Samochód można wyrejestrować po zezłomowaniu go na części

autor: Leszek Jaworski08.11.2019, 20:00
złomowanie auta, złom, samochód

Właściciel pojazdu może zdaniem sądu trwale i zupełnie utracić jego posiadanie (w rozumieniu p.r.d.), zachowując przy tym prawo własności, a dopiero następnie, po pewnym czasie, utracić własność nad daną rzeczą (pojazdem).źródło: ShutterStock

Właściciel pojazdu miał wypadek drogowy, który spowodował trwałe uszkodzenie auta. Zamiast jednak oddać je do stacji demontażu, pociął samochód, a części sprzedał na złom, co wykazał fakturą. Następnie złożył w starostwie wniosek o wyrejestrowanie auta z uwagi na jego zupełną utratę. Czy starosta powinien wydać decyzję o wyrejestrowaniu samochodu?

Tak, starosta powinien wydać decyzję o wyrejestrowaniu auta. Pogląd ten potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z 4 września 2019 r. (sygn. akt II SA/Go 399/19). Sąd orzekł, że sprzedaż części pojazdu do skupu złomu (zamiast oddania całości pojazdu do stacji demontażu albo zbierania pojazdów) nie wyklucza możliwości wyrejestrowania auta na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym (dalej: p.r.d.). Podobnie orzekł WSA w Poznaniu w wyroku z 14 grudnia 2016 r. (sygn. akt IV SA/Po 664/16). Sąd wskazał, że zniszczenie pojazdu, w sytuacji gdy jego właściciel nie jest w stanie przedstawić wymaganego zaświadczenia o przekazaniu go do stacji demontażu lub punktu zbierania, nie może prowadzić do wykluczenia możliwości wyrejestrowania pojazdu, jeśli możliwe jest ustalenie, że ten samochód został pocięty i oddany do skupu złomu. Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do dożywotniego utrzymania stanu zarejestrowania pojazdu, w sytuacji gdy faktycznie on już nie istnieje.

Dodatkowo gorzowski WSA w wyroku z 4 września 2019 r. stwierdził, że wniesienie przez właściciela pojazdu opłaty na rzecz gminy na realizację zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku w gminach na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 5 p.r.d., które zgodnie z art. 79 ust. 5 p.r.d. jest warunkiem wyrejestrowania auta, to odrębna kwestia. Odmowa wyrejestrowania samochodu w takiej sytuacji nie może być sankcją za niedopełnienie obowiązku, o którym mowa w art. 18 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, kary z tego tytułu są bowiem kwestią odrębną.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie