Tomasz Wesołowski: Największy opór w tworzeniu parku narodowego na terenie całej Puszczy Białowieskiej stawiają Lasy Państwowe [WYWIAD]

autor: Lidia Raś18.12.2018, 12:55; Aktualizacja: 18.12.2018, 15:49
Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieskaźródło: Materiały Prasowe

- Podobnie jak w projekcie Zespołu Prezydenckiego z 2006 roku, proponujemy podział puszczy na strefy o zróżnicowanych reżimach ochronnych. Ograniczenie dostępu ludzi oraz zakaz zbioru płodów runa leśnego miałoby obowiązywać jedynie w strefie ochrony ścisłej a to jest 9,7% powierzchni planowanego PNPB (obszar obecnego parku) - mówi prof. Tomasz Wesołowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (10)

 • tyle(2018-12-18 18:12) Zgłoś naruszenie 91

  Ciekawe informacje szczególnie o zatrudnieniu i płacach. Szkoda , że nie ma opinii drugiej strony czyli LP.

  Odpowiedz
 • liczby(2018-12-18 20:47) Zgłoś naruszenie 712

  "Bo nie daje miejsc pracy w potrzebnych ilościach. Trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka, według stanu na 31maja 2017 r. zatrudniały w sumie 151 pracowników nadleśnictw, co stanowi zaledwie 0,79% ludności w wieku produkcyjnym, zamieszkującej 5 puszczańskich gmin. W sumie z pracy w leśnictwie dochody czerpie 200-230 osób w regionie. Tymczasem sam szpital w Hajnówce zatrudnia ok. 400 osób na etatach, nie licząc zatrudnionych przez firmy zewnętrzne. Także Białowieski Park Narodowy i instytucje naukowe oraz hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne zatrudniają ponad 400 osób. " "Tylko" 0,79%? Szpital utrzymywany ze składek reszty kraju, szkoła, urząd gminy- to wszystko. Serio ktoś chce wyciąć branżę zatrudniającą AŻ 0,79% ludności PLUS całą drzewną? Zła sytuacja jest spowodowana właśnie wstrzymaniem pozyskania drewna! Co za paskudne manipulacje.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Polak z Hajnówki(2018-12-21 06:46) Zgłoś naruszenie 45

  LASY PAŃSTWOWE to poskomunistyczna instytucja, bardzo żarłoczna, nie mająca nic wspólnego z racjonalną gospodarką. Leśnicy niszczą nasze narodowe dobro, jakim jest Puszcza, i robią to w większej skali niż naziści w czasie II Wojny Światowej. Ten kto niszczy polską przyrodę i jej mateczniki jest po prostu zwykłym zdrajcą. Tak, leśnicy to zdrajcy i powinni iść pod sąd.

  Odpowiedz
 • Białowieża (2019-05-05 09:45) Zgłoś naruszenie 31

  Tak Panie Wesołowski, ludzie z Białowieży, Hajnówki i okolic nie mają pracy. Te elyty które dogadały się przy okrągłym stole, zniszczyły przemysł w Polsce , oddali za darmo i min. W Hajnówce , nikt tu pracy nie dostanie. Miejscowi muszą wyjeżdżać, lub pracować u " warszawiaka" bo który z hoteli itd jest własnością miejscowego ? Żaden. Wy juz macie wszystko wyliczone już gdzieś tam czekają tylko na sygnał " dawać tu " zielone światło, gdyby nie UE, nie mielibyście takiej kasy za badania. Oczernianie pracowników LP o zarobki.. to według was ile ma zarabiać ktoś kto odpowiada za majątek narodowy , który zarządza potężnym majatkiem? Oczywiście że chcecie aby to odsunąć lobby LP a obsadzić lobby naukowe, jestem ciekaw ile wy zarabiacie rocznie. Te pańskie 6-7 tys dla wykształconej kadry to za dużo? Gdzie w Warszawie w korporacjach średnio tyle zarabiają. Niestety, nie ma sprawiedliwości na tym świecie, i nie będzie równości wśród ludzi i wśród płac. Każdy dostaje adekwatnie do swoich obowiązków. O ile wiem leśnicy nie dostają kasy z UE ani z podatków. Co innego pracownicy wymienionego szpitala. Niech pan zapyta pielęgniarki ile zarabia, ile nauczyciel zarabia.. jest to chore ale to już pana nie boli. Ktoś wspomina o że lp to postkomunistyczna organizacja, hmm.. chyba jedna z ostatnich do sprzedania , i wtedy dopiero ludzie poczują wolność.. zachodnia wolność.I proszę pana, aby nie wypowiadał się pan o miejscowej ludności . My sami mamy język i ktoś z drugiego końca polski nie będzie narzucał nam swojej wizji.

  Odpowiedz
 • gość z puszczy(2018-12-26 12:20) Zgłoś naruszenie 33

  A o ludziach żyjących z puszczy już nie myśli nikt. Potrzebna jest porządna wojna by przegoniła na zawsze ekoterrorystów.

  Odpowiedz
 • Zielony Ludek(2019-05-05 13:45) Zgłoś naruszenie 20

  Zarobki w LP, 6-7 tyś,a w PN 3-4 razy mniejsze, to mi wychodzi, po 1.5-2.0 zł brutto.Kto w to uwierzy?Populizm ekoterrorystów kwitnie.Mam nadzieję,że miejscowi w końcu pogonią tych mądrali, co zniszczyli Puszczę.Marzą im sie ciepłe posadki, w pseudonaukowych projektach,czyli branie kasy za nic nie robienie.A ten Pan Profesor, to chyba ten specjalista, co to chciał zwalczać gradacje kornika przy pomocy Dzięcioła Trójpalczastego?To tak jakby plage szczurów zwalczać kotami>Można?można.Efekty widać po uschniętej puszczy.

  Odpowiedz
 • Robert Grzeszczyk https://www.polskawlesie.pl/(2019-05-05 15:39) Zgłoś naruszenie 00

  A czemu dziennikarka Lidia Raś nie wyświetli przed równie wyśmienitym naukowcem prawa, które określa od niemal wieku zasady tworzenia lub poszerzania Parków Narodowych. Czy to jest dziennikarstwo czy wesołowska ideologia pseudonauczki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie