Jak reforma podstawy wpłynęła na jakość edukacji? Polscy uczniowie mają coraz większe kompetencje - przekonuje Instytut Badań Edukacyjnych.
.
1 Jak tłumaczą autorzy badania, jego celem było sprawdzenie jak reforma podstawy programowej wpłynęła na poziom kształtowania umiejętności gimnazjalistów. Badacze ustalili także czy w ogóle osiągnięto cel reformy. Tym było odejście od nauczania encyklopedycznego na rzecz problemowego. W latach 2011-2014 każdej jesieni sprawdzano wiedzę i umiejętności 7 tysięcy uczniów pierwszych klas z 180 szkół ponadgimnazjalnych. W ostatnim roku badania próbę poszerzono o uczniów klas drugich. W ten sposób badacze mieli kontakt zarówno z ostatnim rocznikiem uczniów kształconych według starej podstawy programowej, a także pierwszymi rocznikami nauczanymi zgodnie z nowymi zasadami.
ShutterStock
2 Wniosek? Zmiana podstawy sprzyja uczniom, a najbardziej zdolnym i dziewczętom. Między 2011 a 2014 r. średnie wyniki uczniów wzrosły we wszystkich przedmiotach i osiągnęły w 2014 r. poziom 516 pkt dla biologii, 523,5 pkt dla chemii, 513 pkt dla fizyki i 515 pkt dla geografii.
ShutterStock
3 Najwyższy przeciętny wynik osiągnęli uczniowie, którzy wybrali licea ogólnokształcące, natomiast uczniowie, którzy wybrali zasadnicze szkoły zawodowe, mieli najniższy średni wynik. Ta róznica pogłębiała się w trakcie badania. Między kolejnymi edycjami badania nie zmieniała się struktura wyborów edukacyjnych ze względu na płeć – w liceach 62–65% uczniów stanowiły dziewczęta, natomiast 60% i 70% uczniów techników i zasadniczych szkół zawodowych to chłopcy. Do liceuów szły dzieci, które miały ambicje dostać się na studia.
ShutterStock
4 Ile uczniowie pamiętali po zakończeniu szkoły? Eksperci sprawdzili to po roku nauczania w szkole ponadgimnazjalnej. Odnotowano spadek wiedzy z chemii u uczniów zawodówek, ale ponadto wiedza była utrwalana podczas edukacji w kolejnej szkole.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję