statystyki

„Czyste powietrze” wznowione. Bez Woźnego

autor: Jakub Pawłowski21.01.2019, 07:20; Aktualizacja: 21.01.2019, 07:31
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Po tymczasowej „przerwie technicznej” rządowy program wsparcia w walce ze smogiem rusza ponownie.źródło: ShutterStock

Po tymczasowej „przerwie technicznej” rządowy program wsparcia w walce ze smogiem rusza ponownie. Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie do ocieplenia budynku lub wymiany starego kotła.

O końcu problemów, które zaczęły się po Nowym Roku, gdy w życie weszła nowa ulga podatkowa (pozwala ona odliczyć od dochodu wydatki m.in. na termomodernizację) – poinformowali na konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk i prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda. W piątek, po ponad siedmiomiesięcznej pracy, ze stanowiskiem wiceprezesa tej instytucji pożegnał się Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”. Dalej będzie pełnił funkcję pełnomocnika.

Minister Kowalczyk i prezes Kujda w czasie konferencji potwierdzili wcześniejsze ustalenia DGP – zasady udzielania wsparcia zmieniły się: grupę najzamożniejszych beneficjentów (miesięczny dochód powyżej 1,6 tys. zł na osobę) podzielono na trzy podgrupy, a wysokość dotacji uzależniono od ich dochodu rocznego. Zamiast 30 proc. dotacji dla wszystkich, ci, którzy zarabiają poniżej 85 tys. rocznie, będą mogli liczyć na 18-proc. dofinansowanie. Po przekroczeniu drugiego progu podatkowego będzie to maksymalnie 15 proc., a zarabiający powyżej 125 tys. rocznie będą mogli korzystać tylko z ulgi podatkowej.

Do końca 2018 r. wojewódzkie fundusze przyjęły 25 tys. wniosków o refundację wydatków związanych z termomodernizacją. Pierwsze 100 umów już podpisano. Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku (ponad 3,5 tys. wniosków) oraz na Mazowszu (ponad 2,3 tys. wniosków).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie