Bieszczadzkie przepychanki. Kto ma rację w sporze o fabrykę węgla w Ustrzykach Dolnych?

autor: Maciej Suchorabski27.12.2018, 07:00; Aktualizacja: 27.12.2018, 14:15
Ze Strategii Rozwoju Gminy Ustrzyki Dolne na lata 2015-2025 jasno wynika, że region ma stawiać na turystykę, sport i ochronę środowiska

Ze Strategii Rozwoju Gminy Ustrzyki Dolne na lata 2015-2025 jasno wynika, że region ma stawiać na turystykę, sport i ochronę środowiskaźródło: ShutterStock

Ustrzyki Dolne – zimowa stolica Bieszczad i matecznik polskiego punk rocka – nagle zaczęły budzić zainteresowanie lokalnych i ogólnopolskich mediów. Powód? Mająca w nich powstać do końca 2020 roku fabryka węgla drzewnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (86)

  • Czytelnik(2018-12-27 10:30) Zgłoś naruszenie 143104

    Zastanawiające jest lobbowanie waszego burmistrza za tym zakładem. Każdy próbowałby się go pozbyć, a on się zachowuje jakby ich zaprosił. Wystarczy poczytać w Internecie, jak inni się z nimi męczą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andrzej(2018-12-27 12:21) Zgłoś naruszenie 123106

    Ciekawostka fabrykę ma budować firma Gryfskand szwedki inwestor - który o dziwo unika jak może budowy tych super ekologicznych fabryk w Szwecji? Lokalizacja blisko przejścia granicznego - czyli Gryfskand zatrudni 95% pracowników z Ukrainy za najniższą krajowa - to pewne. A przed wyborami słyszałem, że Ustrzykach Dolnych ma powstać Centralny Ośrodek Sportu za 250 mln https://www.biznesistyl.pl/biznes/polityka-i-biznes/6476_.html - cóż ja zamierzam na tym zarobić i będę sportowcom sprzedawał maski przeciw smogowe :) PARANOJA JAKICH MAŁO - to właśnie takie polskie, zniszczyć wszystko co mamy i czym możemy się pochwalić na świecie. Robicie z Polski śmietnik!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mieszkaniec Ustrzyk dolnych - ZAŁAMANY(2018-12-27 09:18) Zgłoś naruszenie 123101

    No cóż. Ustrzyki Dolne - brama do Bieszczadów! A jak powstanie zakład produkcji węgla drzewnego? A jak powstanie fabryka mas bitumicznych? Jak wtedy będzie się mówiło o Ustrzykach Dolnych? Według mnie, jako mieszkańca Ustrzyk nie powinno mieć miejsca na takie inwestycje. Żegnajcie Bieszczady, żegnajcie Ustrzyki. My Polacy mamy taką naturę, nie u mnie więc można i przysłowie "mądry Polak po szkodzie", faktycznie pasuje do nas. Sami niszczymy siebie i otaczające nas otoczenie. Nie zastanawiamy się jak ciężko będzie je odbudować

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MieszkankaUD(2018-12-27 10:08) Zgłoś naruszenie 12196

    Chce oddychać świeżym powietrzem, chce żyć więcej jak 47 lat(to średnia życia z Hajnówka gdy powstał Gryfskand)!!! Ludzie czy dla was liczy się tylko kasa kasa i kasa?! Gryfskand już pokazał na co go stać tam gdzie ma swoje zakłady. Ma w d... e ludzi ich zdrowie, nasze domy i wszystkie kontrole!!! Truje smodzi halasuje i to wszystko robi,, zgodnie z prawem,,!!!! Bo przecież z kominów emituje tylko parę wodna.

    Odpowiedz
  • Mieszkaniec z Ustrzyk Dolnych(2018-12-27 14:32) Zgłoś naruszenie 118105

    Już ta wiocha Romowicza dorwała się do klawiatury. Szanowna wiosko, my tu smrodu nie chcemy w Ustrzykach . Nie odpuścimy, a jeżeli będzie potrzeba, będziemy walczyć na ulicach i drogach.

    Odpowiedz
  • Alarm Trucizna !!!!!(2018-12-27 14:27) Zgłoś naruszenie 11696

    W trakcie procesów pirolizy drewna obok węgla drzewnego, pary wodnej i CO2, powstaje destylat zawierający głównie: metan, etylen, wodór, tlenek węgla (zwany czadem), - a także pary: metanolu, kwasu octowego, acetonu, kwasu mrówkowego, aldehydu i kwasu propionowego. Wydzielają się również składniki kondensujące w postaci smoły drzewnej. Są to pochodne fenolu, takie jak: krezole, gwajakol, pirokatechina, pirogallol, ksylenole, składniki terpentyny: karen, pinen, kamfen, terpineol, limonen, octan bornylu. A to tylko główne substraty, bo trzeba do tego zestawu jeszcze dodać substancje o mniejszych stężeniach, które również wpływają na środowisko i nasze zdrowie. Nie zapominajmy o emisji pyłów, sadzy i hałasu (kruszarnie drewna!). Warto zaznaczyć, że zakład w Ustrzykach ma działać w trybie ciągłym (24 godz. na dobę).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mieszkaniec(2018-12-27 09:58) Zgłoś naruszenie 11697

    Boże widzisz i nie grzmisz!,, Ewentualnie zanieczyszczalaby Ustjanowa i Równie,,?! A co tam mieszkają gorsi ludzie?!!! Ich można truc?!! Człowieku pomysł zanim coś napiszesz. Weź pod uwagę że wiatry najczęściej wieja w stronę Ustrzyk tak że jako ustrzyczanin też nie będziesz bezpieczny. Piszesz, że w Ustrzykach już jest smog, czy to znaczy że trzeba się przyczynić by był większy? Poczytaj coś na temat uciążliwości z Gryfskandu, porozmawiaj z mieszkańcami Hajnówka, Gryfina, zadzwoń pojedz do tych miast i wtedy się wypowiadaj.

    Odpowiedz
  • Jewgienij(2018-12-27 13:05) Zgłoś naruszenie 113103

    Mieszkam w Lesku ale też będę protestował przeciwko powstaniu tych firm !!! Wystarczający smog robia już głupi ludzie palący śmieci w piecach... A ten moloch jak powstanie to "uwedzi" całe Ustrzyki i okolic. Odnośnie dostępu do drewna to już jest problem dla odbiorcy prywatnego już nie mówię o małej firmie więc niech nie pier... jeden z drugim że drewna wystarczy dla wszystkich. Będą ****** dostawa w łapę i drewno będzie szło wiadomo do największego gracza ... Stop Gryfskand

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Piotr54(2018-12-27 13:16) Zgłoś naruszenie 112104

    My Mieszkańcy Ustrzyk Dolnych...nie chcemy tej fabryki śmierci!! NIE CHCEMY!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dawid(2018-12-27 11:37) Zgłoś naruszenie 11187

    Głośno o tym nie mówię bo spłynie na mnie fala hejtu ale ja osobiście jestem za powstaniem takiego zakładu. Ludzie mówią że zatruje to powietrze w naszych Bieszczadach. Niby zielone płuca naszego kraju. Tylko Bieszczady od wielu lat są zatruwane. Proszę sb wieczorem wyjść na obrzeża miasta. W stronę laworty, gromadzynia czy Małego Króla i każdy mieszkaniec poczuje smog. Smród palonego koksu. Ustrzyki nie będą zatruwane po wybudowaniu zakładu. One są już zatruwane od paru lat

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • realista(2018-12-27 15:58) Zgłoś naruszenie 10985

    Mam jedno pytanie do mieszkańców UD.Jaki byście chcieli zakład pracy, czy może lepiej żyć tak jak teraz, czyli z dotacji i pracy za granicą?Obecni mieszkańcy żyją z emerytur,rent, pracy w budżetówce i pracy za granicą.Młodzi uciekają i miasto się wyludnia. Przeciwnicy burmistrza niech powiedzą z czego ma żyć miasto?Obecny dług to ponad 18milionów złotych i prawie wszystko wyprzedane.Tylko nie mówcie, że z turystyki, bo to czysta fantazja. Zapewniam was, że UD to nie piękna panna, o którą starają się dziesiątki inwestorów, a wręcz odwrotnie. Kasa z turystyki, to jest w Ustrzykach Górnych i nad Soliną.Dla turysty z Krakowa cy Warszawy nie jest atrakcją basen,hala sportowa, czy park miejski.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • realista(2018-12-28 12:03) Zgłoś naruszenie 10667

    Burmistrz Romowicz to najlepszy burmistrz w dziejach Ustrzyk Dolnych.Działa w interesie mieszkańców, a nie grup mafijnych, które oplotły miejscowość gęstą siecią kryminalnych interesów.Wszyscy, którzy atakują burmistrza, to elementy patologii społecznej, ludzie aspołeczni, którzy w kryminalny sposób weszli w posiadanie działek budowlanych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • taka prawda(2018-12-27 08:12) Zgłoś naruszenie 10694

    Jesienią i wiosną nad Ustrzykami Dolnymi unosi się czarno żółty smog, a smród jest jak na Śląsku za komuny. Ustrzyki są w kotlinie i spalanie śmieci w domach powoduje gigantyczne zanieczyszczenie, którym nikt się nie interesuje.Fabryka węgla drzewnego byłaby w Ustianowej cztery kilometry od Ustrzyk, na otwartej przestrzeni. Ewentualnie zanieczyszczała by Równię i Ustianową, a nie Ustrzyki.Przeciwnicy fabryki niech wskażą konkretne źródła zasilania kasy miejskiej, bo obecnie Ustrzyki to miasto emerytów i rencistów, które żyje z dotacji z różnych źródeł.Powstała infrastruktura, do której trzeba dopłacać setki tysięcy złotych, których w kasie nie ma. Fantazjowanie o dochodach z turystyki to tylko czysta fantazja.Turyści jadą do Ustrzyk Górnych lub nad Solinę.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Penelopa(2018-12-27 12:11) Zgłoś naruszenie 10152

    Pomijając sprawę słuszności bądź nie powstania fabryki nie rozumiem toku myślenia starosty o terenie na którym rządzi. Brak widać wizji rozwoju, bo skoro twierdzi , że ludzie się postarzeli o 20 lat i powstawanie miejsc pracy nie ma społecznego i ekonomicznego uzasadnienia to może od razu uznać UG za miasto wymarłe wtedy nie trzeba będzie nic robić. A może zrobić coś by ludzie młodsi nie musieli uciekać albo chcieli wracać?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Leon(2018-12-30 10:36) Zgłoś naruszenie 10048

    Bardzo dodrze że powstaną nowe miejsca pracy,ludzie muszą stąd wyjeżdżać z braku perspektyw.A zdanie pseudo-ekologów i obcych co kupili działki na terenie przemysłowym...nie interesuje mnie!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2018-12-28 07:55) Zgłoś naruszenie 9960

    Protestują właściciele domków wokół byłych zakładów.Tymi domkami powinien się zająć prokurator.Trzeba zbadać jakim cudem pobudowano domy w strefie inwestycyjnej byłych zakładów drzewnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A>A(2018-12-27 19:51) Zgłoś naruszenie 9997

    Ciekawi mnie bardzo z kim i kiedy przeprowadził p. Romowicz "konsultacje społeczne"??? Kolejne oszustwo!!!

    Odpowiedz
  • Piotr54(2018-12-27 17:33) Zgłoś naruszenie 9993

    Fizyki sie nie da oszukać!! Z 5 ton buka jest 900kg węgla drzewnego!! Ktoś mi wyjaśni gdzie się podzieje ponad 4 tony odpadów??? Około 64.000m3 buka rocznie - tych odpadów zniknie??? Gdzie zniknie??? Magia???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2018-12-29 17:43) Zgłoś naruszenie 9734

    Ja uważam ze może lepiej by powstała tam profesjonalna fabryka węgla drzewnego, niż w prymitywny sposób miałoby się utrzymywać dalej wypalanie węgla jak obecnie. Wiadomo , że jedni będą za ,drudzy będą przeciw a szczególnie ci co ich interesom budowa takiej fabryki zaszkodzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hynio(2018-12-27 11:30) Zgłoś naruszenie 9394

    Ludzie organizujcie się. Na Śląsku mieszkańcy już zablokowali powstanie nowych kopalń wbrew woli samorządowców.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz