Masowe polowania na dziki. Naukowiec: Zwiększy się ich ruchliwość i wzrośnie ryzyko rozprzestrzeniania się ASF

autor: Dorota Kalinowska11.01.2019, 10:28; Aktualizacja: 11.01.2019, 10:51
Wybicie dzików spowoduje wzrost gryzoni i kleszczy.

Wybicie dzików spowoduje wzrost gryzoni i kleszczy.źródło: ShutterStock

- Polowania zbiorowe na dużym obszarze spowodują, że zakażone osobniki będą wędrować na większe odległości. A zwiększona ruchliwość dzików w okresie intensywnych polowań może przyczynić się do częstszych kontaktów między watahami i wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF - mówi dr Robert Maślak z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (13)

  • franek(2019-01-11 12:24) Zgłoś naruszenie 100

    A nie jest to czasami WOJNA BIOLOGICZNA?

    Odpowiedz
  • Anioł(2019-01-11 14:10) Zgłoś naruszenie 63

    Jeśli nie odstrzeli się loch i warchlaków , to jaki jest sens odstrzałów w ogóle ? Przecież zarazę przenoszą WSZYSTKIE dziki !

    Odpowiedz
  • józek(2019-01-11 12:11) Zgłoś naruszenie 56

    Jakiś dziwny ten uczony,ponieważ w niemczech odstrzelono 800tys. dzików i nie ma zarazy.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • emeryt(2019-01-12 10:14) Zgłoś naruszenie 40

    Ja się nie dziwię , wszak PIS to partia rzeżników.........................

    Odpowiedz
  • xxx(2019-01-11 16:31) Zgłoś naruszenie 30

    dziki utrudnialy imigrantom przedostac sie przez zielona granice do Polski i pozniej znowu bedzie ze PiS ulatwia potop imigrantow na Polske a jeszcze bedzie gorzej jak w polskich lasach beda mieszkac bezdomni imigranci ktorzy juz nie beda bac sie dzikow

    Odpowiedz
  • sa(2019-01-12 14:43) Zgłoś naruszenie 22

    Pamiętam jak jeden z ważnych dyrektorów centrali ,powiedział jakbym słuchał mocno naukowców, co piszą i mówią ,to rozwaliłbym pół zakładów podległych , a zarządzał b. dobrze ( dobre wyniki miały) fabrykami zatrudniającymi ok.8 tys. ludzi.Dlatego bardzo dobrze ,że rząd MRiRW chce radykalnie postawić tamę przenikaniu zarażonych dzików ze wschodu .Jest jedyna skuteczna radykalna metoda zatrzymania ASF, tym bardziej , że UE też ma takie zadanie i nawet dawała kwoty . Sama bioasekuracja to jest tylko część działa koniecznego , jeżeli i chcemy skutecznie walczyć z tą zarażą . Przenoszenie przez myśliwych można ograniczyć poprzez wyznaczenie zespołu sanitarnego w ubraniach specjalnych który będzie zbierał te zwierzaki do aut chłodni, będą ta grupa dezynfekowana w polowych mobilnych kabinach dezaktywacji. Konieczna stała zapora na wschodniej granicy ,gdy Ci sąsiedzi nie biorą się skutecznie za sprawę (np. z braku pieniędzy ) , a populacja rośnie z roku na rok. Biadolenie naukowców ,ochrony środowiska , nie wiele pomoże , gdyż słabe działa przez lata , są przyczyną takiej skali wzrostu pogłowia i zagrożenia dla regionów. Rząd - apelujemy do działania skutecznego.

    Odpowiedz
  • Polak(2019-01-12 19:20) Zgłoś naruszenie 21

    Polecam dokładnie przeczytać odpowiedź na pytanie "Jak doszło do pierwszego zakażenia?" Jeśli na takich banialukach opiera się ASF w Polsce i Naród w 80% w takie teorie wierzy to jest ponizajace. Tutaj chodzi o kontrolę produkcji a wraz z Nią rynku skupu i sprzedaży na pewno nie przez Polaków.W naszym kraju ogromny % ludzi spożywa wieprzowina wartość rynku jest interesująca dla inwestorów zagranicznym. Oczywiście trzeba pamiętać że pokarm jest 1 z 3 warunków na tej planecie. Historia pokaxuje ze kto kontroluje produkcje, dystrybucje i sprzedaz zywnosci ma możliwość wywierania ogromnego wpływu na Narody.

    Odpowiedz
  • a(2019-01-11 19:52) Zgłoś naruszenie 24

    Zaraza była jest i będzie. To działanie pozorowane.

    Odpowiedz
  • mama(2019-01-13 17:34) Zgłoś naruszenie 10

    zakazać wybijania niewinnych zwierząt to jest bezsensowne.

    Odpowiedz