statystyki

Za gminę odpady posprząta producent [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń22.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 22.01.2020, 08:06
śmieci 3

śmieci 3źródło: ShutterStock

 Najtańsze śmieci to te, które nigdy nie zostały wytworzone. Najwyższy czas, by samorządy zaczęły stawiać sobie za cel ograniczenie powstawania odpadów. Z kolei producentów trzeba zmusić do obniżenia ilości wytwarzanych śmieci - mówi Piotr Barczak, współzałożyciel polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, ekspert Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

System kaucyjny i rozszerzona odpowiedzialności producenta (ROP) – te dwa terminy są często stosowane zamiennie. To błąd?

System kaucyjny jest jednym z narzędzi rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Według naukowca, który stworzył tę koncepcję, kaucja jest idealną realizacją ROP, bo opakowanie, które producent wprowadził na rynek, do niego wraca, wraz z obowiązkiem jego recyklingu.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta w większości krajów przenosi koszt zbiórki i utylizacji opakowania z gminy na producenta. Konsument wyrzuca opakowanie albo do pojemnika na selektywną zbiórkę, albo do pojemnika na odpady zmieszane, a czasem do rowu albo do lasu. Odpowiedzialnością producenta jest to, by wprowadzić taki system, aby wyrzucanie do środowiska wyeliminować, a jeśli to się nie stanie – pokryć koszty operacji sprzątania swoich produktów. Producent musi być odpowiedzialny za cały cykl życia produktu i opakowania, łącznie z kosztami przetwarzania odpadu i zawrócenia do obiegu.

Mamy ROP w ograniczonej wersji?

W Polsce koszt zagospodarowania opakowania jest sprowadzany do minimum. Producenci umawiają się z organizacją odzysku, żeby ten koszt był jak najniższy. Jeśli recykling jest drogi, to opakowania są spalane. Koszty zewnętrzne dotyczące zdrowia, środowiska są w ten sposób przenoszone na mieszkańców. Tymczasem koszty związane z konsumpcją pewnych produktów muszą być ponoszone przez tych, którzy rzeczywiście je konsumują, a nie przez całe społeczeństwo czy następne pokolenia albo przez środowisko. Pełny i dobrze zaprojektowany ROP powinien być narzędziem stymulującym rynek do szukania lepszych rozwiązań dla środowiska – obarczonych mniejszą opłatą niż te trudne w recyklingu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Syf(2020-01-23 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    Może wróćmy do komuny nic nie było tylko papier butelka metal ,skup surowców. Brak problemu ze śmieciami.zachciało się zachodu to teraz mamy jeden wielki syf. Ustawy gdzie włodarze naszego kraju zarabiają na wszystkim podwujnie lub poczwórnie .opłaty za środowisko opłaty za opakowania za produkty w opakowaniach za psy itp:ludzie obódźmy się w końcu .cudowne obietnice które w cudzysłowiu dali jakoś trzeba spłacać.tylo nie ze swoich poselskich pensji tylko z nas zwykłego kowalskiego

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie