statystyki

Apel do premiera o dopłaty do rachunków za wywóz śmieci

autor: Jakub Pawłowski29.01.2020, 08:39; Aktualizacja: 29.01.2020, 08:40
płatność wywóz śmieci odpady

Proponujemy, żeby rząd w 50 proc. pokrył koszty gospodarki odpadami, bo dokładnie o tyle wzrastają one w naszych miastach – przekonuje Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.źródło: ShutterStock

Rośnie liczba gmin, które domagają się uruchomienia programu osłonowego dla mieszkańców zapewniającego 50-proc. dofinansowanie do coraz wyższych opłat śmieciowych.

To nie wina samorządów, że ceny za śmieci poszybowały w górę. Odpowiedzialny jest przede wszystkim rząd, który dokręcił śrubę proekologicznych wymagań, a kosztami reform obciąża gminy. I dlatego to rząd powinien wziąć na siebie ciężar coraz to większych wydatków, które ponoszą dziś mieszkańcy – przekonuje coraz więcej samorządów, apelując do premiera o dodatkowe wsparcie finansowe dla gospodarki komunalnej.

Dopłaty nie dla gmin, ale dla mieszkańców

Przedstawiciele samorządów chcieliby, żeby rząd uruchomił program osłonowy i zapewnił 50-proc.dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane. Pieniądze miałyby trafiać do mieszkańców, a nie do budżetów gmin. Ulżyłoby to tym, którzy rozdzielają odpady na pięć frakcji, miałoby też walor edukacyjny dla reszty – wyjaśniają samorządowcy.

Taki postulat zgłosili ostatnio włodarze Skarżyska-Kamiennej.

– Nie mamy realnego wpływu ani na kształt gospodarki odpadami i generowane koszty, ani na prawo ustanawiane przez rząd, jednak to my – jako samorządy – musimy brać na siebie podejmowanie stosownych uchwał podnoszących stawki opłat i wyjaśnianie mieszkańcom powodów takich zmian – przekonuje Konrad Krönig, prezydent miasta.

Nie jest odosobniony, bo podobną inicjatywę z apelem do premiera wystosowały już gminy: Stupsk, Jabłonna, Nieporęt, Zakroczym, Sochocin i przedstawiciele metropolii warszawskiej.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie