzych już w ubiegłym roku zapowiedział, że nie będzie dofinansowywać wydarzeń kulturalnych i sportowych, jeśli ich organizatorzy nie zrezygnują z jednorazowych produktów. Pod koniec ubiegłego tygodnia wałbrzyscy radni zdecydowali o wprowadzeniu w całym mieście strefy wolnej od plastiku. Miałaby ona obejmować nieruchomości należące do gminy i budynki użyteczności publicznej z wyjątkiem dróg, placów, skwerów, cmentarzy i mieszkań.

Zakazane miałoby być nie tylko sprzedawanie i udostępnianie klientom torebek foliowych, ale także ich posiadanie. Taki sam zakaz dotyczyłby również m.in. pojemników na żywność, sztućców, talerzy, słomek. W uchwale powołano się w niej między innymi na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych.

Według Mateusza Karciarza żaden z przywołanych w uchwale przepisów nie może być jednak podstawą do wprowadzenia przez gminę strefy wolnej od jednorazowego plastiku.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie