statystyki

Czeka nas czwarta odsłona śmieciowej rewolucji

autor: Jakub Pawłowski, Katarzyna Nocuń06.05.2019, 07:08; Aktualizacja: 06.05.2019, 07:23
Resort środowiska podkreślał, że taki system może kusić nieuczciwych przedsiębiorców, by pozbywali się nadmiaru odpadów w nielegalny sposób, tylko by nie dopłacać do ich utylizacji ponad ryczałtową kwotę.

Resort środowiska podkreślał, że taki system może kusić nieuczciwych przedsiębiorców, by pozbywali się nadmiaru odpadów w nielegalny sposób, tylko by nie dopłacać do ich utylizacji ponad ryczałtową kwotę.źródło: ShutterStock

Kilkanaście zmian, a wśród nich spełniające oczekiwania samorządów, zakłada czwarta już wersja projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Pod naciskiem samorządowców i przy niezadowoleniu przedsiębiorców resort środowiska zgodził się, by gminy mogły objąć swoim systemem także nieruchomości niezamieszkane, czyli biurowce, sklepy, punkty usługowe. Był to warunek poparcia projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.) przez stronę samorządową.

Dlaczego to właśnie nieruchomości niezamieszkane stały się kością niezgody, która blokowała postępy nad ustawą? Ten segment rynku jest atrakcyjny zarówno dla samorządów i ich spółek komunalnych, jak i dla prywatnych firm. Po pierwsze, często placówki handlowe i usługowe odpowiadają za kilka lub kilkanaście procent wszystkich śmieci produkowanych w mieście (tam też spór o nowe przepisy był najgorętszy, a stawka najwyższa). Po drugie, odpady zbierane z tych placówek są zazwyczaj czystsze i lepiej posegregowane. Ich recykling jest więc bardziej opłacalny.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie