Czy Puszcza Karpacka nadal istnieje? "Turnicki Park Narodowy ma chronić wyjątkowe płaty lasu" [WYWIAD]

autor: Maciej Suchorabski28.11.2018, 07:00; Aktualizacja: 28.11.2018, 07:09
Lasy turnickie

Lasy turnickieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Teren projektowanego Turnickiego Parku Narodowego okazuje się wyjątkowo intensywnie zalesiony – lasy stanowią około 90 proc. jego powierzchni. Wyróżnia się także bardzo wysoki udział starodrzewu, czyli lasu, który istniał tutaj przed wojną oraz w czasach przedhistorycznych. Co więcej, w całym sporym paśmie Pogórza Karpackiego nie ma żadnego parku narodowego, gdyż nigdzie poza Pogórzem Przemyskim nie było warunków żeby go utworzyć pośród dość sporej sieci osadnicze - mówi w wywiadzie dla gazetaprawna.pl Radosław Michalski, Prezes Zarządu Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (14)

 • Tutejszy(2019-11-20 22:37) Zgłoś naruszenie 00

  A o tym nie wspomniał że jego szef,dr antoni kostka chce dyrektorem tego parku zostać!

  Odpowiedz
 • Szyszko-bis(2019-02-19 14:57) Zgłoś naruszenie 12

  Mam dobrą propozycję: Wytnijmy wszystkie drzewa.....i....zróbmy Turnicki Park Stepowy. I ekolodzy będą zadowoleni i leśnicy też.

  Odpowiedz
 • Okoliczny mieszkaniec(2018-12-08 23:26) Zgłoś naruszenie 42

  Nigdy tym regione nie istniała żadna pauszcza to ciężka praca leśników się przyczyniła do tego co jest dzisiaj. Leśnicy zrobili świetną prace a inni są tp zepusć tal jak wszystko. Ps Co do arłamowa to w artykule nie wspomniano natomiast, że prowadzono wylesienia materiałami wybuchowymi, nie bo po co.

  Odpowiedz
 • Ekolog(2018-11-29 13:01) Zgłoś naruszenie 104

  Czy tworząc kolejny Park narodowy będziemy faktycznie chronić ten rejon? Czy czasem nie będzie to kolejny punkcik na turystycznej mapie Polski przeznaczony jednak na najazdy dla ludzi, nie dla przyrody? Dla mnie organizacje które tak głośno krzyczą za "Turnickim tworem" to nie lobbyści natury, a lobbyści turystyki. Faktem jest że przyroda ma się terenie naszego Pogórza Przemyskiego świetnie - właśnie dlatego że nie ma Parku Narodowego, nie ma turystów, teren ten jest w zasadzie zapomniany i w tym tkwi jego siła. Co będzie jak powstanie Park Narodowy? Wystarczy popatrzeć na Bieszczady czy Tatry, doniesienia prasowe mówią same za siebie - szlaki to śmietniska, przerażona zwierzyna lub dokarmiana i oduczana samodzielnie zdobywać pożywienie, zniszczone ekosystemy, podpalenia - naprawdę dziękuję za kolejny Park....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zxcvb(2018-11-28 18:18) Zgłoś naruszenie 157

  Lasy Pogórza Przemyskiego, które Fundacja WWF Polska nazywa „Puszczą Karpacką”, położone są na terenie Nadleśnictwa Bircza (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie).  Od 1944 roku opiekują się nimi leśnicy z LP. Wcześniej, co najmniej od połowy wieku XIX do zakończenia II wojny światowej, region ten – jaki i całe Podkarpacie - pokrywały w większości nie lasy, lecz pola uprawne; był on też dużo gęściej zamieszkany niż obecnie. W 1946 r. lasy zajmowały jedynie 36 proc. obszaru obecnego Nadleśnictwa Bircza. 75 lat ciężkiej pracy leśników zaowocowało tym, że lesistość wzrosła tam do prawie 62 proc. W dodatku, po dekadach prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, birczańskie lasy są tak bogate przyrodniczo i różnorodne gatunkowo, że organizacje takie jak WWF chciałyby utworzenia na tym terenie parku narodowego. To dla Lasów Państwowych i leśników najwyższa forma uznania. Dziękujemy!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • abacab(2018-11-28 10:32) Zgłoś naruszenie 1420

  Podkarpacie to bastion prawicowej ciemnoty, która nie potrafi myśleć racjonalnie i perspektywicznie. Nie chcą utworzenia Parku Narodowego, który zaktywizuje ruch turystyczny, tak jak nie chcieli w Bieszczadach 2 w Polsce obiektu dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Miś bieszczadzki(2018-11-28 08:04) Zgłoś naruszenie 2032

  Ten artykuł to stek bzdur. Nie ma czegoś takiego jak "puszcza karpacka". Ta banda eko-terrorystów próbuje tego co w Puszczy Białowieskiej. Wypier... z Bieszczadów nieroby. Po ich "obozowisku letnim" w Chmielu, pozostał syf, śmieci, papiery butelki i kiepy. Tylko prawidłowo prowadzone gospodarka leśna przez Bieszczadzkich Leśników, daje bardzo dobre efekty w rozwoju drzewostanów. Te ****** i histerycy popierani przez lewackie szczujnie, takie jak gazeta.pl i Der Dziennik Gazeta Bezprawna, to zwykłe bandziory.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie