statystyki

„Czyste powietrze” wznowione. Bez Woźnego

autor: Jakub Pawłowski21.01.2019, 07:20; Aktualizacja: 21.01.2019, 07:31
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Po tymczasowej „przerwie technicznej” rządowy program wsparcia w walce ze smogiem rusza ponownie.źródło: ShutterStock

Po tymczasowej „przerwie technicznej” rządowy program wsparcia w walce ze smogiem rusza ponownie. Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie do ocieplenia budynku lub wymiany starego kotła.

O końcu problemów, które zaczęły się po Nowym Roku, gdy w życie weszła nowa ulga podatkowa (pozwala ona odliczyć od dochodu wydatki m.in. na termomodernizację) – poinformowali na konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk i prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda. W piątek, po ponad siedmiomiesięcznej pracy, ze stanowiskiem wiceprezesa tej instytucji pożegnał się Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”. Dalej będzie pełnił funkcję pełnomocnika.

Minister Kowalczyk i prezes Kujda w czasie konferencji potwierdzili wcześniejsze ustalenia DGP – zasady udzielania wsparcia zmieniły się: grupę najzamożniejszych beneficjentów (miesięczny dochód powyżej 1,6 tys. zł na osobę) podzielono na trzy podgrupy, a wysokość dotacji uzależniono od ich dochodu rocznego. Zamiast 30 proc. dotacji dla wszystkich, ci, którzy zarabiają poniżej 85 tys. rocznie, będą mogli liczyć na 18-proc. dofinansowanie. Po przekroczeniu drugiego progu podatkowego będzie to maksymalnie 15 proc., a zarabiający powyżej 125 tys. rocznie będą mogli korzystać tylko z ulgi podatkowej.

Do końca 2018 r. wojewódzkie fundusze przyjęły 25 tys. wniosków o refundację wydatków związanych z termomodernizacją. Pierwsze 100 umów już podpisano. Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku (ponad 3,5 tys. wniosków) oraz na Mazowszu (ponad 2,3 tys. wniosków).


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie