statystyki

Małopolska wygra walkę ze smogiem. Za jakieś 50 lat

autor: Jakub Pawłowski19.12.2018, 07:11; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:14
Zdaniem aktywistów chociaż problem smogu powinien być na południu Polski dobrze znany, jest często lekceważony przez lokalnych włodarzy.

Zdaniem aktywistów chociaż problem smogu powinien być na południu Polski dobrze znany, jest często lekceważony przez lokalnych włodarzy.źródło: ShutterStock

Wymiana starych pieców w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów Polski idzie w ślimaczym tempie. W 2017 r. z pół miliona kopciuchów gminy wymieniły w całym województwie małopolskim zaledwie 10 tys.

W tym tempie poprawę jakości powietrza odczujemy za pół wieku – ostrzegają aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego. Tymczasem zgodnie z postanowieniami uchwały antysmogowej dla Małopolski wszystkie piece powinny spełniać bardziej wyśrubowane normy już od początku 2023 r.

Dotychczasowe osiągnięcia samorządów nie wskazują na to, że uda się zrealizować ten cel. Zwłaszcza w świetle statystyk, z których wynika, że żadna gmina nie zrealizowała dotąd nawet 30 proc. celu określonego w Programie ochrony powietrza na lata 2017–2019. Co gorsza, w ponad połowie gmin (czyli prawie stu) nie wymieniono ani jednej instalacji.

Zdaniem aktywistów chociaż problem smogu powinien być na południu Polski dobrze znany, jest często lekceważony przez lokalnych włodarzy. Pozytywnie wyróżnia się tylko stolica województwa. Wdrożono w niej wsparcie dla mieszkańców w postaci dotacji na wymianę kotłów oraz program osłonowy dla ubogich. Kosztowało to miasto ponad 250 mln zł w ciągu ostatnich czterech lat, ale przyniosło wymierne rezultaty, m.in. likwidację ponad 20 tys. starych pieców. Zgodnie z szacunkami lokalnych władz do września przyszłego roku na terenie miasta nie powinno już być żadnych kopcących instalacji.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane